Zahraniční obchod v červenci vykázal přebytek 14 miliard korun. To je horší výsledek než v minulém měsíci, kdy přebytek činil 18,1 miliardy, číslo je ale nad odhady. Vývoz si víceméně udržel tempo, což hodnotíme pozitivně vzhledem k tomu, jak výrazně zpomalují hlavní ekonomiky eurozóny. Českým firmám se stále dařilo vyvážet na hlavní exportní trhy - německý a slovenský - kde růst vývozu meziročně přesáhl 10 procent. Vedle toho sledujeme silný nárůst vývozu do rozvíjejících se evropských zemí (přes 40 procent), které ale stále nehrají takovou roli jako členské země eurozóny. Klíčovými exportními odvětvími zůstávají výroba dopravních prostředků, telekomunikačních zařízení a elektroniky.
Dovoz vzrostl o 4 procenta, což znamená další zpomalení oproti předchozímu měsíci. Navíc je toto číslo taženo vzhůru vyššími cenami komodit, hlavně ropy. Bez tohoto faktoru bychom viděli horší výsledek. Jde tedy o další důkaz slabé domácí poptávky. Předtím to samé ukázala data o maloobchodu, který dvakrát po sobě nepříjemně překvapil meziročním poklesem.
Český vývoz má málo šancí odolat zhoršování situace na zahraničních trzích. Stagnace, a možná recese, jádra eurozóny se na něm negativně projeví. Na druhou stranu domácí poptávka se nezvedá a těžko dojde výhledově k nějakému velkému zlepšení. Ve výsledku by tak měla obchodní bilance nadále vykazovat přebytky, ale už ne tak velké jako v prvním pololetí. Celoroční přebytek odhadujeme kolem 160 miliard.