Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Svět nadpisů…

Svět nadpisů…

8.9.2011 12:12
Autor: Petr Žabža, Patria Online

I nezúčastněnému pozorovateli je nyní jasné, že finanční (a zejména akciové) trhy jsou od počátku měsíce září opět v područí strachu. Krátký flirt s optimismem a dobrou náladou trval necelé dva týdny a s koncem prázdninové sezóny se na trhy vrátila volatilita, obavy, nejistota a pochyby. Jedním z dominantních průvodních znaků současného stavu trhů je již zmíněná - a v mnoha ohledech extrémní - volatilita. V rámci indexu S&P 500 již na velké většině sledovaných časových period (5, 15, 30 a 50 dní) spolehlivě přesahuje hodnoty z loňského května, kdy došlo k tzv. „bleskovému propadu“. Nedosahujeme sice ještě úrovní z podzimu roku 2008, ale poměrně nadějně k nim míříme.

zabak

(Zdroj: Bloomberg L.P.)

Druhým průvodním jevem této hektické doby je až nezřízená závislost investorů a spekulantů na nadpisech, objevujících se v sekundových intervalech na obrazovkách jejich monitorů. Pondělí tohoto týdne bylo další klasickou ukázkou. Krátce po otevření se na monitorech rozzářily útržky z prezentace CEO německé Deutsche Bank Josefa Ackermanna, která hlásala, že a) „tržní podmínky mi připomínají rok 2008“, b) „růst ziskovosti v evropském finančním sektoru je velmi obtížný“ a c) „je velmi nesnadné předvídat, jak se světová ekonomika bude vyvíjet“. Pokud odhlédneme od nálady pondělního rána, která akcentovala páteční propad na Wall Street a žalobu americké FHFA na 17 bank (včetně několika evropských, kromě jiného také Deutsche Bank), lze s J. Ackermannem jedině souhlasit. Současná situace na finančních trzích opravdu - z pohledu míry nejistoty a volatility - evokuje období let 2007-2009, fundamentální situace nejvíce dotčených sektorů je však v mnoha ohledech lepší. Růst ziskovosti bankovního a finančního sektoru v míře dob minulých je z říše snů.

Na straně jedné jsou banky (správně) nucené rekapitalizovat své bilance, na straně druhé je společenská poptávka po pokračující úvěrové expanzi. Problém je v tom, že současné stlačení „brzdy a plynu“ vede jen málokdy k efektivnímu rozhýbání dotčeného vehiklu. Chápu a akceptuji argument, že banky dostaly „nasypáno“ z kapes daňových poplatníků a měly by se proto snažit, některé věci však opravdu zlomit přes koleno nelze, ani když se hodně snažíme. A zastřený výhled pro světovou ekonomiku? Lze se tomuto váhání po záplavě ad-hoc státních zásahů do jednotlivých ekonomických systémů ještě divit?
 
Nic z toho, co bylo řečeno není lež a všichni to vědí. Z pohledu ředitele banky, které se uvedená slova bytostně dotýkají jde sice o něco jako střelení se do vlastního kotníku, ale budiž. Zpravodajské agentury a finanční webové servery se však chytily právě a jedině uvedených nadpisů, přežvýkaly je do výrazně dramatičtější formy a v pravidelných intervalech je recyklovaly a servírovaly nebohým investorům. Je 10% propad akcií evropských bank ve světle všem dobře známých rizik hodně, nebo málo? Přeceňují investoři vážnost situace, nebo naopak vědomě přehlíží některá rizika? To budeme schopni posoudit jedině s odstupem času. Moje sázka však je, že dna z počátku letošního srpna budou v brzké době pokořena…


Váš názor
 • já bych si vsadil proti :-)
  8.9.2011 17:46

  Co třeba sázka že dno už bylo a hůř už letos nebude? :-) O láhev dobrého vína? ;-)
 • no
  8.9.2011 12:51

  když na patrii sází pokoření dna, tak pojedeme nahoru
  sid_cz
  • Re: no
   8.9.2011 18:49

   Ano, pekny vtipek. Nebyt volatility, tak souhlasím, ale těch problémů je tolik, že se prostě dolů jede... Jsem rád, že si pan Žabža stejně jako já všiml úzké vazby mezi děním na trhu a novinovými nadpisy. Teď jak to po těch propadech 14 dní rostlo, problémy byly stále stejné, jen se o nich nějak záhadně nepsalo. Myslím, nebo alespoň doufám, že je to pouze náhoda...
   delcop
Aktuální komentáře
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  
17:00Prahu táhl dolů tabák. V USA září Bioblast Pharma  
16:29Technická analýza: Výnosy dolaru tlačí korunu dolů
15:47Akcionáři schválili v Kofole rekordní výplatu dividend
15:02Perly týdne: Ekonomika bude dál šlapat, Tesla bez 10 miliard dolarů ne
14:22V ospalé Praze lehce ční Philip Morris, červené Evropě by mohly pomoci pozitivně naladěné USA
14:15Applied Materials po rozpačitém výhledu drží divokou kartu (komentář analytika)  
13:48Reuters: Oživení půjček otevírá novou kapitolu pro maďarské banky
13:22Příští lídři Itálie. Dokážou ji vést? A co na to trhy?
12:08Čína má prý pro Trumpa návrhy, jak na zlepšení obchodní bilance
10:33Jak autoritářská vláda v Maďarsku vyhnala Sorose z Budapešti
10:30Italská vláda dohodnuta, ale euro se drží. Koruna koriguje ztráty  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data