Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Oettinger (EK): Výběr daní a privatizací by v Řecku měli dělat kvalifikovaní úředníci z EU, vlajky hříšníků dejte na půl žerdi

Oettinger (EK): Výběr daní a privatizací by v Řecku měli dělat kvalifikovaní úředníci z EU, vlajky hříšníků dejte na půl žerdi

9.9.2011 12:12, aktualizováno: 9.9. 15:09
Autor: Redakce, Patria Online

Aktualizováno

Eurokomisař pro energetiku Günther Oettinger chce, aby výběr daní a privatizaci státního majetku v zadluženém Řecku převzali úředníci z ostatních zemí Evropské unie. Řekl to v rozhovoru pro dnešní vydání německého deníku Bild. Nástrojem, jak přivést problémové státy eurozóny k rozpočtové odpovědnosti, by podle něj bylo také převedení jejich rozpočtové suverenity na EU nebo "potupné" svěšení jejich vlajek před evropskými institucemi na půl žerdi.

Důvodem, proč se Řecku nedaří odstranit jeho dluhové problémy, je podle německého eurokomisaře slabá státní správa, která není schopna vybírat chybějící daně a prodat státní majetek. "Bylo by nejlepší, kdyby v Řecku kvůli pomoci se správou a jejím vedením delší dobu působili kvalifikovaní úředníci z ostatních států EU," navrhuje Oettinger. "Mohli by konat bez ohledu na protesty a ukončit to lajdáctví," dodal eurokomisař, podle něhož státy, které volají po solidaritě, musí být ochotny se na čas vzdát části své odpovědnosti.

To by se podle Oettingera mohlo týkat i vlivu na státní rozpočet. "Smysluplná by byla opatření, za něž by se vlády musely omlouvat svým občanů, například že by země musely na čas předávat svou rozpočtovou suverenitu EU," navrhuje další bič na "neposlušné" státy eurozóny.

Komisař také představil kontroverzní a symbolické opatření proti těm zemím, které dlouhodobě porušují limity na veřejný schodek a zadlužení: jejich vlajky by měly na unijních budovách viset na půl žerdi. Oettinger tak odpověděl na otázku jakým způsobem by Brusel měl odradit členské státy od porušování rozpočtových pravidel uvedl. „Měli bychom zvážit i nekonveční myšlenky,“ vysvětlil.

Jako řešení současných dluhových problémů eurozóny naopak odmítl odchod Řecka z měnové unie a vydávání společných evropských dluhopisů, takzvaných eurobondů. Ty však nezavrhuje úplně. "V budoucnu může přijít situace, kdy by společné půjčky zemí platících eurem mohly být správným řešení státního financování," vysvětlil eurokomisař.

(Zdroj: čtk, MediaFax)


Váš názor
 •  
  9.9.2011 14:20

  Pan komisař by neměl zapomenout na ČR.
  coast
 •  
  9.9.2011 13:05

  Pro privatizaci bych doporučoval zapůjčit ověřenou českou garnitůru vedenou Bartákem, případně Drobilem, nebo Vondrou a pod patronaci největšího guru všech dob. Po nasazení těchto expertů problém Řecka do dvou let nebude existovat, Nebude ani Řecko,
  Homo
  • ano
   9.9.2011 14:07

   a poradce by mohl dělat Dalík, to je odborník se zkušenostma
   tk69
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data