Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
FT a WSJ: Itálie žádá Čínu o investici. Nabízí nejen dluhopisy, ale i firmy.

FT a WSJ: Itálie žádá Čínu o investici. Nabízí nejen dluhopisy, ale i firmy.

13.09.2011 8:43, aktualizováno: 13.9. 9:14
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Itálie požádala Čínu o "významnou" investici do jejích státních dluhopisů, případně do jejích společností, aby tak zmírnila dopad tržního sentimentu na druhou nejzadluženější zemi eurozóny. Informují o tom listy Financial Times a The Wall Street Journal s odvoláním na informované zdroje. O případných výsledcích jednání se však nezmiňují. Setkání dnes potvrdil i mluvčí italského ministerstva financí o obsahu jednání však hovořit odmítl.

Předseda čínského státního investičního fondu China Investment Corp. (CIC) se podle zdrojů měl minulý týden setkat v Římě s italským ministrem financí. Před dvěma týdny pak zástupci Itálie byli v Pekingu, kde se setkali s představiteli CIC a čínské State Administration of Foreign Exchange (SAFE), která spravuje většinu čínských devizových rezerv.

Čína již v dubnu naznačila, že by mohla nakoupit více dluhu slabších států eurozóny. K dispozici nejsou přesné údaje, ale Čína uvedla, že již koupila dluh za miliardy eur. Podle jednoho z představitelů italské vlády může Čína nyní držet asi 4 procenta italského dluhu, který má celkovou hodnotu 1,900 bilionu eur.

Wu Siao-ling, bývalý náměstek guvernéra čínské centrální banky, dnes v rozhovoru pro agenturu Reuters řekl, že panika investorů kvůli dluhové krizi v Evropě je zbytečná. Čína je podle něj připravena na spolupráci s ostatními, aby se zvýšila důvěra na trhu.

Devizové rezervy Číny činí rekordních 3,2 bilionu USD (57,5 bilionu Kč). Zhruba čtvrtinu z nich by mohl tvořit eurový majetek. Čelní představitelé Číny opakovaně vyjádřili podporu eurozóně. Premiér Wen Ťia-pao na počátku tohoto měsíce uvedl, že Čína má důvěru v euro a evropskou ekonomiku, ale vlády regionu by měly zajistit bezpečnost čínských investic v regionu.

Italští zákonodárci nyní jednají o vládním plánu škrtů, které mají snížit rozpočtový deficit a stabilizovat dluh. Itálie patří mezi nejvíce zadlužené země eurozóny, její dluh činí téměř 120 procent hrubého domácího produktu. Vláda rovněž uvažuje o prodeji podílů ve velkých státních společnostech, jako energetická firma Enel a ropná a plynárenská Eni.

CIC vznikla v roce 2007 s cílem investovat část z devizových rezerv země. Majetek fondu činí zhruba 409,6 miliardy USD a zahrnuje akcie široké škály západních společností. CIC investuje na základě komerčních principů a obvykle kupuje jen malé podíly v zahraničních společnostech, aby se tak vyhnula politickému napětí.

(Zdroj: ČTK, FT, WSJ)


Váš názor
 • ano
  13.09.2011 10:40

  svatá pravda,vylodit se můžou v Řecký přístavech,samozřejmě jako turisti
  prorok
 • učte se čínsky
  13.09.2011 10:16

  Výborně, potom co nás naprosto nezodpovědná a jakoukoliv taktiku, strategii či vizi nemající politická reprezentace napříč Evropou dovede k bankrotu, tak zbylý majetek se prodá Číně. Tedy pardon - řečí EU jenom ŽÁDÁME ČÍNU O POMOC - ona za to jistě nic chtít nebude !!!! TO JE OPRAVDU ČIRÁ IDIOCIE. Měli bychom začít otevřeně a tvrdě protestovat proti těmto politickým impotentům, protože jejich kroky hraničí s velezradou - nejdříve ochromí hospodářství nesmyslnými nařízeními, směrnicemi, předpisy (kdežto zboží z Číny, kde nic takového není se sem dováží v enormním množství) a následně nás Číně prodají. Můžeme se tedy těšit na to, že dopadneme přesně jako Afrika. Za těch pár desetiletí od druhé světové války opravdu neuvěřitelný POKROK.
  REAL
  • Re: učte se čínsky
   13.09.2011 10:51

   přesně TAK budem tu ekologicky ale né ekonomicky regulovat vše a co nás napadne abychom ušetříli planetu ZEMI.Jak se ovšem podíváme na USA nebo ČINU kolik produkují odpadu nejen do ovzduší ale i do moří a nyní také ve vesmíru . Myslim si že je naprostá blbost aby babička svou ekodaní dotovala amiky anebo čínu když se chce v zimě zahřát u el.teplometu protože již nezvládne nanosit uhlí.Všíchni co dělali solární panely prý by žalovali stát tak zdrahnem el.Divím se že stát nežalovali všichni jak byl v 90 letech bum zvaný Přímotop a taky pod garancí státu myslim dokonce i s dotací ale to bych kecal nevim jistě
   Deny:-)
Aktuální komentáře
30.09.2020
22:02Wall Street jako na houpačce. Palantir po IPO +31 %  
19:23AMISTA investiční společnost, a.s.: MKP SICAV, a.s.zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2020
18:41AMISTA investiční společnost, a.s.: FOCUS INVEST, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2020
18:26Záhada pyramid, inflace a valuace v příštím roce
18:12StanChart: Výprodej měn východní Evropy zašel už moc daleko
17:36QI investiční společnost, a. s. - Pololetní zpráva fondu IFIS investiční fond, a.s. za rok 2020
17:31AMISTA investiční společnost, a.s.:Maloja Investment SICAV a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2020
17:14Ranní káva Jana Bureše: Většina firem čeká kvůli nové vlně pandemie útlum poptávky a horší tržby
17:13Akcie obrátily výrazně nahoru. Pomohla data a naděje na fiskální balík  
17:04Zpráva o vládě práva v EU zostřuje potyčky ohledně evropského fondu obnovy
16:39V ČR bude od pondělí znovu platit nouzový stav a zákazy větších akcí
16:34Společnost RSRE INVEST a.s. - Zveřejňuje Pololetní zprávu za období od 1.1.2020 do 30.6.2020
16:12Tomáš Vlk: Americké firmy v září zrychlují aktivitu a nabírají lidi
16:09PPF Financial Holdings B.V. – pololetní zpráva 2020
15:31AMISTA investiční společnost, a.s.: COMES invest, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2020
15:30AMISTA investiční společnost, a.s.: ASOLERO SICAV a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2020
15:00TESLA KARLÍN, a.s. - Konsolidovaná pololetní zpráva k 30.6.2020
14:59AMISTA investiční společnost, a.s.: STING investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2020
14:57TOMA, a.s. - Pololetní zpráva 2020 konsolidovaná
13:43ECB uváží, zda se neopičit po Fedu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Kalendář událostí
  ČasUdálost
  3:45Čína - PMI v průmyslu
  14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
  14:30USA - HDP, q/q a