Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Italská aukce klid nepřinesla, nepomohla ani podpora Číny a ECB

Italská aukce klid nepřinesla, nepomohla ani podpora Číny a ECB

13.9.2011 12:09, aktualizováno: 13.9. 12:14
Autor: Redakce, Patria Online

Aktualizováno

Druhá nejzadluženější země eurozóny (letos dle predikce 120 % HDP) dnes neprovedla aukci obligací zcela podle představ italské vlády. Prodány sice byly celkem dluhopisy 6,5 miliardy eur (původní cíl 7 mld. EUR), ale ministerstvo financí muselo kvůli slabší poptávce přistoupit na vyšší ceny. Dnes přitom měla aukce mediální podporu v podobě zpráv Financial Times a Wall Street Journal o vládních vyjednávání směřujících ke vstupu významného čínského kapitálu do země. Nákupu italských dluhopisů se navíc podle neoficiálních informací agentury Bloomberg měla dnes zúčastnit také Evropská centrální banka, která tak navzdory vnitřním rozkolům pokračuje v tomto kontroverzním programu.

Výsledky dnešní aukce v řeči čísel vypadají následovně. Italská vláda dnes mimo jiné prodala nové pětileté dluhopisy za 3,9 miliardy eur (cíl 3-4 mld. EU) při výnosu na úrovni 5,6 procenta proti 4,93 procenta v polovině července. O poklesu poptávky svědčí pokles bid to cover na 1,28 z červencových 1,93. Dále byly dnes prodány dva různé dluhopisy s 10letou splatností za 1,932 mld. EUR a jeden 7letý za 0,688 mld. EUR.

Dnešní aukci nepomohl další růst nákladů na pojištění závazků Řecka. CDS této nejzadluženější země eurozóny dnes vzrostly na úrovně implikující 98% pravděpodobnost platební neschopnosti. Dluh Itálie přitom v absolutním vyjádření dosahuje 1,9 bilionů eur, což je více než součet dluhu Španělska, Řecka, Irska a Portugalska. Rozdíl mezi výnosy referenčního 10ůetého státního dluhopisu Itálie a Německa se dnes rozšířil o 23 bazických bodů na 405 bps. To je největší přirážka, kterou investoři vyžadují za riziko spojené s italským dluhem, od 8. srpna, kdy ECB začala s nákup dluhopisů země.

Itálie již jednu aukci realizovala včera, kdy prodala 1leté dluhopisy za 7,5 mld. EUR při výnosu 4,153 % (v srpnu 2,959 %) a 91denní SPP za 4 mld. EUR s výnosem 1,907 % (v březnu 1,034 %).

Jeden z náměstků italského ministerstva financí dnes v rozhovoru pro agenturu Reuters uvedl, že vláda hodlá v následujících dnech otevřít další kolo jednání o stimulaci ekonomického růstu a snižování masivního zadlužení. Hlavní otázkou však podle něho nyní zůstává ekonomický růst země.

(Zdroj: Bloomberg, WSJ, FT, Reuters)


Váš názor
 • 1 SIGNAL
  13.9.2011 14:04

  že ani v itálii není vše růžové jak se mediálně prezentuje a tak se začne zařazovat k řecku portugalsku .Hold čeká nés ještě dlouhá a trnitá cesta si myslím směrem dolů a ty výkřiky a výskoky trhů o pár % na par dní nic nevyléčí.Horší bude jak Evrpské banky budou odepisovat další ztráty v podobě portugalska itálie a španělsko už neustojí a krachnou.
  Deny:-)
 • haha
  13.9.2011 13:51

  Vstup významného čínského kapitálu do země? Něco jako kupujte naše skvělé dluhopisy nebo přijde strýček pingpong a na vás nezbyde. To jste mě teda rozesmáli.
  tlustý hrabě
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data