Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Soumrak diktátorů mění mocenskou rovnováhu na Blízkém východě

Soumrak diktátorů mění mocenskou rovnováhu na Blízkém východě

13.09.2011 16:28
Autor: ČTK

Jedno je už jisté - soumrak diktátorů na Blízkém východě mění mocenské poměry nejen v Káhiře, Tripolisu, Tunisu, Saná a Damašku; také v Izraeli, v hnutí Hizballáh a v Íránu pociťují důvody k obavám, napsala agentura DPA.

Svržení Muammara Kaddáfího je historická událost - pro Libyjce i pro státy NATO, které napomohly k pádu egoistického "afrického krále králů". Dopady na mocenskou rovnováhu na Blízkém východě ale dějinný zlom v Tripolisu, tak pozorně sledovaný mezinárodními ropnými koncerny, nemá. Jinak to naproti tomu vypadá v Sýrii, kde se svazek levice, obhájců lidských práv, islamistů a frustrované mládeže za pohrdání smrtí staví proti brutálnímu bezpečnostnímu aparátu rodiny prezidenta Bašára Asada.

Padne-li totiž Asad, ztratí sousední Izrael sice nemilovaného, ale spolehlivého souseda. Sféra vlivu Íránu, který byl dosud Asadovým nejtěsnějším spojencem, by se zmenšila. Íránské protestní hnutí, zastrašené silou a hromadným zatýkáním, by mohlo zase nabrat nový dech. A také v Libanonu by se šíitské hnutí Hizballáh - dosud Sýrií hýčkané a Íránem zásobované zbraněmi - ocitlo najednou poměrně osamocené.

Na straně vítězů by se naproti tomu podle soudu diplomatů ocitlo Turecko. Po počátečním váhání Ankara nakonec přece jen odňala Asadovi svou důvěru a vyjadřuje už otevřeně solidaritu s opozicí. Někteří pozorovatelé považují dokonce za možné, že by Turecko mohlo syrským povstalcům pomoci zřídit "osvobozenou zónu" ve venkovských provinciích u svých hranic. Tam by se pak mohla zformovat "svobodná syrská armáda", podobně jako v případě libyjských povstaleckých jednotek, které v únoru učinily z Benghází své "provizorní hlavní město".

Také Kurdové, kteří mají oblasti svého osídlení v Iráku, v Turecku, v Sýrii a v Íránu, si hodně slibují od zhroucení Asadova režimu, který v kurdské menšině vždy viděl pátou kolonu. "Kurdové a Arabové - národní jednota" stálo také o víkendu znovu na transparentech nesených Syřany demonstrujícími proti režimu.

Kurdové ovšem tuší, že by se Turecko, které se už smířilo se severoiráckou kurdskou autonomií, snažilo zabránit přeshraničnímu kurdskému sbratření. "Ať už se ale stane cokoliv, jisté je, že životnost Asadova režimu teď vypršela a nemůže být už víc obnovena," řekl jistý kurdský politik v iráckém městě Irbíl.

Nové uspořádání mocenských poměrů v Damašku by mezi Araby přineslo prospěch zřejmě především státům v Perském zálivu a nové egyptské vládě, ať už v jakékoliv podobě. V politické přežití Asada, který se už měsíce snaží udržet u moci reformními sliby a represemi, už ani v arabském táboře skoro nikdo nevěří.

Nejnovější návrh Ligy arabských států (LAS), která vyzvala syrský režim ke změnu kurzu, neberou skutečně vážně dokonce ani ti politici, kteří ho zformulovali a předložili v Damašku. Má patrně posloužit jen k získání času, aby bylo možné lépe poznat syrskou opozici a rozhodnout se, na které z mnoha protestních skupin by se mělo vsadit.

Pro Izrael, který od roku 1967 okupuje syrské Golanské výšiny, je důležité především to, jak silní budou napříště v Sýrii nacionalisté a členové Muslimského bratrstva. Až se totiž poklička na syrském hrnci jednou nadzdvihne, mohlo by to být pro židovský stát nepříjemné. Vždyť právě o víkendu útok násilných demonstrantů na budovu izraelské ambasády v Káhiře ukázal, že se v takovém arabském státě, který okamžitě nepotlačí každý podobný protest, dají očekávat výbuchy protiizraelských nálad.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.04.2024
22:02Wall Street má za sebou druhou rally v řadě; je to již definitivní návrat k růstu?  
17:56Akciová korekce, prudký obrat finančních podmínek a dopad akciového trhu na celou ekonomiku
17:36Vrací se důvěra ve výsledky? Techy vedou Wall Street vzhůru  
16:43Korekce na amerických akciích ještě neskončila, varují stratégové
14:19WEBINÁŘ za okamžik: Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? 23. dubna od 16:00
14:07Moneta vyplatí z loňského zisku dividendy 4,6 miliardy, tedy devět korun na akcii
13:52Komentář analytika: Slabší prodeje Pepsico v Severní Americe byly kompenzovány silným růstem na mezinárodních trzích  
13:43Sázky na akcie staré ekonomiky pomohly fondu překonat benchmark
13:38MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění informace z valné hromady 23. 4. 2024
12:36Prodej iPhonů v Číně v prvním čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2020
11:28Česká národní banka příští týden podle Michla možná ještě sníží úrokové sazby
11:13České firmy by většinou uvítaly zavedení eura, ukázal průzkum Deloitte
10:55Světové ceny potravin by letos podle ekonomů z Oxford Economics měly klesnout
10:49Koruna nehledí na podpůrné komentáře, zatímco akcie ve světě se dál zvedají  
10:35Robustní ceny elektromobilů od Renaultu a nižší náklady kompenzují pomalejší poptávku na trhu
9:06Rozbřesk: Česko v pasti NIMBYsmu. Holub z ČNB preferuje snížení sazeb o 50bps
8:50ČNB nemusí se snižováním sazeb spěchat, v USA údajně hrozí prohloubení výprodejů a futures jsou zelené  
6:38FX Strategie: Fed zpomalí tempo kvantitativního utahování, a to přibrzdí dolar v krasojízdě. Přijde smršť důležitých makro-dat  
22.04.2024
17:32Téměř rekordní relativní nezájem o dluhopisy, akcie tančí na hudbu budoucnosti
16:48Techy se zvedají, ale Wall Street se nedaří nahrazovat páteční ztráty  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m