Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Americké banky: Špatná výsledková sezóna za dveřmi, radost investorů v nedohlednu?

Americké banky: Špatná výsledková sezóna za dveřmi, radost investorů v nedohlednu?

14.09.2011 17:38
Autor: Redakce, Patria.cz

Do konce třetího čtvrtletí roku zbývá ještě zhruba polovina obchodních seancí měsíce září, americké banky ale již nyní samy sebe i investory připravují na slabou výsledkovou sezónu, která započne zhruba v polovině října. K již tak dost velkým obavám Wall Street vyvolaným evropskou dluhovou krizí podle New York Times přibyl další: propad amerického finančního sektoru.

Předzvěstí očekávané výsledkové sezóny plné poklesů budiž varování banky JPMorgan Chase před tím, že její výnosy z obchodování ve třetím čtvrtletí pravděpodobně meziročně klesnou zhruba o osm procent. Investiční bankovnictví pak zřejmě zaznamená dokonce třetinový propad, protože firmy se zrovna nehrnou do akvizic ani nových akciových či dluhopisových emisí. "Myslím, že můžete s jistotou očekávat pokles našich výnosů z tržních operací," uvedl šéf investičního bankovnictví JPMorgan Chase Jes Staley.

Podobné dopady poklesu výnosů z obchodování, které s největší pravděpodobností přijdou již druhý kvartál po sobě, lze očekávat i u dalších velkých bank - Bank of America, Citigroup, Goldman Sachs či Morgan Stanley. V průměru by podle výzkumu společnosti Credit Suisse měly meziročně zaznamenat pokles o sedm procent.

Banky podle NYT mohou dosáhnout velkých zisků díky spekulativním sázkám s vlastním kapitálem, hlavní část jejich příjmů z obchodování na burzách ale pochází z transakcí, které provedly za klienty. Mnoho firem se ale kvůli zvýšené volatilitě během léta drželo zpátky, aktivita na trzích tak významně zpomalila.

Nevýrazné výsledky obchodování přitom přicházejí v nevhodnou dobu, kdy bankám klesají zisky i tržby na úrovně před boomem na americkém realitním trhu. Mnoho společností se chystá na menší zájem o půjčky. Spotřebitelé se obávají o zaměstnání a firmy odkládají plány na expanzi.

Navíc, nové regulatorní požadavky zvyšují náklady bankovních compliance. Banky jsou rovněž zaplaveny právními problémy souvisejícími s velkým počtem domů zabavených kvůli nespláceným hypotékám. Nové regulace je pak připravily o kdysi lukrativní zdroje příjmů, jako byly poplatky za platbami kreditní kartou a přečerpání limitu na ní. K tomu se přidává příslib Fedu nejméně po příští dva roky držet nízko úrokové sazby, což se opět negativně ovlivní zisky bank, uvádí NYT.

Jako logické pak vyznívají kroky bank, které v očekávání hubených let snižují náklady na svůj provoz. Bank of America v pondělí oznámila plán propustit téměř deset procent svých zaměstnanců, což je asi 30 tisíc lidí. Pracovníky propouštějí i Citigroup, Goldman Sachs, Barclays, Credit Suisse a UBS. Investiční bankovnictví JPMorgan je zhruba v polovině pětiletého sporného plánu, který slibuje uspořit 1,3 miliardy dolarů ročně.

Ve svém skepticismu vůči americkým bankám pokračuje známá analytička Meredith Whitney. „Pro velké americké banky nastalo období, kdy budou jen stěží vydělávat zajímavé peníze. Jsou zatíženy regulatorními požadavky, neziskovými právními spory a nedostatkem růstu,“ ztotožňuje se v podstatě s výše nastíněným scénářem Whitney. „V nejlepším případě budou stagnovat, v nejhorším případě budou donuceny k drastickým změnám,“ míní analytička. Jsou to právě banky, které vedou současný pokles amerických akciových trhů ve stínu nové regulace, expozice vůči Evropě a zpomalující americké ekonomice, do které od nich zatím neproudí úvěry, dodává.

(Zdroj: NYT, CNBC, čtk)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.04.2024
17:56Akciová korekce, prudký obrat finančních podmínek a dopad akciového trhu na celou ekonomiku
17:36Vrací se důvěra ve výsledky? Techy vedou Wall Street vzhůru  
16:43Korekce na amerických akciích ještě neskončila, varují stratégové
14:19WEBINÁŘ za okamžik: Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? 23. dubna od 16:00
14:07Moneta vyplatí z loňského zisku dividendy 4,6 miliardy, tedy devět korun na akcii
13:52Komentář analytika: Slabší prodeje Pepsico v Severní Americe byly kompenzovány silným růstem na mezinárodních trzích  
13:43Sázky na akcie staré ekonomiky pomohly fondu překonat benchmark
13:38MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění informace z valné hromady 23. 4. 2024
12:36Prodej iPhonů v Číně v prvním čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2020
11:28Česká národní banka příští týden podle Michla možná ještě sníží úrokové sazby
11:13České firmy by většinou uvítaly zavedení eura, ukázal průzkum Deloitte
10:55Světové ceny potravin by letos podle ekonomů z Oxford Economics měly klesnout
10:49Koruna nehledí na podpůrné komentáře, zatímco akcie ve světě se dál zvedají  
10:35Robustní ceny elektromobilů od Renaultu a nižší náklady kompenzují pomalejší poptávku na trhu
9:06Rozbřesk: Česko v pasti NIMBYsmu. Holub z ČNB preferuje snížení sazeb o 50bps
8:50ČNB nemusí se snižováním sazeb spěchat, v USA údajně hrozí prohloubení výprodejů a futures jsou zelené  
6:38FX Strategie: Fed zpomalí tempo kvantitativního utahování, a to přibrzdí dolar v krasojízdě. Přijde smršť důležitých makro-dat  
22.04.2024
17:32Téměř rekordní relativní nezájem o dluhopisy, akcie tančí na hudbu budoucnosti
16:48Techy se zvedají, ale Wall Street se nedaří nahrazovat páteční ztráty  
14:37Vstup na burzu by investiční firmu CVC mohl ocenit až na 15 miliard eur

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00USA - Prodeje nových domů