Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pavelek (MF) na Patria.cz: Pokles výnosů na dluhopisech ČR není bublinou, zájem zahraniční investorů trvá. Emise občanům v listopadu

Pavelek (MF) na Patria.cz: Pokles výnosů na dluhopisech ČR není bublinou, zájem zahraniční investorů trvá. Emise občanům v listopadu

15.9.2011 17:06
Autor: Redakce, Patria.cz

Pokles výnosů na tuzemském dluhopisovém trhu, kontrastující s vývojem v mnoha okolních zemích, není bublinou. Kredit ČR potvrdilo i zvýšení ratingu agenturou Standard & Poor’s. U mezinárodních investorů je ČR vnímána pozitivně, v tomto týdnu opět potvrdili zájem o zahraniční emisi, uvedl mimo jiné v rozhovoru na Patria.cz ředitel odboru řízení státního dluhu a správy majetku Petr Pavelek. První pilotní emise spořících dluhopisů občanům, jak dnes MF ČR oznámilo, bude vydána 11. listopadu.

Zvýšení ratingu České republiky ze strany agentury Standard & Poor’s o dva stupně, již přineslo svůj efekt na tuzemském trhu dluhopisů,“ uvedl v rozhovoru Petr Pavelek. Podle něj přínos například u desetiletých dluhopisů země dosahuje snížení výnosu o 0,3 procenta. Dluhopisový trh v ČR v současnosti prochází poklesem výnosů, kontrastujícím s okolními zeměmi, Pavelek to ale nepokládá za neadekvátní, vyvolané hledáním save haven zemí investory. „Nedomnívám se, že v případě České republiky hrozí jakákoli bublina za předpokladu, že bude vláda pokračovat v reformách. To potvrzuje komunikace s domácími i zahraničními investory, kteří takto ČR vnímají, zároveň ale bedlivě sledují kroky směřující k dlouhodobé fiskální konsolidaci,“ uvedl Petr Pavelek. MF má dle jeho slov financování výpůjční potřeby pro letošní rok zajištěno zhruba ze 70 % a pro zbytek nevidí problém zajistit celkový plán 220 miliard korun na domácím trhu s klesajícími výnosy. Zároveň potvrdil za příhodných podmínek realizovat také zahraniční emisi ještě v letošním roce. „Zájem zahraničních investorů o tuto emisi byl znovu potvrzen tento týden. S případným upsáním těchto dluhopisů nebude problém,“ dodal Pavelek.

11. listopadu spustí MF ČR pilotní emisi státních spořících dluhopisů pro občany. Bude testovacím předvojem mnohem rozsáhlejších záměrů v tomto směru pro rok 2012. Dlouhodobým cílem MF je dosáhnout až 10 procent držení státního dluhu v rukou tuzemských občanů/domácností tak, jak je tomu v jiných zemích.

Objednávky v rámci pilotní emise bude MF ČR přijímat od 3. října do 1. listopadu. Koupit dluhopisy budou moci občané na pobočkách ČSOB, České spořitelny a Komerční banky. MF nabídne tři druhy dluhopisů se splatností jeden a pět let, dluhopis bude mít nominální hodnotu jedné koruny, minimální objednávka bude 1000 korun. "Chceme domácnostem nabídnout stejně výhodnou investiční příležitost, jaké se dostává velkým finančním skupinám a bankám. Jedním z cílů je také spojit hospodaření státu s majetkem občanů, což zvýší tlak na odpovědné chování politiků," uvedl na dnešní TK ministr Kalousek. „Zpřístupnění emisí státních dluhopisů občanům není jednorázová záležitost, ale cílem MF je nabídnout tuto investiční příležitost českým občanům v dlouhodobém horizontu. Ačkoli tyto dluhopisy budou moci nabývat i neziskové společnosti, typickou cílovou skupinou je česká domácnost se středními příjmy. V případě úspěšného úpisu této pilotní emise jsme připraveni pružně reagovat ve smyslu maximálního uspokojení poptávky občanů. Plány v této oblasti budou zveřejněny na základě analýzy výsledků pilotní emise v prosinci letošního roku v rámci Strategie financování a řízení státního dluhu na rok 2012. Počítáme s úpravou jednotlivých parametrů a s rozšířením typu nabízených dluhopisů,“ uvedl v rozhovoru na Patria.cz Petr Pavelek. Vedle více typů dluhopisů by se měla v následujících letech rozšířit distribuční síť, například o pobočky Czech POINT.

Výnos jednoletého státního dluhopisu bude podle MF v rámci pilotní emise dvě procenta. Za tisíc dluhopisů v hodnotě jedné koruny zaplatí zájemce 980 korun a MF mu za rok vyplatí tisíc korun. V případě pětileté splatnosti pak budou k dispozici dva typy dluhopisů: pětiletý kupónový dluhopis a pětiletý reinvestiční dluhopis. U těchto dluhopisů bude rostoucí úroková sazba, efektivní zhodnocení dluhopisů by mělo činit u pětiletých dluhopisů přes tři procenta. Úroky budou připisovány každý rok. U pětiletého reinvestičního dluhopisů si zájemce nenechá vyplácet každoročně úrokový výnos, ale bude mu reinvestován v podobě nákupu dalších dluhopisů s tím, že celkový úrokový výnos obdrží k datu splatnosti současně s nominální hodnotou.

U všech dluhopisů bude možnost předčasného splacení bez sankcí a poplatků. MF stanoví čtyři termíny ročně, kdy bude možné předčasný prodej uskutečnit. Z počtu nad 500 tisíc kusů akcií přitom může být k jednomu datu předčasně splacena nejvýše polovina. Dluhopisy si mohou koupit občané ČR i cizí státní příslušníci. Dále budou k dispozici občanským sdružením, nadacím a nadačním fondům, církvím, obecně prospěšným společnostem a zahraničním neziskovým společnostem. Zdarma bude pro zájemce o dluhopisy většina poskytovaných služeb, včetně vedení účtu, výplaty úroků, pořízení dluhopisů nebo výpisu. Zpoplatněny pak budou například mimořádné výpisy na žádost majitele dluhopisů, převod dluhopisů nebo jejich zástava. „Vzhledem k tomu, že obchodování se spořicími státními dluhopisy je vyloučeno, nebude MF zajišťovat ani sekundární likviditu těchto dluhopisů. Zároveň MF garantuje, že cena předčasného splacení se bude rovnat v případě jednoletého dluhopisu ceně pořízení a v případě pětiletých dluhopisů nominální hodnotě včetně naběhlého úrokového výnosu. Ve druhém případě je možné požádat o předčasné placení až po jednom roce držby,“ uvedl v rozhovoru Pavelek.

Náklady na realizaci emise spořicích dluhopisů budou podle Pavelka záviset na objemu prodaných dluhopisů a na konečném počtu investorů. „Hlavní náklad spojený s touto emisí spočívá v zajištění dostatečné distribuční sítě a v případě pilotní emise, kterou budou zajišťovat tři zmíněné banky, činí průměrný roční náklad 0,3 % z celkové nominální hodnoty prodaných spořicích dluhopisů,“ uvedl s tím, že zapojení dalších distribučních míst a rozvoj alternativních kanálů, např. elektronická distribuce, budou naplánovány v návaznosti na výsledky pilotní emise. Prodej prostřednictvím internetu označil Pavelek do budoucna za důležitý alternativní distribuční kanál. Na dotaz k atraktivitě emise potvrdil, že si dluhopisy sám koupí: „Jedná se o investiční příležitost s nejvyšším ratingovým ohodnocením v České republice,“ uvedl. Veškeré podrobnosti ke spořícím státním dluhopisům jsou k dispozici na tématickém webu ministerstva www.sporicidluhopisycr.cz

Úrokové výnosy v pilotní emisi státních dluhopisů pro občany (tzv. spořicích dluhopisů
Výnosové období Diskontovaný dluhopis (jednoletý) Kuponový dluhopis (5 let) Reinvestiční dluhopis (5 let)
11.11.2011-11.11.2012 2 % * 0,85 % 0,85 %
11.11.2012.-11.11.2013 - 1,50 % 1,5 %
11.11.2013.-11.11.2014 - 3 % 3 %
11.11.2014-11.11.2015 - 4,5 % 4,5 %
11.11.2015-11.11.2016 - 6 % 6 %
* u jednoletého diskontovaného spořicího státního dluhopisu výnosové období končí 12. 11. 2012


Základní parametry spořicích státních dluhopisů vydávaných dne 11. 11. 2011
Státní spořicí dluhopis Diskontovaný Kuponový Reinvestiční
Upisovací období 3. 10. - 1. 11. 2011 3. 10. - 1. 11. 2011 3. 10. - 1. 11. 2011
Datum emise 11.11.2011 11.11.2011 11.11.2011
Datum splatnosti 12.11.2012 11.11.2016 11.11.2016
Nominální hodnota 1 ks 1 1 1
Emisní kurz 98% 100% 100%
Min. upisovaný objem 1000 ks 1000 ks 1000 ks
Pořizovací cena 1000 ks 980 1000 1000
Max. upisovaný objem bez omezení bez omezení bez omezení
Typ úročení diskont* rostoucí pevná úroková sazba rostoucí pevná úroková sazba
Výplata úrokového výnosu při splatnosti 1x ročně při splatnosti
Možnost předčasného splacení ANO ANO ANO
Reinvestice úrokového výnosu** NE NE ANO
* rozdíl mezi nominální hodnotou dluhopisu a jeho pořizovací cenou
** úrokový výnos není vyplácen, ale je reinvestován připsáním dalších spořicích dluhopisů v objemu úrokového výnosu na majetkový účet investora
Zdroj: MF ČR

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů