Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Krugman: Krize v eurozóně eskaluje kvůli fiskálním moralistům

Krugman: Krize v eurozóně eskaluje kvůli fiskálním moralistům

16.9.2011 11:55
Autor: Redakce, Patria.cz

Finanční krize v Evropě již není jen problémem malých ekonomik na periferii. Týká se zemí, jejichž produkt celkem představuje asi třetinu HDP celé eurozóny. Ohrožena je tak celá měnová unie. A vše stále napovídá tomu, že její vedení před touto hrozbou stále zavírá oči, o efektivním řešení ani nemluvě.

„Fiskalizace“ ekonomické diskuse ve Spojených státech představuje velký problém, v Evropě je to ale ještě horší. Povídka o „dluhu a trestu“, podle níž si vlády příliš půjčovaly a nyní za to platí, je ale relevantní nanejvýš v případě Řecka. Španělsko dosahovalo před rokem 2008 rozpočtových přebytků a jeho dluh byl nízko. Proč má tedy spolu s Itálií, která má vyšší dluh, ale menší deficity, také velké problémy? Protože čelí tomu, čemu se říká „run na banky“, jenže v jejich případě se jedná o run na vládu a finanční instituce. Funguje to následovně:

Investoři se domnívají, že daná země z nějakého důvodu nebude schopna splácet svůj dluh. Půjčí jí jen za vysoký úrok, což zhorší fiskální výhled a zvýší pravděpodobnost krize. Krize důvěry se tak stane sebenaplňujícím se proroctvím, které nakonec postihne i banku, která drží velký objem vládních dluhopisů.

Země s vlastní měnou, jako třeba Británie, může této krizi zabránit tím, že centrální banka kupuje vládní dluhopisy nově vytvořenými penězi. Inflace v takovém případě znamená menší hrozbu než default. Země eurozóny ale tuto možnost nemají. Kupovat dluhopisy by tak měla ECB. Před několika týdny s nákupy španělských a italských dluhopisů dokonce začala, okamžitě se ale dostala pod palbu kritiky ze strany moralistů. Ti nechtějí připustit, že by zadlužené země neplatily za své údajné fiskální hříchy. A na trhu jejich postoj vyvolává novou paniku.

K tomu se přidává posedlost ECB s dokonalým udržováním cenové stability. V době, kdy Evropa zoufale potřebuje silné oživení a kdy by mírná inflace dokonce pomohla, svou politiku v boji s imaginární inflací utahuje, píše Paul Krugman ve svém posledním příspěvku pro NYTimes.

(Zdroj: NYTimes)


Váš názor
 •  
  16.9.2011 13:22

  LISBON (Dow Jones)-- Portugal's central bank said Friday that Madeira island, a small autonomous region, has under-reported its debt over the past years, putting further pressure on the country to meet deficit targets under a EUR78 billion international bailout. Bank of Portugal said an evaluation of Madeira's accounts showed it failed to report EUR1.1 billion in debt from 2008 to 2010. The impact this will have on the public deficit is 0.3% of the gross domestic product, it added. The central bank called the omission "grave," adding it doesn't know of any similar cases. Earlier this month, the European Union confirmed that Madeira was responsible for a EUR500 million hole in the country's budget so far this year. The latest find is in addition to the previously reported hole and will hit Portugal's efforts to meet its budget deficit target of 5.9% of GDP for 2011. Its deficit was of 9.1% last year.
  cober
 • Děkujeme za v praxi USA ověřené doporučení
  16.9.2011 12:16

  Děkujeme za doporučení! Krugman jistě vychází z ověřené praxe USA, kde zlobiví fiskální moralisté naštěstí nedostali slovo a kvantitativní uvolňování 1, 2 a možná i 3 zavedly Státy pohodlně, bez nějaké restrukturalizace, bez odpisu chybně alokovaných investic a bez růstu produktivity na zářnou cestu nízké nezaměstnanosti a vysokého růstu GDP.
 •  
  16.9.2011 12:03

  Otevřu noviny - Krugman. Otevřu internet - Krugman Otevřu TV - Krugman Mám strach otevřít vepřovou konzervu.
  Hans
  • Hans
   16.9.2011 12:19

   Krugman ve vlastní šťávě.
   Velkamedvědice
  • neboj se
   16.9.2011 12:10

   Tam nebude Krugman, ale...Paroubek:-))
   tlustý hrabě
   • Re: neboj se
    16.9.2011 12:15

    :-))) Paroubkův bůček ve škromachovém sádle :-)))))))
    Jesse
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data