Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Je čas, aby Německo opustilo eurozónu?

Je čas, aby Německo opustilo eurozónu?

23.09.2011 7:58
Autor: Redakce, Patria.cz

Hlavní poučení z krize v eurozóně je následující: Země, které do měnové unie vstoupí, musí brát vážně kritéria optimální měnové oblasti a reálný kurz. A centrální banky by měly brát vážně stabilizaci růstu nominálních výdajů. A nyní se objevuje ještě důležitější lekce: Vyhněte se vztahu, v němž má jedna strana dominantní pozici, kterou v minulosti zneužívala.

V případě eurozóny je takovým partnerem Německo. Jeho požadavky do značné míry dávaly tvar celé měnové unii i přesto, že představuje asi 30 % její ekonomiky. Tento nerovný vztah je patrný zejména nyní, kdy se zdá, že budoucnost eurozóny závisí na krátkodobých změnách vývoje v Německu. Jako příklad lze uvést rozhodování jeho ústavního soudu, rezignaci zástupce Německa v ECB Jurgena Starka, prohlášení Angely Merkelové o tom, že země eurozóny musí držet při sobě či dlouhodobý vliv Německa na ECB a vývoj její politiky. Z velkého počtu studií je totiž jasné, že ECB měla během posledních deseti let stabilizující vliv na německou ekonomiku, ale destabilizovala země na periferii.

Velmi názorně lze vliv politiky ECB pozorovat na vývoji nominálních výdajů relativně k trendu v Německu (první graf) a zbytku eurozóny (druhý graf).

čas1

čas2

Rozdíl je šokující. Nejenže jsou ve zbytku eurozóny nominální výdaje pod trendem, tato mezera se navíc zvětšuje. ECB se tak hrubým způsobem nedaří stabilizovat 70 % měnové unie. To by mělo eliminovat jakékoliv pochybnosti o tom, že Německo má přehnaný vliv na vývoj v eurozóně. A není to poprvé. Podobné to bylo v rámci Evropského monetárního systému, který navázal evropské měny na marku, načež německá centrální banka v roce 1992 utáhla politiku. Pro Německo to byl odpovídající krok, pro ostatní země ale ne.

Stále více se mi tak zdá, že řešením by bylo to, co navrhuje bývalý šéf německého svazu průmyslu Hans-Olaf Henkel. Rozdělit eurozónu do dvou bloků s tím, že euro by si ponechala unie středozemních zemí v čele s Francií. Pak by přišla devalvace, ale nebyla by snížena hodnota závazků v eurech. Riziko defaultu a bankovní krize by ovšem nevzrostlo, naopak. Německý blok by zavedl vlastní měnu a rekapitalizoval své banky, aby pokryly ztráty z eurových dluhopisů. Je pravděpodobné, že celkové náklady by byly nižší, než pokud by pokračoval status quo. A dlouhodobý přínos by byl mnohem větší. Možná přišel čas, aby Německo opustilo eurozónu.

(Zdroj: Blog Davida Beckwortha)


Váš názor
  •  
    23.09.2011 11:13

    A kdo by nebyl rád, kdyby ho Německo živilo?:-)) Třeba řekové si to nevymysleli. Sami by s nápadem umělé měny a EU nepřišli. Kdo to původně chtěl? Tak ať platí. Když neuměli němečtí a francouzští bankéři a finanční klany predikovat dopady, tak jsou ty ztráty jejich problém. Podle mne platili slabým státům ještě málo, protože za zabraný geopolitický a hospodářský prostor se platí mnohem víc ! Jen ti naši hlupáci na to nepřišli včas...:-))
    Jesse
  • Této
    23.09.2011 11:04

    problematice se nadávno věnoval i Honzajs viz. http://proinvestory.cz/blizi-se-dvourychlostni-eurozona
    Velkamedvědice
  •  
    23.09.2011 9:32

    Docela dobrý nápad, Ale mám jeden zlepšovací návrh. Ať se Měmecko a Francie vrátí ke svým měnám, Nebo jedné-marce. Pak bude klid
    moravak
    •  
      23.09.2011 11:34

      Francie a Německou nemůžou mít jednu měnu, jsou nekompatibilní. Pokud se eurzona rozpadne na dvě, tak Francie bude v té jížní části.
      Hans
  • Pěkné
    23.09.2011 9:19

    Pěkná myšlenka. Proč ale ne tří-rychlostní nebo pěti-rychlostní ? A proč pak už ne vlastní měny ? Dosavadní systém má dlouhodobě dvě řešení - buď rozpad nebo federalizaci. To, že banky jsou svině bez zodpovědnosti, na které všichni doplácíme, je obecně známá věc. Časem se v Německu dostanou do stavu, kdy ne 80% ale 95% voličů bude volit program, který je neožebračuje na úkor někoho jiného. Pak se vše vyřeší samo.
    Josef
  • Zajímavý a logický návrh, tak proč s ním většina "postižených" zemí nepřijde?
    23.09.2011 8:32

    Rozumím logice článku. Rozumím i tomu, že do měnové unie vstupovaly různé země (rozuměj jejich elity) s různými představami. Když vidím dnešní vystupování vlád a centrálních bank USa a Evropy, domnívám se, že se povětšinou donívaly, že je možné skloubit měnovou stabilitu a rostoucí defificty a není nutné pracně se homogenizovat s Německem. Podezřívám vlády "periferních" zemí, že v skrytu duše doufaly, že na "německé" výkonnosti vydělají. Nedokázaly (nedokázal to vlastně nikdo) udržet míru zadlužování. Dnes sa samozřejmě nabízí řešení v podobě dvourychlostní Evropy a měnové unie, proč s ním tedy předlužené země nepřicházejí? Opět doufají, že se ve "velkém rybníku" měnové unie nějak ztratí a že ti o něco zdravější jim to zaplatí. A za vším stojí centrální i soukromé banky, které se zcela v duchu Lehman Brothers pouštěly do rizikových operací s vědomím, že oni (management) to platit nebudou, maximálně tak akcionáři, vkladatelé a daňoví poplatníci.
Aktuální komentáře
29.03.2024
11:43Perly týdne: Snižovat váhu technologií? Síla americké ekonomiky a sazby. Japonský trh mimořádný?
8:40Čínská realitní krize se šíří do největších bank. Zatím je 'ještě zvládnutelná'
28.03.2024
17:21Růstové a hodnotové akcie a jeden padesátiletý cyklus
16:53Jaký závěr nás čeká tentokrát? Wall Street v úvodu pouze přešlapuje  
16:06Přehled (ne)obchodování na trzích přes Velikonoce 2024
16:06Čínský výrobce chytrých telefonů Xiaomi vstupuje na trh s elektromobily
15:48Růst americké ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí zpomalil pouze na 3,4 procenta
15:44Tesla už odepsala na akciích 350 miliard dolarů. Očekávání investorů ohledně dalšího vývoje jsou nevalná
13:29Invesco: Významný týden pro měnovou politiku je pro trhy dobrým znamením
12:22Než otevře Wall Street: Snowflake, MillerKnoll, Sprinklr  
11:20Podle guvernéra Fedu by se po posledních datech o ekonomice měla snížení sazeb odložit nebo zredukovat
11:02Investoři se připravují na konec kvartálu, Fed nechce spěchat se snižováním  
9:42Jan Bureš: HDP revidován vzhůru, reálné příjmy domácností rostou a s nimi i útraty
8:55Se snižováním sazeb v USA není kam spěchat, opakuje guvernér Fedu Waller. Futures jsou zelené  
8:52Putin: Rusko nezaútočí na Pobaltí, Polsko či Česko. Jde jen o strašení lidí
8:45Rozbřesk: HDP potvrdí pozitivní obrat v útratách domácností
6:03Britské akcie jsou nyní (historicky) mimořádně levné a Evropa už obchoduje s výrazným diskontem i vůči Japonsku
27.03.2024
21:19Americké indexy posilovaly díky silnému závěru  
18:26Jen kousek od intervence? Akcie a dluhopisy dnes lehce v zeleném  
17:50Pavol Mokoš: Je čas svézt se na vlně růstu, ne chytat dno. A technické cíle pro pražské banky

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
13:30USA - Jádrový deflátor PCE, y/y
13:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m