Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zdaňování příjmu z dividend plynoucích ze zahraničí

Zdaňování příjmu z dividend plynoucích ze zahraničí

22.9.2011 11:52
Autor: KŠB, KSB

Příjem ve formě dividendy plynoucí ze zahraniční akcie se u fyzických osob (podnikatelů i nepodnikatelů) zdaňuje v rámci dílčího základu daně podle § 8 zákona o daních z příjmů, tj. jako příjem z kapitálového majetku. Poplatník uvede tento příjem ve svém daňovém přiznání v případě, kdy mu vznikne povinnost k jeho podání. Pokud je příjem předmětem daně také v zemi, ze které plyne, je pro výsledné zdanění důležitá existence tzv. smlouvy o zamezení dvojího zdanění a její ustanovení týkající se zdanění dividend.

Účelem smluv o zamezení dvojího zdanění je zabránit, aby rezident jednoho státu, který pobírá příjmy ze zdrojů na území jiného státu, nebyl z téhož příjmu zdaněn dvakrát (ve státě rezidence příjemce i ve státě zdroje daného příjmu). Smlouvy stanoví přesná kritéria, podle nichž se právo na vybírání daně vyhradí pouze jednomu státu, nebo se státy o daňový výnos v určitém dohodnutém poměru podělí. Rovněž upravují postup, kterým se zamezí dvojímu zdanění téhož příjmu. Smlouvy o zamezení dvojího zdanění řeší způsob zdanění dividend obvykle v článku 10 a postup pro vyloučení dvojího zdanění upravuje článek 23 či 24.

Není-li smlouva o zamezení dvojího zdanění se státem zdroje příjmu sjednána, pak může dojít k tomu, že dividenda bude zdaněna jak ve státě zdroje tak ve státě rezidence. V takových případech nebude zdanění ve státě zdroje zohledněno v daňové povinnosti příjemce dividendy v tuzemsku.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university