Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Starý dobrý americký spotřebitel?

Starý dobrý americký spotřebitel?

26.09.2011 10:48

Lidé jsou schopni snášet neúspěch a porážku, pokud se jim dostává odpovědi na otázku: „proč“. Spousta z nás dnes sedí před obrazovkou svých komputerů (a nepatří mezi ně jenom amatéři jako já, ale i celá řada renomovaných profesionálů) a snaží se přijít na to, proč se trhy chovají, jak se chovají. Období klidu a míru jsou ze dne na den střídána periodami beznaděje a strachu, kdy se trhy rizikových aktiv potápějí do závratných nížin, jakoby se blížil konec světa. Staré modely chování přestávají fungovat, což ještě více přilévá olej do ohně paniky. Jak už jsem zmínil, k tomu, aby se člověk uklidnil nebo aspoň našel pevný bod v chaosu okolního světa, musí mít k dispozici jednoduchou logickou kostru, na základě které by byl schopen analyzovat chování trhů na období delší než dvě hodiny.

První, hlavní obava, která se po posledních turbulencích nutně probudila v každé traderské dušičce, je, že tradiční monetární nástroje k ladění ekonomického cyklu, mezi něž patří zejména snižování a zvyšování úrokové sazby centrálními bankami, pomalu a jistě (teď mluvím o ekonomice vyspělých zemí) ztrácejí svoji funkčnost. S tím, jak se výnosy státních dluhopisů zemí, které byly ušetřeny nájezdu spekulantů a těší se statutu bezpečného přístavu, pomalu blíží k nule, snižuje se vliv úrokových sazeb na reálnou ekonomiku. Tážu se proto, jakým způsobem centrální bankéři dokážou zastavit a obrátit trend poklesu HDP? Pokud již nemají k dispozici tradiční nástroje, čeká nás spirálová imploze celého ekonomického systému ne nepodobná a možná ještě horší než velká deprese z let třicátých? Je situace opravdu tak špatná? Pokud ano, jsou veškerá slova marná. Pokud ne, jsou i jiné možnosti?

Předchozí sloupky naleznete ZDE.

V jednom ze svých dřívějších článků jsem se snažil nastínit myšlenku, že s tím, jak se snižuje role úrokové sazby, zvyšuje se role jiného mechanismu, který je založen na negativní zpětné vazbě, představované rostoucími cenami komodit, zejména energetických, jež mají za následek destrukci poptávky. V první půli letošního roku dosáhla cena ropy WTI úrovně 110 USD/barel. Americký spotřebitel narazil na svůj práh bolesti, přestal konat k čemu ho zavazuje jeho jméno a růst amerického HDP se zastavil. Konsekvence tohoto jevu cítíme doteď. K podobnému obratu došlo taktéž v roce 2008, kdy ropa dosáhla úrovně 147 USD/barel. Současné turbulence se svádí na evropskou dluhovou krizi, avšak na destruující vliv vysokých cen komodit na spotřebu se dost zapomíná. Asi proto, že to není tak mediálně vděčné téma.

Americký spotřebitel tímto dokázal, že je stále rozhodujícím faktorem ve světové ekonomice. Pozitivní zprávou v záplavě všech katastrofických scénářů proto je, že spolu s akciemi padají i ceny komodit, což by mělo dříve nebo později přinést jakés takés uklidnění do mysli amerického spotřebitele. Pokud bude podpořeno přiměřenou akcí typu QE ze strany Fedu, mohlo by přinést i obrat na dnes tak zoufale vypadajících trzích.


Váš názor
  •  
    27.09.2011 1:28

    Pokles ceny komodit je len prejav pretrvavajucej deflacie. Neviem, ci to je nutne dobra sprava.
    spec
  • nevím jak ostatní
    26.09.2011 14:38

    Ale podle mne existuje pouze politická krize. Jsou to nesmyslné zásahy politiků do ekonomiky, politici sami, úpadek morálky, nenasytnost, snaha po moci - což přinesli do života "spotřebitelů až po bankéře" právě politici. Devastace společenského (ekonomického) života je dána tím, že k moci se může dostat díky volebním mechanizmům i s prominutím idiot, kterého pak erudovaní odborníci většiny sektorů činnosti lidí musí respektovat. Trh si vždycky umí poradit sám. Lidé chtějí kupovat a prodávat, dovedou to, ale vždy se najde kokot, který nastavuje ceny, dotace, centralizuje, intervenuje, reguluje, hlídá, nastavuje kvóty, cla atd.... Mnoho z toho by dobrý bankéř NIKDY nedělal. A závěrem - cena komodit a akcií ještě není krize. Krize je tehdy, až mají lidé hlad a v zimě mrznou. Obchodníci (beru jako zástupce společnosti) chtějí zisk, tudíž musí prodávat, tudíž umí také respektovat koupěschopnost obyvatelstva atd... Zavřete obchodníka, budou krámky na maso prázdné. Zavřete politika a zavládne spokojenost :-)))
    Jesse
  • Opravdu naivní otázky
    26.09.2011 13:53

    - "Jakým způsobem centrální bankéři dokážou zastavit a obrátit trend poklesu HDP?" - Copak to někdy uměli? Jejich vliv na ekonomiku je ve skutečnosti směšně malý. Zrovna tak je směšné se pokoušet najít v milionu proměnných jednoduchou příčinu ekonomického poklesu. Jaká beznaděj? Jaké závratné nížiny? Je to zcela normální volatilní trh, jen rychlejší než v minulosti díky rychlejší komunikaci a počítačům. Žádná krize není a žádná nehrozí. Naopak dnešek představuje vynikající investiční příležitost - za 5-10 let se dnešní ceny akcií budou zdát velmi laciné.
    Dan
  • Nechybí nám tu polovina ekonomie?
    26.09.2011 12:32

    "... tradiční monetární nástroje ... ztrácejí svoji funkčnost ..." Copak ony ji někdy měly? Nebyly nikdy o mnoho víc než propagandou centrální monetární a fiskální soustavy, vytvářející dojem, že to jsou ony, kdo dokážou obrátit pokles v růst. Blíže realitě už je článek při popisu škrtícího efektu, vyvolaného růstem cen komodit. Dobře se na to pamatujeme ze 70. let 20. století. Ale na jedné straně obrazovky je trader a na druhé jsou dělníci u pásu, hoteliér nad naší vesnicí a truhlář dole ve vesnici, kteří musejí vytvářet reálné zboží, prodat je a nakoupit jiné zboží. Pokud to nedělají, nebude fungovat žádná centrální politika. Tedy chybějící polovinou všech úvah je mikroekonomie.
  •  
    26.09.2011 12:11

    Dobrý den.Centrální bankéře, ty bych z toho rovnou vynechal.Celému světu došli politici.Ty za tu krizi můžou a to nás teprve krizičká čeká.Spotřebitelé též došli.Hezky to píšete.Americká lokomotiva už nemá páru a v tendru ani trochu uhlí.Příjemné ekonomické starosti.
    Jan
Aktuální komentáře
28.03.2024
17:21Růstové a hodnotové akcie a jeden padesátiletý cyklus
16:53Jaký závěr nás čeká tentokrát? Wall Street v úvodu pouze přešlapuje  
16:06Přehled (ne)obchodování na trzích přes Velikonoce 2024
16:06Čínský výrobce chytrých telefonů Xiaomi vstupuje na trh s elektromobily
15:48Růst americké ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí zpomalil pouze na 3,4 procenta
15:44Tesla už odepsala na akciích 350 miliard dolarů. Očekávání investorů ohledně dalšího vývoje jsou nevalná
13:29Invesco: Významný týden pro měnovou politiku je pro trhy dobrým znamením
12:22Než otevře Wall Street: Snowflake, MillerKnoll, Sprinklr  
11:20Podle guvernéra Fedu by se po posledních datech o ekonomice měla snížení sazeb odložit nebo zredukovat
11:02Investoři se připravují na konec kvartálu, Fed nechce spěchat se snižováním  
9:42Jan Bureš: HDP revidován vzhůru, reálné příjmy domácností rostou a s nimi i útraty
8:55Se snižováním sazeb v USA není kam spěchat, opakuje guvernér Fedu Waller. Futures jsou zelené  
8:52Putin: Rusko nezaútočí na Pobaltí, Polsko či Česko. Jde jen o strašení lidí
8:45Rozbřesk: HDP potvrdí pozitivní obrat v útratách domácností
6:03Britské akcie jsou nyní (historicky) mimořádně levné a Evropa už obchoduje s výrazným diskontem i vůči Japonsku
27.03.2024
21:19Americké indexy posilovaly díky silnému závěru  
18:26Jen kousek od intervence? Akcie a dluhopisy dnes lehce v zeleném  
17:50Pavol Mokoš: Je čas svézt se na vlně růstu, ne chytat dno. A technické cíle pro pražské banky
15:43BlackRock: Dlouhodobě nebude pokračovat scénář vyšší inflace a sazeb. Postará se o to umělá inteligence a další technologie
15:00ČEZ, a.s.: Zvolen nový místopředseda dozorčí rady ČEZ

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
13:30USA - Jádrový deflátor PCE, y/y
13:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m