Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
OTE snižuje výhled tuzemské spotřeby elektřiny, kvůli zpomalení v ČR i EU

OTE snižuje výhled tuzemské spotřeby elektřiny, kvůli zpomalení v ČR i EU

27.9.2011 9:43
Autor: Redakce, Patria.cz

Odhady tuzemské netto spotřeby (TNS) elektřiny pro letošní a příští rok i dlouhodobý výhled do roku 2030 snižuje tuzemský operátor OTE. Důvodem je očekávaný nižší růst ekonomiky v tuzemsku i Evropské unii.

Pro letošní rok OTE snížil oproti březnové prognóze očekávanou spotřebu o 63 GWh na 59,2 TWh. „Nižší růst je aktuálně očekáván také pro celý sledovaný dlouhodobý horizont, a to zejména z důvodů přehodnocení výhledu růstového potenciálu hospodářství EU a ČR, a dále výhledu vývoje spotřeby v sektoru ostatní spotřeby maloodběru,“ uvedla OTE.

Pro rok 2012 je odhadována predikce netto spotřeby elektřiny ve výši 59,7 TWh, což je přibližně 0,7 procentní meziroční růst oproti očekávané spotřebě roku 2011. Výhled je proti předchozí prognóze nižší o 0,8 procenta.

Střednědobý výhled předpokládá netto spotřebu elektřiny v roce 2030 ve výši 73,1 TWh. Dlouhodobý výhled OTE pro horizont let 2050 až 2060 neočekává další výrazné nasycování tuzemské netto spotřeby při předpokládaném průměrném růstu cca 0,3 % meziročně.

„Vedle tuzemské netto spotřeby elektřiny se dle aktuálních očekávání začne výhledově okolo roku 2020 projevovat také spotřeba v sektoru elektromobilů, která v tuto chvíli není zahrnuta do stávajících hodnot vývoje TNS. V roce 2030 je dle referenčního scénáře očekáváná spotřeba elektřiny v tomto sektoru cca 1 TWh. Tento vývoj reaguje na vývoj počtu obyvatel a bude dále sledován zejména s respektováním souběžného rozvoje konkurenčního druhu automobilů na stlačený zemní plyn,“ uvádí operátor ve zprávě.

OTE ve zprávě dále z celoevropského pohledu připomíná, že spotřebu i výrobu elektřiny ve středoevropském regionu dominantně ovlivňuje Německo. „Spotřeba elektřiny a zatížení (na úrovni tuzemská netto spotřeba plus ztráty v sítích)v průměru poroste pod 1 % ročně, ale tempo růstu nebude stejné v jednotlivých zemích. Zatímco Německo očekává růst spotřeby elektřiny pouze kolem 0,3 % ročně, na druhé straně Polsko očekává růst kolem 2,4 % ročně. Česká republika je s očekávaným průměrným ročním růstem spotřeby elektřiny kolem 1,4 % mírně nadprůměrná, ale toto tempo je srovnatelné s tempem, jaké se očekává v Rakousku,“ stojí ve zprávě OTE. Instalovaný výkon v CEE by měl do roku 2025 vzrůst o více než 55 GW, tedy o přibližně 25 procent oproti roku 2010 a dosáhnout 279 GW.

V absolutních hodnotách by nejvíce měl vzrůst výkon obnovitelných zdrojů energie, především větrných a solárních elektráren. „U těchto zdrojů lze podle současných názorů očekávat nárůst instalovaného výkonu i o více než 40 GW. Na druhé straně se však očekává významný pokles výkonu elektráren na hnědé uhlí a na kapalná paliva. Další skupinou zdrojů, u nichž se očekává nárůst výkonu o více než 17 GW, jsou plynové elektrárny. Výkon jaderných elektráren v případě, že dojde k obnově německých jaderných elektráren, vzroste o cca 5 GW,“ uvádí OTE.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.5.2018
6:41Továrny budoucnosti budou vypadat jinak, než si obvykle představujeme
21.5.2018
22:01Wall street: Dow Jones opět pokořil 25 000 bodů
18:24Na jaké hodnotě uzavře index S&P 500 na konci roku
17:58PŘIVÁDÍME: Juventus FC. Akcie klubu s „nejchytřejší“ přestupní a hráčskou platovou politikou
17:38Švédové už pociťují nezamýšlené důsledky přechodu na bezhotovostní společnost
17:26Akcie Tesly posilují. Pražská burza zakončila ztrátou  
17:21Zájem o riziko na trzích převládá, ale Itálii obchází. Koruna dál nabírá ztráty  
16:35CEFC Shanghai, dcera čínské CEFC Energy, nedokáže splácet dluh
16:14Globální dividendy byly v prvním čtvrtletí rekordní
16:04Pompeo: Írán pozná nevídaný finanční tlak, jadernou zbraň nezíská
15:17Ničí velké technologické firmy maloobchodní trhy?
14:23UNIMEX GROUP - Oznámení o fúzi společností
13:58Týdenní výhled: Hrozba cel odvolána, brzdit mohou evropská data. Výsledkovou sezónu uzavře retailový komplex  
12:33Viceguvernér ČNB Hampl: Ekonomika se přehřívá, je čas utáhnout kohouty
12:16Šéf Ryanair (+3,6 %): Některé aerolinky nepřežijí zimu
12:12Atraktivní světové akcie už od zítřka na domácí burze a za koruny!
11:06Itálie versus Čína. Trhy začaly pozitivně, ale eurodolar moc úspěšný není  
10:44Má nemocenská vůbec smysl?
10:15PX mírně roste při slabších objemech. Část evropských burz je kvůli svátkům zavřená
9:51HN: J&T převzala vedení i v některých dceřiných firmách CEFC

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba