Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Sněmovna schválila zavedení trestní odpovědnosti firem

Sněmovna schválila zavedení trestní odpovědnosti firem

27.9.2011 12:38
Autor: ČTK

Sněmovna po letech úvah schválila zavedení trestní odpovědnosti firem. Soudy by je mohly pokutovat, zabavit jim majetek, za vážná provinění by je mohly zrušit. Vládní předlohu nyní dostane k projednání Senát.

Okruh trestných činů, za které by bylo možné podniky trestat, sněmovna rozšířila na téměř osm desítek. Firmy by mohly být od příštího roku trestány například za legalizaci výnosů z trestné činnosti, provozování nepoctivých her a sázek, padělání peněz, krácení daní nebo neoprávněné držení jaderného materiálu. Vládní předloha do výčtu kvůli mezinárodním závazkům zařadila i sexuální nátlak, pohlavní zneužití a trestné činy týkající se dětské pornografie.

Sněmovní ústavně právní výbor doporučil výčet rozšířit o poškození vodního zdroje, neoprávněnou výrobu a nakládání s látkami poškozujícími ozonovou vrstvu, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky nebo pletichy při zadání veřejné zakázky. Naopak postih firem za porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže zůstane v kompetenci Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

Zrušit firmu nebo jinou organizaci podle tohoto zákona bude možné, pokud její činnost spočívala hlavně v páchání trestné činnosti. Pokud by to byla banka, bude ji moci soud zrušit až po vyjádření České národní banky. Podobně bude postupovat i v případech pojišťoven a dalších finančních institucí.

Schvalování novely zákona o zaměstnanosti, která zavádí tresty pro firmy nelegálně zaměstnávající cizince, sněmovna odložila na příští schůzi. Rozhodla o tom dnes na návrh ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09). Žádost byla podle předsedkyně sněmovny Miroslavy Němcové (ODS) předložena na základě jednání se sněmovní legislativou.

Vládní předloha počítá s tím, že firmy by za nelegální zaměstnávání cizinců mohly za trest přijít o veřejné zakázky nebo o státní dotace. Také by jim hrozila pokuta až pět milionů korun.

Novela počítá také s tím, že firmy budou muset nově nahlásit úřadům zaměstnání cizince ze země mimo EU a uchovávat na jeho pracovišti kopie dokladů vylučujících nelegální práci. Na druhou stranu ovšem budou mít možnost prokázat, že dostaly od zaměstnaného cizince zfalšované dokumenty. Drábek také uvedl, že jeho úřad povede evidenci firem, kterým byla uložena pokuta za zaměstnávání cizinců bez povolení k pobytu.


Váš názor
  • ?!
    27.9.2011 13:04

    Celkem by mně zajímalo jak bude postižen podnikatel - fyzická osoba, která takovou firmu vlastní. Bude mít zákaz založit další nebo se za tohle schová a bude zakládat takové firmy jak na běžícím pásu. Přeháním, ale celkem by mně zajímalo řešení této situace o které není v článku ani zmínka. :-)
    pulec
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
JP - Jednání BoJ, základní sazba
11:00DE - Index očekávání ZEW