Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Schwarzenberg: Odchod Romana bude mít obrovský dopad na domácí politiku, ČEZ financoval politické strany. TOP09 ne…

Schwarzenberg: Odchod Romana bude mít obrovský dopad na domácí politiku, ČEZ financoval politické strany. TOP09 ne…

29.9.2011 10:14, aktualizováno: 29.9. 10:29
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Odchod Martina Romana z čela tuzemské energetiky ČEZ bude mít obrovské dopady na domácí politiku. ČEZ sponzoroval politické strany, v zásadě všechny až na TOP09, tvrdí vícepremiér české vlády a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Jeho slova přinesly Aktuálně a LN.

"Kauza Roman je ohromná a bude mít nedozírné důsledky. Je veřejným tajemstvím v této republice, že pan Roman a ČEZ tady financovali politické strany, jediná TOP 09 od něj nic nedostala," uvedl Schwarzenberg. Podle serveru je to výrok odvážný, protože ČEZ není jako sponzor uveden v žádné z oficiálních zpráv o hospodaření stran.

Parlamentní strany jsou ze zákona povinny zveřejňovat detaily o svém hospodaření, sponzory na prvním místě. Pokud by tomu tak bylo, muselo by jít o utajené toky peněz, které neprocházejí účetnictvím. Což by znamenalo mimo jiné daňové úniky.

Schwarzenberg svá slova řekl v rozhovoru pro Aktuálně, které v minulých dnech pátralo po zákulisních informacích o okolnostech Romanova odchodu. "Mohu jen říci, že my jsme nikdy financováni nebyli," uvedl Schwarzenberg pro server.

Zástupci ČEZ kategoricky odmítají, že by se firma v posledních patnácti letech na politickém sponzoringu jakkoli podílela. “ČEZ nikdy nesponzoroval žádnou z politických stran," odmítl slova mluvčí Ladislav Kříž. Za nepravděpodobné to označil za poslance ODS Zbyněk Stanjura, za ČSSD to odmítl Jeroným Tejc s tím, že by takový fakt musel být obsažen ve výroční zprávě. Stejně tak to odmítl šéf KSČM Vojtěch Filip a šéf VV Radek John.

Šéf ČEZu Martin Roman rezignoval na svou funkci letos v září, přesunul se do čela dozorčí rady ČEZ. Podle oficiální verze, za kterou stojí také ministr financí Kalousek (TOP09) odešel Martin Roman na vlastní žádost, podle neoficiální s vědomím nespokojenosti premiéra Petra Nečase a proto, aby mohl zvolit svého nástupce v čele ČEZ, do té doby druhého muže ČEZ Daniela Beneše.

(Zdroj: LN, Aktualne, ČEZ, čtk)


Váš názor
 •  
  29.9.2011 10:41

  jasně, že to ve výročních zprávách není ... Pamatujeme si všichni, jak např. ČSSD měla zázračné slevy na volební kampaň (které údajně zajistil Tvrdík, ha ha)? Dělá se to tak: ČEZ nebo České dráhy zaplatí spřízněné reklamce předraženou reklamu a ta potom dá slevu na jinou kampaň pro někoho jiného. To jsou ty zázračné slevy a podpory, které nejsou ve výročních zprávách ... a takových tunelů může být vícero, toto byl jen příklad.
  Oliwer
  •  
   29.9.2011 10:49

   Velmi zajímavé by bylo rozkrýt i vazby na hradního pána a jeho rodinku.
   Homo
   • VK
    29.9.2011 13:29

    Jojo, Velký Vezír VK ten vlak roztlačit v 90-tých letech dokonale....
    sgt.Mike
   •  
    29.9.2011 10:53

    hradního Pána? Prosím tě, za 20 let tu žádný politik neseděl, tak nevím co řešíš :-) stejně to vyšumí, by museli sedět snad všichni ...
    Oliwer
   •  
    29.9.2011 10:52

    Mafie vazby tohoto typu NIKDY neodkryje. Ještě sis je za 20 let nestačil ověřit?:-))
    Jesse
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data