Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Soud nevyhověl ČS: Prodej Sazky skupinám PPF a KKCG platí

Soud nevyhověl ČS: Prodej Sazky skupinám PPF a KKCG platí

29.9.2011 13:52
Autor: ČTK

Městský soud v Praze nevyhověl žádosti České spořitelny na zrušení tendru na loterijní společnost Sazka a odsouhlasil její prodej společné firmě skupin PPF a KKCG. Vyplývá to z informací zveřejněných v Insolvenčním rejstříku. Společný podnik PPF a KKCG Sázková kancelář ve výběrovém řízení nabídl za Sazku nejvyšší částku 3,81 miliardy . Mluvčí insolvenčního správce Sazky Lenka Tichá dodala, že soud nevyhověl ani požadovaným úpravám podmínek tendru.

Sázková kancelář má nyní pět měsíců na to, aby získala souhlas antimonopolního úřadu. Soud také uložil insolvenčnímu správci Sazky Josefovi Cupkovi, aby mu podával nejméně jednou za tři měsíce zprávu o převádění majetku společnosti na peníze k uspokojení věřitelů.

Česká spořitelna svůj požadavek na okamžité zrušení výběrového řízení odůvodnila možným zpochybněním platnosti právních úkonů správce při zpeněžení majetku Sazky. ČS navrhla, aby souhlas s uzavřením smlouvy udělila schůze věřitelů, k jejímuž svolání vyzvala soud. Schválení smlouvy o prodeji společné firmě PPF a KKCG pouze věřitelským výborem by podle ní nemuselo být platné, protože žádný z jeho členských věřitelů, mezi něž PPF a KKCG patří, nesmí hlasovat ve vlastní věci nebo ve věci osoby blízké, která s ním tvoří koncern. Soud ale ve svém odůvodnění argumenty spořitelny odmítl.

Insolvenční správce Cupka podepsal smlouvu s vítězem soutěže v pondělí poté, co věřitelský výbor uzavření smlouvy o prodeji schválil. Skupina Penta, která se tendru kvůli jeho údajné nezákonnosti nezúčastnila a mimo soutěž nabídla za Sazku pět miliard korun, uvedla, že podá žalobu na neplatnost této smlouvy. Česká spořitelna, která je členem věřitelského výboru, navrhla soudu zrušení výběrového řízení a vyhlášení nového.

Podle mluvčího Penty Martina Danka bude žaloba na neplatnost smlouvy o prodeji Sazky první ze série právních kroků, které firma připravuje. "Penta je přesvědčená, že tendr na prodej podniku Sazky proběhl nezákonně, protože neumožnil korektní a standardní soutěž, jež by vygenerovala nejvyšší cenu," uvedl Danko. Právník insolvenčního správce Jan Hrazdíra tvrdí, že nabídka Penty nesplňovala podmínky stanovené výběrovým řízením.

Soud dnes v odůvodnění svého rozhodnutí ve věci žádosti ČS uvedl, že Pentě nic nebránilo v účasti ve výběrovém řízení. "I když je možno připustit, že některé z podmínek výběrového řízení byly nastaveny nezvykle přísně, přesto byly snad bez jakýchkoliv pochybností takto formulovány především v zájmu věřitelů a jejich co nejvyššího uspokojení. Soud je přesvědčen, že Penta na podmínky výběrového řízení nehodlala úmyslně přistoupit a že svojí 'nabídkou' nesledovala zájem získání podílu dlužníka," píše se v odůvodnění.

Tendru se zúčastnily i Synot Holding a společnost Charlcoal, spojovaná se jménem finančníka Pavla Tykače. Charlcoal nabídl 3,601 miliardy, Synot 0,5 miliardy korun. Sazka se do insolvence a následně do konkurzu dostala kvůli problémům se splácením úvěru na výstavbu pražské O2 areny.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data