Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Feldstein: Riziková sázka Evropy na dva roky

Feldstein: Riziková sázka Evropy na dva roky

30.9.2011 18:23
Autor: Redakce, Patria.cz

Řecko má nezvládnutelnou úroveň vládního zadlužení (150 % HDP, letošní růst bude představovat deset procentních bodů), kolabující ekonomiku (letos HDP klesne o více než 7 %, nezaměstnanost vzroste na 16 %), chronický deficit platební bilance (nyní na 8 % HDP) a nesolventní banky, které rychle ztrácejí vklady. Jediným řešením je default, který bude znamenat minimálně 50% snížení hodnoty závazků. Současný plán na snížení o 20 % je jen prvním malým krůčkem tímto směrem.

Pokud Řecko po defaultu opustí euro, může devalvovat a tím stimulovat poptávku a posunout se směrem k obchodnímu přebytku. To je standardní strategie zemí s příliš vysokým vládním dluhem a chronickým deficitem běžného účtu. Řecko je ale chyceno v pasti společné měny. Trhy jsou si dobře vědomy toho, že default nakonec přijde; německá a francouzská vláda se ale snaží zabránit, či přesněji řečeno oddálit, nevyhnutelné. Mají pro to dva důvody:

Banky v těchto zemích drží velký objem investic do řeckého dluhu a to jak přímých, tak přes úvěry řeckým bankám a dalším bankám v eurozóně. Odkládání defaultu dává německým a francouzským bankám čas na navýšení kapitálu, omezení úvěrů řeckým bankám a prodej řeckých obligací Evropské centrální bance. Vedle toho tu je riziko rozšíření nákazy na Španělsko a Itálii. Jejich default by znamenal katastrofu pro finanční instituce ve Francii a Německu a EFSF dostatečné zdroje na záchranu těchto dvou zemí nemá. Ty tak doufají, že trhy postupně získají důvěru a budou je financovat za rozumné sazby.

Pokud se default Řecka oddálí o dva roky, vyjasní se, zda jsou španělské banky schopny ustát pokles cen realit a ukáže se i skutečná finanční situace, v jaké se regionální vlády ve Španělsku nacházejí. Itálie by pak měla dost času na demonstraci své schopnosti dosáhnout vyrovnaného rozpočtu, jasnější bude i situace italských bank. Jestliže pak budou Španělsko s Itálií za dva roky vypadat silnější, může dojít k defaultu Řecka bez obav z nákazy. Portugalsko se může vydat stejnou cestou jako Řecko, větší ekonomiky budou ale schopny získat finance za rozumné sazby a systém eurozóny bude fungovat dál.

Když Španělsko s Itálií nebudou dost silné, náklad jejich půjček poroste, dojde k jejich defaultu a budou mít velkou motivaci i k opuštění eurozóny. Čelíme ale ještě většímu riziku – i pokud budou tyto dvě země fundamentálně v pořádku, ani dva roky nemusí stačit na to, aby to vyšlo najevo. Výnosy řeckých dluhopisů však ukazují, že trhy čekají řecký default již brzy. A výnosy španělských a italských dluhopisů mohou začít ještě před ním. Vedení eurozóny dostane možná bolestivou lekci o tom, že snaha o ošálení trhů je nebezpečnou strategií.

Uvedené je výtahem z „Europe’s high-risk gamble“ od Martina Feldsteina.

(Zdroj: Reuters, Project Syndicate)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university