Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čína nebude zachráncem západu ve slepé uličce, její systém je tu již 2,5 tisíce let a funguje

Čína nebude zachráncem západu ve slepé uličce, její systém je tu již 2,5 tisíce let a funguje

3.10.2011 15:34
Autor: Redakce, Patria Online

Čína poněkud zpomaluje, což je dobré kvůli jejímu předchozímu přehřívání. Globální ekonomika není v dobrém stavu a má mnoho problémů, které nejsou jen krátkodobé. V rozhovoru pro Businessweek to uvedl generální ředitel čínského státního investičního fondu China Investment Corp. (CIC) Kao Si-čching.

Západ nemůže očekávat, že se Čína stane jeho zachráncem, protože ta „má svoje vlastní problémy“. „Máme biliony dolarů, které lidé vnímají jako prostředek, který by jim mohl pomoci. Vzbuzuje to v nás obavy, protože to nejsou ve skutečnosti peníze vlády, jsou rozvahovým problémem. Budeme se snažit pomoci v rámci našich možností, musíme ale sledovat, jaké to má pro nás důsledky,“ uvedl Kao Si-čching.

V Číně je v některých ohledech podnikání lehčí než v USA. Jako příklad uvedl Kao Si-čching nedodržování zákonů omezujících délku pracovní doby. Lidé tak pracují více hodin a „je mnohem lehčí něco dokončit“. To má také vliv na zdraví zaměstnanců; v dnešním vysoce konkurenčním světě, kde mezi sebou soupeří jednotlivé země, se to ale jeví jako způsob, jak dosáhnout úspěchu. Ohledně porušování autorských práv Kao Si-čching uvedl, že je nutné sledovat tento problém z historické perspektivy. V porovnání se současným stavem na západě má Čína stále hodně co zlepšovat. Pokud ji však srovnáme s Čínou před 20 – 30 lety, je tu „obrovský pokrok“.

Kao Si-čching se domnívá, že západní ekonomiky se alespoň prozatím dostaly do slepé uličky a měly by změnit svůj model fungování. „Po studiích v USA nyní již 23 let žiji v Číně. Posledních deset let jsem se vždy zastával amerického systému a vysvětloval jsem, jak funguje a proč je v mnoha ohledech lepší. Nyní je to pro mne stále těžší kvůli změnám v ekonomické, regulatorní a i politické oblasti na západě. Lidé si začínají říkat, že asi existuje důvod pro to, že náš systém tu je již více než 2.500 let,“ uvedl ředitel CIC na závěr rozhovoru.

(Zdroj: Businessweek)


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
 •  
  3.10.2011 17:14

  A jaké měla ČSSR úspěchy? I komunistický ekonom Miloš Pick ve své kritice naší transformace po r.1989 uvadí ,že před. r 1948 jsme byli zhruba na úrovni Rakouska,možná i trochu lépe,po 40 letech "úspěšného " budování socialismu jsme byli na tom o třetinu hůře. A snad nepovažuješ dnešní Čínu za soc. zemi? Tam se dnes tvoží 2/3 HDP v soukromých firmách,něco,co nemá srovnání s vyhnívající ČSSR.
  AMOLADOS
  •  
   3.10.2011 17:15

   to byl odpověď pro Izáka,jeden Vratislav Izák mě kdysi učil na VŠE.....
   AMOLADOS
 • TREFNÉ!
  3.10.2011 16:07

  Tohle já říkám neustále. Krachující západ bude diktovat zemím, které jsou v růstu, jak vše dělají špatně a jak by měli změnit režim a přístupy k demokracii atd. VŠEM bych doporučil zajímat se o hospodářské výsledky bývalé ČSSR.To když dnes někde vytáhnete, tak na vás všichni koukají jak na masového vraha a třídního nepřítele.....
  Izák
  • Re: TREFNÉ!
   3.10.2011 16:32

   O.K: Maš nějakou konkretní hospodářskou oblast vybranou , kterou by jsi nás mohl přesvědčit ? Já vím pouze o jedné , která slavila úspěchy. Vdělávání na všech stupnch teroristů,špionů a komunistů.
   AMN
  •  
   3.10.2011 16:28

   To je úryvek scénáře pro Izera na Silvestra? Izáku vyhledej ambulanci, třeba se to ještě nechá léčit. Ale pobavil si mě, to je fakt...
   Jaco
  • Re: TREFNÉ!
   3.10.2011 16:15

   Ale jdi ty.Je sice kouzelné plnit na 130% a vyrábět na sklad,ale skutečná čísla se psala podle potřeby strany.
   Velkamedvědice
   • medvěde
    3.10.2011 16:19

    ty vole další...z který díry lezou? Já už na ty blševický trolly ale nebudu reagovat...don´t feed the trolls.
    db
    • Re: medvěde
     3.10.2011 16:40

     Nevím.Je to husté.Samý zajebaný komunista.Už jsem přemýšlel,že to tady přestanu číst ,ten hnus.Na lepší kousek masa si musel podplácet řezníka,když přijelo.Doložku ,aby ses mohl vymočit za čarou.Zvláštní je,že když trhy rostou,jsou to samí spekulanti.Ale jak začnou díky vlastním chybám v úsudku projebávat prachy,najednou jsou to vysávané ovečky v kapitalistickém systému.Ke všemu,jsou tak blbí,že nechápou,že to levičáci rozdávali odpustky,které my máme splácet.Člověk nechtěl být hajzl,ale byla to chyba že jsme je hned po převratu neplácli přes držku.
     Velkamedvědice
     • Druhu, Bufíku a pod.
      3.10.2011 16:55

      to jsou tedy názory jak vystřižený z komoušský propagandy o třídním boji. Je zajímavý, že jakmile tu někdo napíše něco kritickýho, hned se chystáte rozvěšovat. Přesně - jdete každému takovému po krku. Dobře jste se to v těch chmurných dobách naučili. A dnešní propaganda, která se bojí jako kříže každé zmínky o třetí (čtvrté atd.) cestě, vás má dokonale zpracovaný. Jste jejími skvělými produkty ;-)
      Kalka.
      • Re: Druhu, Bufíku a pod.
       3.10.2011 17:16

       a ty uz bez taky p....e..zacal jsem obchodovat v cine 1997..a ted 20 letim zase..ku..a uz tam nekdo hodte oko a ty tupe nazory o cine jak nam jde prikladem zapomenete..nikdo z vas si ani neumi predstavit za jakych podminek tam delaj..a za kolik..jako indie..ves kterej by jste zasrani propagatori nepobrali..tady si bezte zatleskat s pijavicemi odborari a nerozumujte o cine..
       OPTIMISTA
       • Optimista
        3.10.2011 18:02

        nebo pesimista ?!?Trochu zabrzdi ! Kdyby nebyla poptávka nebyla by nabídka a naopak. Pravděpodobně nevlastníš doma žádný výrobek z čínské fabriky, kde si ti nelíbilo jejich pracovní prostředí. A mimochodem , ten kdo nechtel pracovat v těch fabrikách měl samozrejmě jinou volbu - pěstovat rýži a "lapacaj ". A přát si aby neumřel na poli.
        AMN
      • Re: Druhu, Bufíku a pod.
       3.10.2011 17:07

       .....o třídním boji !!! To je oč tu běží od dob , kdy vzikla civilizace.Záleží na tom , na kterou stranu , kdo chce patřit.A ten , kdo nemá jasno stále polemizuje a poučuje.
       AMN
       • AMN
        3.10.2011 17:11

        GIWIST!
        Kalka.
        • Re: AMN
         3.10.2011 18:07

         HM,tam nebo zpět, dovnitř nebo ven ...hlavně že je vše na svém místě. I v závitech !
         AMN
      • Re: Druhu, Bufíku a pod.
       3.10.2011 17:06

       Tak paráda.Díky za upozornění.Neříkej,že zrovna ty jsi tak houpá,že jsi nepochopila smysl RVHP a věřím,že jstě chápeš,že 100% lidského výkonu je z principu strop,chápeš,že čísla o ekonomice byla nereálná,ve světě jsme byli konkurence schopni tak před válkou.Tak nevybuřuj.Počkej na něco obhajitelnějšího ,ne??Zajímavé,je když Ty tvrdíš,jak jsi vždy objektivní,že jsem Tě nikdy neviděl zastat se druhé strany,propagando.Ale jinak Tě rád vidím,družko.
       Velkamedvědice
       • Druh
        3.10.2011 17:16

        Druhá strana tu má potentní zastánce, ne? Necpu se někam, kde už jsou výkonnější. Btw, 21.8.68 je stále ještě nejhorší den v mém životě. Ale ten jsi ty netzažil, co? A jinak jsem se ve větší části svého života nakritizovala komoušů až dost, tak si to teď nemusím bez rizika vynahrazovat ;-)
        Kalka.
        • Re: Druh
         3.10.2011 17:40

         Jáj, 21.8. sa narodil Parúbko, ale rok ma nesedí, tak neviem, čo horšie sa ti stalo, milá Kalka, ale radšej ma to ani nehovor, my ódéesáci sme citlivé povahy, veru hej.
         Šaňo
         • Gypsy
          3.10.2011 17:45

          http://www.youtube.com/watch?v=Zi62IN3KD2E
          Velkamedvědice
        • Re: Druh
         3.10.2011 17:26

         Byl jsem dítě.http://www.youtube.com/watch?v=I46caSr74p4
         Velkamedvědice
         •  
          3.10.2011 17:37

          :-))) Tak tak, taky mi připadají mnohé oběti dnešní propagandy takoví stejní...
          Kalka.
     • pejpr, pejpr, pejpr, pejpr...
      3.10.2011 16:51

      http://www.youtube.com/watch?v=vo1Y9uKmmX8&feature=related
      paranoid android
      • Re: pejpr, pejpr, pejpr, pejpr...
       3.10.2011 17:00

       http://www.youtube.com/watch?v=kjL_6smMzT0&NR=1
       Velkamedvědice
    • Re: medvěde
     3.10.2011 16:26

     Jak říká jedno moudro - v kapitalismu vykořisťuje člověk člověka, v socialismu je tomu naopak .... Ale jedno si soudruzi podchytili velmi dobře - nepřizpůsobiví občané museli pracovat. A v lágrech se muselo pracovat taky. Jedinou věcí ze které mají všichni kriminálníci strach není vězení, ale práce. Stará poctivá práce s lopatou a krumpáčem. A zde bych jako stát postavil tisíce kilometrů dálnic za SMĚŠNÉ peníze !!!
     Muff
     •  
      3.10.2011 17:48

      ...jo, z "černých", jako náhrada asfaltu...
      Henry
 •  
  3.10.2011 16:07

  no vida zrušil sem stop los na NWR a hned to šlo nahoru,žádný lízání nebude habakuci
  bob
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data