Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Eurogroup: Řekové zatím další peníze nedostanou, možná až v listopadu, bankám hrozí vyšší odpisy

Eurogroup: Řekové zatím další peníze nedostanou, možná až v listopadu, bankám hrozí vyšší odpisy

4.10.2011 8:18, aktualizováno: 4.10. 9:08
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Řecko další část peněz ze záchranného balíku pro Řecko získá možná až v listopadu. Vyplynulo to z nočního jednání ministrů financí zemí eurozóny. Zatím se přitom pracovalo s tím, že stát by se tak mohlo ještě v říjnu. Jde v pořadí o šestou tranši, jejíž výše má činit osm miliard eur. Další obavy trhů rozpoutal také naznak možného vyššího zapojení soukromého sektoru, což by pro banky držící dluhopisy země znamenalo ztráty nad očekáváním. Včerejší šestihodinová schůzka však opět nepřinesla konkrétní řešení dluhového problému Řecka o velikosti 357 miliard eur.

Šéf euroskupiny Jean-Claude Juncker dnes nad ránem prohlásil, že schůzku eurozóny plánovanou na půlku října zrušil. Zatím tak není jasné, kdy by se mohlo nové jednání, na němž by eurozóna mohla uvolnění těchto peněz schválit, uskutečnit. Důvodem odkladu je to, že bude třeba vyčkat na zprávu takzvané trojky, tedy expertů z Evropské komise, Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu. Ti monitorují, zda a jak Atény dodržují podmínky, které si mezinárodní věřitelé dali výměnou za to, že Řekům dají půjčky.

Náměstek řeckého ministra financí Filippos Sachinidis v polovině září uvedl, že řecká státní kasa má dostatek finančních prostředků na provoz země do října. Juncker ale v reakci na dotaz novinářů podotkl, že je prý zástupci Atén ujistili, že Řecko bude schopno do té doby s financemi vydržet.

"Řecko nám řeklo, že fondy budou muset být zpřístupněny během druhého týdne listopadu," podotkl belgický ministr financí Didier Reynders. "Není potřeba o tom rozhodovat nyní," dodal.

Jean-Claude Juncker se dnes v noci dotkl také jiného velmi ožehavého tématu, když přiznal, že euroskupina s ohledem na vyostření dluhové krize od původní dohody z 21. července diskutuje také možnost vyššího zapojení soukromého sektoru v čele s bankami.

„Pokud jde o zapojení soukromého kapitálu, musíme si uvědomit, že jsme byli svědky změn od rozhodnutí přijatých 21. července, a proto zvažujeme technické změny,“ potvrdil úvahy o revizi původního nastavení dohody šéf euroskupiny. Další detaily však poskytnout odmítl. Juncker také uvedl, že větší zapojení ECB, o němž se spekulovalo, není hlavní cestou, kam by se ubíraly současné myšlenky politických špiček eurozóny na posílení záchranného fondu EFSF.

Soukromým subjektům by tak mohly hrozit vyšší odpisy než dříve dohodnutých 21 procent řecké expozice. V bezpečí tak nově nemusí byt ani ty evropské banky, které k preventivním odpisům smluvené části dluhu přistoupily již spolu s výsledky za druhé čtvrtletí. Evropské futures před otevřením indikují ztráty hlavních indexů okolo 1,5 procenta. Euro se v noci propadlo až na 1,3173 USD/EUR.

V noci na dnešek se navíc eurozóna dohodla, že takové záruky jako požadovali například Finové budou možné. Šéf EFSF Klaus Regling nicméně podotkl, že se za to bude platit. "Je proto nepravděpodobné, že by takový požadavek vznesla nějaká jiná země než Finsko," podotkl. Země, které by tak záruky chtěly, by musely podle něj například přispět do budoucího záchranného fondu ESM, který by měl začít fungovat v roce 2013. Sníží se jim také zisk, který by měl zemi připadnout od EFSF z půjček, které fond poskytne.

Juncker rovněž před novináři podotkl, že nikdo v eurozóně nevolá po bankrotu Řecka. Bude podle něj uděláno vše, aby se takové situaci zabránilo.

(Zdroj: ČTK, Bloomberg, Reuters)


Váš názor
 • MÍSTO ABY KRACHLO JENOM ŘECKO NAKONEC KRACHNE VŠECKO..!
  4.10.2011 9:48

  Lití peněz do studny,když nikdo neví jak je hluboká je největší omyl, je to stejné jako pujčky do hracích automatů.. Nakonec všem věřitelům se vrátí maximálně bezcené drachny. Politici" a Globalizace bez ekonomů přivedla světovou ekonomiku ke krachu...Řecko je jen výstřižkem z abecedy. Bez Ekonomů v čele států jsou vidět z Titaniku již jen komíny.Defraudanti lháři a zloději nechtěji odejit ze svých postů dobrovolně, to dá přeci rozum.
  seul
 • Papandreu zvažuje odchod do důchodu?
  4.10.2011 9:02

  http://www.ftd.de/politik/europa/:amtsmueder-regierungschef-papandreou-denkt-an-ruecktritt/60111532.html
  monokl
  • Re: Papandreu zvažuje odchod do důchodu?
   4.10.2011 9:08

   Tak nám asi přichází poslední fáze akciového krveprolití. Kdo půjde po Řecku ?
   Peté
   • bacha, bacha na pasti
    4.10.2011 9:53

    může to dopadnout takhle: - - - http://1.bp.blogspot.com/-FXrzU4hO8pw/TopDT9rMSQI/AAAAAAAAJ6o/YVFNJhe8jfs/s1600/spxdaily.png - - - (kde by dojezdu dolu slušelo ještě v horizontu pár dní cuknutí nahoru a po něm doraz dolu uvnitř červného kanálku)
    H.B.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data