Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čína varuje Spojené státy před obchodní válkou kvůli chystanému měnovému zákonu

Čína varuje Spojené státy před obchodní válkou kvůli chystanému měnovému zákonu

4.10.2011 10:53, aktualizováno: 4.10. 12:39
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Čína varovala Spojené státy americké před obchodní válkou kvůli americkému návrhu Zákona o reformě směnného kurzu, který je podle ní zaměřený proti slabému čínskému juanu. Američtí senátoři by měli návrh zákona finálně schvalovat zřejmě už na konci tohoto týdne. Návrh zákona podle čínského ministerstva zahraničí porušuje pravidla Světové obchodní organizace (WTO).

"Vážně to porušuje pravidla WTO. Narušuje to vážně také čínsko-americké obchodní a hospodářské vztahy," uvedl pro agenturu Reuters mluvčí čínského ministerstva zahraničí Ma Zhaoxu v prohlášení zveřejněném v úterý na webových stránkách čínské vlády. Poznamenal také, že chystaná legislativa podkope "společné úsilí USA a Číny o ekonomické oživení ve světě".

Čínská centrální banka dnes upozornila, že navrhovaný zákon "nevyřeší problémy USA, jako jsou nedostatečné úspory, vysoký obchodní deficit a vysoká míra nezaměstnanosti, ale mohl by vážně narušit čínskou reformu měnového režimu". "Mohl by také vést k obchodní válce, kterou bychom neradi viděli," dodala.

Návrh Zákona o reformě směnného kurzu by v případě schválení ukládal Commerce Departmentu zkoumat, jestli některá ze zemí obchodujících se Spojenými státy neposkytuje svým firmám příliš velkou podporu formou úmyslného podhodnocení své měny. Pokud by úřad zjistil, že tomu tak je, tak vůči této zemi bude moci přijmout některá restriktivní opatření, a to třeba ve formě zavedení dovozních cel a limitů.

(Zdroj: čtk, mediafax, Bloomberg)


Váš názor
 • prý pravidla, he he:-))
  4.10.2011 11:56

  ...podle čínského ministerstva zahraničí porušuje pravidla Světové obchodní organizace (WTO)... Co mi to jen připomíná?:-))) Něco jako u nás. Firma neuspěje na trhu, tak nás zažaluje v arbitráži za znemožněné podnikání. Mě by osobně vůbec nevadilo, kdyby z Číny do EU neprošel ani kolíček na prádlo !! Nějak si ti žluťásci zvykli, že... Bublina sklapne a bude zase dobře.
  Jesse
 • Restrikce
  4.10.2011 11:55

  znamená návrat do poloviny 20. století. Nikam to nevedlo. Ba naopak, vedlo to k ještě větším problémům ve světové ekonomice. Problém USA spočívá v obrovitých dluzích, které dostatečně nemírnily expanzivní politikou zaměřenou na zaměstnanost a flexibilní fiskální politiku. Přemrštěná politika válečných tažení způsobila, způsobuje a nadále bude způsobovat prohlubování deficitů na všech rozpočtových úrovních USA.
  KONTO
  • Re: Restrikce
   4.10.2011 11:59

   Problém USA je v přílišné otevřenosti světu. Globalizace zahubí tento ekonomický model. Naopak se už dávno ukazuje, že expanze Číny dělá problémy každé ekonomice, nejenom v USA. Naštěstí jejich politici mají ještě v živé paměti zkušenosti z izolacionizmu. Každý pěkně za své. Z práce a produkce vznikají hodnoty a ne z úvěrových podvodů. Jsem rád, že to amíky napadlo. Nám to bude trvat až do úplného bankrotu.
   Jesse
   • Naprostý souhlas.
    4.10.2011 13:12

    Naprostý souhlas. Nic se nevyrábí - protože je levnější to dovést. To je ale opravdu dost krátkodobá cesta. Ve Zlíně kdysi vyráběli boty. A dnes ? Osobně si klidně připlatím za jejich vyšší cenu, když budu vědět, že ty peníze končí v tuzemském průmyslu a ne někde hajzlu v Číně či na Kypru.
    Josef
 • Krok správným směrem
  4.10.2011 11:29

  Krok správným směrem. A šel bych klidně ještě dál, opětovným zavedením cel na výrobky, které levným dovozem likvidují domácí průmysl.
  Josef
  • Re: Krok správným směrem
   4.10.2011 13:59

   Mylím, že tento krok vůči Číně měl být podniknutý dříve a pokud chcou takto tlačit na Čínu, nebude to mít žádný kladný přínos pro USA. Zapomínají, kdo jim půjčuje, když sami nemají.
   Lucie
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data