Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ministr zemědělství Fuksa skončil z „politických důvodů“. Proto, že stál proti prodloužení mandátu vedení ODS?

Ministr zemědělství Fuksa skončil z „politických důvodů“. Proto, že stál proti prodloužení mandátu vedení ODS?

4.10.2011 15:17, aktualizováno: 4.10. 16:56
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Premiér Petr Nečas (ODS) v úterý odpoledne oznámil šéfovi rezortu zemědělství Ivanu Fuksovi (ODS), že ho odvolá. Ministr zemědělství to potvrdil po krátké schůzce s předsedou vlády před budovou Strakovy akademie v Praze. V 15:30 zamířil premiér Nečas s demisí ministra na prezidentem Václavem Klausem. Ten ji přijal a ministr je tak odvolán. Nástupce chce Nečas vybrat v řádu dnů. S ministrem Fuksou prý byl Nečas dlouhodobě nespokojen mimo jiné kvůli správě lesů či postoji k velkému tendru na likvidaci starých ekologických škod.

Pohled samotného ministra je jiný. "Pan premiér mi oznámil, že jsme se rozešli z politických důvodů," řekl sklesle Fuksa. Odvolávaný ministr dodal, že kritizoval návrh, aby se prodloužil mandát vedení ODS až za krajské volby v příštím roce. „Řekl jsem mu, že něco takového se dělo naposledy za komunistů a on se mnou nesouhlasil," upřesnil dále odvolaný ministr zemědělství.

"Pan premiér mi oznámil, že mě odvolává. Že sice za mě bojoval s dřevěnou knihou, nicméně v té době moje odvolání požadoval kníže (ministr zahraničí Karel) Schwarzenberg, a že on v té době mě podržel. A že ať to beru, že se rozcházíme z politických důvodů. Že je to v politické rovině," uvedl Fuksa, který míní, že jeho odvolání souvisí se situací v ODS, jelikož ve funkci ministra zemědělství nepochybil. Odvolání proto vnímá jako snahu ovlivnit politickou atmosféru před regionálním sněmem ODS ve středních Čechách.

Fuksa totiž patří mezi středočeské občanské demokraty blízké Nečasovu oponentovi Petru Tluchořovi. Středočeská ODS se jako jediná otevřeně postavila proti tomu, aby nadcházející kongres ODS prodloužil Nečasovi a jeho místopředsedům o půl roku mandát v čele strany.

"Jednoznačné mé pochybení bylo to, že jsem si dovolil panu premiérovi sdělovat na politické scéně, to znamená na půdě ODS, jiné názory než má on. Názory, se kterými jsem byl v menšině. Byly to názory, které ani nemohly žádným způsobem pana premiéra ohrozit," podotkl Fuksa. Připomněl, že se nedistancoval od výroků bývalého předsedy poslanců ODS Tluchoře, ačkoliv ho k tomu premiér vyzval.

Jako o možných Fuksových nástupcích se spekuluje o někdejším středočeském hejtmanovi a ministru dopravy Petru Bendlovi, předsedovi jihočeské ODS Martinu Kubovi či někdejším ministru průmyslu a šéfovi premiérových poradců Martinu Římanovi. Bendl je nyní předsedou středočeské ODS, velký vliv v této regionální organizaci má ale právě Tluchoř a jeho stoupenci. 


Kdo je Ivan Fuksa:

Datum a místo narození: 15. července 1963 v Příbrami. Absolvoval Vysokou školu dopravy a spojů v Žilině (1986) a postgraduální studium na Vysoké škole ekonomické v Praze. V letech 1986 až 1988 pracoval v Dopravním podniku hlavního města Prahy, v následujícím čtyřletém období učil na Střední průmyslové škole v Příbrami a Středním odborném učilišti Dubno. 

V komunální politice byl aktivní od roku 1990, kdy byl za Občanské fórum zvolen do zastupitelstva města Příbrami, v letech 1991 až 2006 byl členem rady města; v období 2002 až 2006 byl starostou Příbrami, od roku 1992 pak jejím místostarostou; od roku 2007 do června 2010 působil ve funkci prvního náměstka ministra financí, v loňských parlamentních volbách byl zvolen poslancem a v červenci se stal ministrem zemědělství. Je členem ODS od roku 1992. Je podruhé ženatý, má dva syny.

Média řadí někdejšího příbramského starostu mezi spojence bývalého šéfa poslanců ODS a další výrazné postavy středočeské organizace občanských demokratů Petra Tluchoře. Politik, který v čele poslaneckého klubu překvapivě skončil letos v květnu za vydatného přispění premiéra Nečase, patří mezi kritiky pokračujícího vládního angažmá Věcí veřejných. Tato nejmenší vládní strana letos na jaře požadovala Fuksovo odvolání kvůli nejasným obchodům v Lesích ČR. 

Při nástupu do ministerské funkce označil Fuksa za své priority vyjednávání s Evropskou unií o spravedlivých podmínkách pro české zemědělce po roce 2014, ochranu zemědělského půdního fondu a protipovodňová opatření. 

Letos na jaře byl kritizován několika dřevozpracovatelskými organizacemi a Hnutím Duha kvůli připravovanému tendru na těžbu dřeva v lesích, které spravuje státní podnik Lesy ČR. Kritici se bojí vzniku regionálních monopolů lesnických firem, které povedou k likvidaci menších regionálních podniků a živnostníků podnikajících v lesnictví. Ministra naopak podpořilo několik jiných lesnických společností a Sdružení podnikatelů v lesním hospodářství při Agrární komoře. 

V minulosti působil v dozorčích radách České exportní banky a ve společnostech ČEZ, EGAP a Letiště Praha, byl šéfem komise pro rozvoj Brdska. 

(Zdroj: čtk, mediafax, ČT, ČT24)


Váš názor
 •  
  4.10.2011 15:22

  Chudáček ministr oni ho vyhodili a je snad na pracáku, Je mě ho líto.
  Homo
  • O to nejde...
   4.10.2011 15:32

   jde holt o to, ze nedrzel hubu a krok, jak bylo za komousu zvykem. A pan Necas porusovani tradice taky nema rad...
   hm
   • Re: O to nejde...
    4.10.2011 16:01

    Spíš je tristní, že musí veřejnost sledovat, jak se soudruzi tahají o kost uvnitř mafie. Kvůli takovým natvdlým kariéristům se vrátí socani i komouši k veslu. Někdy nechápu, že nám vždycky musí vládnout hňupi.
    Jesse
Aktuální komentáře
23.5.2018
22:05I přes úvodní pokles se dnes Wall Street podařilo zavřít v zelené barvě
18:13Kdy skončí ropní giganti?
17:38Evropské banky pod tlakem - v hlavní roli Itálie! ČEZ -1,6%, USA v červeném
17:33Po negativním ránu se řada trhů stabilizuje, koruně zůstávají ztráty. Trump stále na scéně  
17:01Rusnok: Pomalejší růst koruny může otevřít dveře k rychlejšímu zvyšování sazeb
16:56Hrozí útok investičních „čelistí“. Jak na něj reagovat?
16:17Jak to bude s výplatou dividendy banky Moneta?
16:15Akcionáři Lowe's čekali horší scénář. Akcie rostou  
16:09Pražská burza, finanční trhy: Diskutujte s analytikem a makléřem Patrie 4. června v Liberci!
15:45EUC a.s.: Dluhopis VAR/22 - úroková sazba na druhé výnosové období
15:33Roboti v polích mohou znamenat potíže pro agrochemické giganty
13:48Soros projevil Tesle důvěru? Možná mu šlo o něco úplně jiného
13:29EK varovala ČR, že penzijní systém může ohrozit veřejné finance
12:57Evropská komise: ČR plní dvě ze čtyř kritérií pro přijetí eura
12:22Jak Sephora vybudovala impérium a přežila apokalypsu
11:08Nálada v eurozóně na 15-ti měsíčních minimech, je čeho se bát?
10:38VIG táhne PX nahoru. Výsledky posílají akcie o 0,96 % výš  
10:21Trump není spokojený a odnáší to i koruna. Optimismus z úvodu týdne je pryč  
9:43Americký Kongres uvolnil pravidla pro dozor nad bankami
9:17Rozbřesk: Koruna opět ztrácí půdu pod nohama

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů