Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Řízení bank a jejich finanční zdraví v hledáčku Evropské unie

Řízení bank a jejich finanční zdraví v hledáčku Evropské unie

6.10.2011 10:19
Autor: KŠB, KSB

Taková ztráta na evropské banky dolehla mimo jiné  kvůli nedostatku likvidity ke krytí ztrát a také jako důsledek investic do tzv. toxických aktiv. Ta po propuknutí krize významně ztratila na své hodnotě. Jedním z problémů, které údajně stály za vznikem finanční krize, byla též politika odměňování ve finančních institucích. Na její nedostatky upozornila Evropská komise v červnu 2010 například v tzv. Zelené knize nazvané „Správa a řízení podniku ve finančních institucích a politika odměňování.“

I když některé členské státy následně zavedly určitá opatření, po značnou dobu chyběly závazné postupy na úrovni Evropské unie. Evropská komise se proto společně s Basilejským výborem pro bankovní dohled (BCBS) zaměřila na vytvoření uceleného legislativního rámce pro finanční instituce. Výsledkem je legislativní balíček přijatý Evropskou komisí 20. července 2011, který by měl mj. nahradit stávající evropskou úpravu přístupu k činnosti úvěrových institucí.

V připravované směrnici a nařízení v oblasti výkonu bankovní činnosti Evropská komise navrhla řadu opatření, která mají zajistit větší schopnost bank bránit se proti příští finanční krizi – například v podobě požadavku na vyšší základní kapitál, vytvoření tzv. kapitálového polštáře, zajištění dostatečné likvidity nebo dodržování maximální zadluženosti. Kromě toho Evropská komise hodlá více regulovat též řízení evropských bank, a to zejména s cílem zamezit přehnaně rizikovému jednání řídících osob.

Balíčkem opatření se nyní bude zabývat Evropský parlament a Rada. Předpokládá se, že nové nařízení by mělo být zavedeno do konce roku 2012. Všechna pravidla pak budou plně fungovat od roku 2019.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data