Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rekapitalizace nestačí...

Rekapitalizace nestačí...

10.10.2011 12:26
Autor: Redakce, Patria.cz

Pokud má být rekapitalizace evropských bank efektivní, musí být spojena se širším záchranným balíčkem. Ten by měl zahrnovat jak nástroje financování bank, tak řešení problémů v oblasti vládního dluhu. Když komisař EU pro hospodářské a měnové záležitosti Olli Rehn prohlásil, že kapitálová pozice bank musí být upevněna, trhům to sice dodalo podporu, obavy ze ztrát z řeckého dluhu a z případné nákazy to ale neuklidnilo.

„Řeší navýšení kapitálu vše? Pravděpodobně ne, pokud se bavíme i o solvenci Itálie. S jistotou ale poskytuje více času, což by mělo umožnit rozumnější rozhodování,“ domnívá se Ian Robinson, který stojí v čele strategií v F&C. A pokud prohlášení Rehna znamená i to, že se zabrání kolapsu bank, trhy pak pravděpodobně poskytnou delší dobu pro implementaci úsporných opatření a dalších fiskálních změn. Více kapitálu v bankách tak sice neřeší dlouhodobý problém, má ale potenciál ke stabilizaci trhů.
 

Mnozí radí, aby Evropa následovala Spojené státy, které své banky rekapitalizovaly prostřednictvím programu TARP. Analytik ze Schroders Roger Doig ale říká, že model typu TARP představuje pro Evropu nedokonalé řešení, protože bankovní systém má v každé evropské zemi rozdílný problém. Například navyšování kapitálu ve španělských bankách by jim nemuselo otevřít přístup na trh, protože ten se obává jejich úvěrového portfolia v oblasti realit. U italských bank, které trpí kvůli velkým investicím do vládního dluhu, by zase vyšší kapitál řešil symptom, ale ne příčinu problémů. Rekapitalizace bank, která by šla napříč Evropou, tak není žádným zázračným řešením a pravděpodobně neproběhne koordinovaným způsobem, domnívá se Doig.

Simon Adamson, analytik z CreditSights, tvrdí, že „řešení roku 2008 nelze aplikovat na současnou situaci, která je více než problémem bank problémem vládního dluhu“. Pokud by jednotlivé státy zvýšily kapitál bank o miliardy eur, zhoršilo by to jejich pozici a ohrozilo jejich rating. Podle některých analytiků přitom banky potřebují až 250 miliard eur; konzervativnější odhady, které má například Morgan Stanley, hovoří o 50 – 150 miliardách eur. Podle Rehna by většina zemí mohla navýšit kapitál buď tržním způsobem či z vládních zdrojů. Nevyloučil ale použití EFSF. Podle Roberta Kendricka z L&G by právě použití EFSF dávalo větší smysl, protože panují obavy ze solvence některých zemí. Na tyto úvahy ale negativně reagují rizikové spready dluhopisů EFSF.

(Zdroj: International Financing Review)


Váš názor
  • řekni,kde ty prachy jsou,co se s nima..
    10.10.2011 13:19

    Vymývání mozků ovcím pokračuje, Banky prachy mají, kde jinde by byly.Spíše mají některé hodně a některé nic,takže se to dá všechno do kupy a bude po problému.Když dostane Řecko 100mld půjčky,minimálně 90% se vrací zpět do zapadoevr bank ve formě vkladů,sice jsou psané na řecké subjekty,ale banky je mají,když banky nakoupí st.dluhopisy,stát si prachy zase uloží do banky,když si koupím barák vyberu prachy,ale prodávající je tam uloží zpět!!Furt jsou tam,pokud je lidi nezašívájí doma či nezakopávají,nebo pokud nejsou všechny už v číně či emirátech.
    mintaka
Aktuální komentáře
26.5.2018
10:13Víkendář: Fischer o ostudě Německa, Evropě zmítané vírem dějin a ničícím Trumpovi
25.5.2018
22:00Ropa úřadovala na amerických trzích
18:56Blíží se doba, kdy bude hotovost opět královnou?
17:36Smrt tradičního maloobchodu probíhá úplně jinak, než se většinou domníváme
17:34Technická analýza: Koruna v defenzívě, euro nejníže od loňského listopadu
17:24Erste potopila pražskou burzu, ČEZ pod tlakem prodávajících. Unicredit bank – 3,5%!  
17:17Itálie a ropa ovládly závěr týdne. Euro dál padá  
17:00Estonské banky "vypraly" miliardy dolarů a eur z Ruska
16:35Martin Cakl a Martin Kycelt: CD Projekt. Kyberpunkáč herního průmyslu (video)
16:26Společnost Czech Investment Fund SICAV, a.s. - Informace o nové emisi akcií na BCPP
15:16ČEZ OZ uzavřený investiční fond a.s.- pozvánka na valnou hromadu 2018
15:07Rusnok očekává, že koruna začne v příštích týdnech opět posilovat
14:56Vlastnosti, které by podle Buffetta měl mít dobrý investor
14:56Samsung má podle soudu zaplatit 539 milionů USD firmě Apple
13:34Ropě se nad 80 dolarů za barel (zatím) příliš nechce  
12:15Perly týdne: Je vám zima? Těžte kryptoměny
12:11Pokles podnikatelské důvěry v Německu se zastavil
12:03Vedení Unipetrolu navrhuje nevyplatit akcionářům dividendu
10:59Faktograf: Evropě přibývají problémy  
10:33Evropa zahájila v zeleném, automobilky se vzpamatovávají z Trumpových prohlášení

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data