Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Hrozby pro dostavbu Temelína: Protijaderné tažení, předvolební kampaně i ekologičtí aktivisté

Hrozby pro dostavbu Temelína: Protijaderné tažení, předvolební kampaně i ekologičtí aktivisté

10.10.2011 15:37
Autor: mediafax

Výstavbu dvou nových bloků jaderné elektrárny Temelín ohrožuje řada možných komplikací, jejich souhrn pro středeční jednání vlády připravil Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB). Rizikem je podle něj odpor Němců, Rakušanů, tuzemských aktivistů i zdlouhavá úředničina.

"Stoupá riziko ovlivnění celkové federální politiky (v Rakousku i Německu) pod tlakem ostře protijaderně se profilujících spolkových zemí (Horní Rakousko, Dolní Rakousko, Bavorsko)," stojí v analýze slabých míst výstavby 3. a 4. bloku jaderné elektrárny Temelín, se kterou na jednání Nečasova kabinetu přijde šéfka SÚJB Dana Drábová.

"Dalším rizikem jsou předvolební kampaně ve zmíněných zemích, které dávají prostor k ostré a někdy až populistické profilaci některých politiků," dodává studie.

Podle dokumentu je hrozbou pro rozšíření Temelína budoucí přeskládání federálních nebo spolkových vlád. Zatímco v současnosti je podle analýzy situace v tomto ohledu příznivá, v případě vítězství nebo posílení stran "s jasnou protijadernou profilací a rétorikou" se může zkomplikovat.

V rámci posuzování vlivů na životní prostředí (EIA) byl ze strany Rakouska a Německa zaznamenán "nejen zvýšený zájem příslušných úřadů EIA, ale rovněž zvýšený zájem místních samospráv a především veřejnosti (přibližně 7 000 vyjádření z Rakouska, 3 000 vyjádření z Německa)," uvádí studie.

Němci a Rakušané by byli nejradši, kdyby se tématika rozšíření Temelína projednala i na jejich území. Podle SÚJB jde ale dvousečnou zbraň. Na jedné straně by něco takového mohlo být od Česka vnímané jako vstřícný krok, na druhé straně by bylo časově a finančně náročné svolat desítky odborníků na jedno místo.

Úřad Dany Drábové varuje předtím, že Česko si nemusí oddechnout ani v případě, že dostavba Temelína tuzemským řízením EIA projde. Česká republika totiž úpravu špatně zakotvila do svého právního řádu a čelí kvůli tomu řízení ze strany Evropské komise. "Nelze proto vyloučit, že po dokončení procesu EIA a vydání povolujících rozhodnutí dojde ke zpochybňování procesu EIA jak ze strany zahraničních subjektů, tak i domácích nevládních organizací," upozornil SÚJB.

Dalším kamenem úrazu pro rozšířený Temelín je územní řízení. Zatímco stavba samotná je už zanesená v územním plánu obce Temelín z roku 2010, problém zřejmě nastane u elektrického vedení, které z ní povede. V Jihočeském kraji má už záměr zelenou, zásady územního rozvoje ale musí ještě v tomto směru schválit kraj Vysočina a potenciálně také Jihomoravský a Plzeňský kraj.

Výstavbě dalších dvou temelínských bloků by podle úřadu pomohla definice staveb ve veřejném zájmu a zjednodušení řešení procesu smluvních vztahů s majiteli pozemků. "V zákoně by bylo žádoucí určit jasná pravidla pro náhradu za omezení vlastníků dotčených pozemků," rádi SÚJB zákonodárcům

K protahování povolovacího řízení a následně i samotné výstavby přispívá podle týmu Drábové fakt, že investor musí u liniových staveb jako je elektrické vedení vyřešit smluvní vztahy až s několika tisíci vlastníků pozemků. "Navíc mnohdy komplikuje celý proces nezbytné složité dohledávání majitelů pozemků," dodává analýza. Elektrické vedení se proto v Česku v současnosti staví deset let a úřední záležitosti spotřebují 80 procent z této doby.

SÚJB upozornil i na to, že v kvůli aktuálnímu dění v evropském energetickém sektoru není možné odhadnout, jak budou vypadat licenční podmínky pro nové reaktory v Česku v době, kdy to pro Temelín bude zajímavé. "Licenční provoz může být ovlivněn modifikací a přijetím nových evropských norem, které mohou obsahovat z odborného hlediska iracionální požadavky na zvýšení bezpečnosti, (vyvolanými politickým tlakem některých členských států EU)," uvádí studie.

"Jednoznačným zájmem ČR je udržet debatu o případných bezpečnostních normách na co nejodbornější úrovni, stranou politických tlaků, a zachovat tyto potencionální nové celoevropské normy technologicky neutrální," stojí v dokumentu, který dodává: "Jinými slovy, zachovat si možnost výběru i ne-evropských dodavatelů."

Podle analýzy má stavba přinést vyšší nároky na dopravní infrastrukturu. Kromě dostavby jihočeské dálnice D3 a rozšíření některých silnic nižších tříd tak v úvahu připadá i stavba dalších mostů přes Vltavu nebo splavnění nových říčních úseků.

Zvýšenou náročnost bude dobudování jaderné elektrárny znamenat také pro bezpečnostní složky a zpravodajské služby. "Speciální kapitolou je nutnost posílení zpravodajské činnosti v souvislosti s vyšším výskytem osob – i ze třetích zemí – v oblasti jaderného zařízení a vypracování scénářů na ochranu tohoto zařízení před špionážní činností či teroristickým útokem," uvádí studie. Podle ní je nutné rovněž posílit fyzickou ochranu samotného objektu.

"Další rizikovou oblastí bude zvýšené procento vypsaných veřejných zakázek a výběrových řízení, která se mohou stát předmětem manipulace či korupčního jednání," uzavírá dokument.

O dostavbu dvou bloků v Temelíně usilují tři hráči – americký Westinghouse, francouzská Areva a české-ruské konsorcium Škoda JS-Atomstrojexport. Společně s výstavbou pátého bloku v jaderné elektrárně Dukovany má být hodnota zakázky společnosti ČEZ 500 miliard korun, tedy zhruba polovina ročního rozpočtu Česka.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
30.09.2020
9:11Trigema Real Estate Finance a.s. - Neauditovaná účetní závěrka z 30.6.2020
9:11Rozbřesk: Turecko a Maďarsko stále v jednom forexovém košíku, favoritem po debatě Biden?
8:58Britská ekonomika, zužovaná dopady koronaviru, je po 11 letech v recesi
8:52Philip Morris ČR v pololetí meziročně zvýšil tržby, ze zisku mu ale ubrala opatření kolem koronaviru
8:49Konfrontační prezidentská debata může brát ráno akciím vítr z plachet  
8:14Trump a Biden se střetli v chaotické a konfrontační debatě
5:54Natixis: Investuje se stále více, ale produktivita je v útlumu. Proč?
29.09.2020
22:02Obchodování v USA poznamenala nervozita  
18:06Řeknu jediné slovo: Baterie
17:02Euro míří nahoru, nejisté akcie čekají na předvolební debatu  
16:20FT: Strach ze sporných voleb pohání sázky na výkyvy v akciích
16:08NTT v největší transakci v Japonsku převezme svou mobilní část
15:44AMISTA investiční společnost, a.s.: INFOND investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. - zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2020
15:44Siemens Gamesa se spojila s Gas & Power a vytvořila Siemens Energy
15:17Deflace v Německu se v září prohloubila, pokles činí 0,4 procenta
14:47Tesla po zrušení akvizice usiluje o těžbu vlastního lithia
13:41UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s. - Pololetní zpráva k 30.6.2020
13:25Nokia bude v 5G sítích hlavním dodavatelem britské BT
13:07Primární nabídka Allegro je největším úpisem na varšavské burze
12:42Týdenní výhled: První prezidentská debata v USA a nová firma Siemens Energy  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:45Čína - PMI v průmyslu
14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
14:30USA - HDP, q/q a