Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Evropská hra na život a na smrt – projděte si diagram GS

Evropská hra na život a na smrt – projděte si diagram GS

10.10.2011 17:33, aktualizováno: 10.10. 17:45

Aktualizováno

Goldman Sachs v eurozóně umí chodit. Dokázal to při „umném zastiňování“ opravdové výše řeckého dluhu měnovými swapy při řízení miliardových emisí vládních dluhopisů země v uplynulé dekádě. Nyní se banka rozhodla stravitelnou formou o část svých euroznalostí podělit.

Zajímá Vás, jaké vyhlídky májí jednotlivé země eurozóny i blok jako celek v současné dluhové krizi? Stačí zodpovědět sadu jednoduchých otázek pro každou z nich a hned Vám bude jasné, jakou budoucnost má před sebou. Říjnová analýza s všeříkajícím názvem „Evropa: Blízko hrany“ mimo fundamentální analýzy vývoje za posledních šest měsíců a potenciálních východisek nabízí následující diagram:

Diagram GS.jpg

V rámci tohoto obrázku se analytici v čele s Jimem O’Neillem snaží zachytit rovnovážné stavy, k nimž směřují jednotlivé země eurozóny i celý blok – vpravo nahoře je to „blaženost“ (nízké výnosy státních dluhopisů, nízké a udržitelné zadlužení země); vlevo dole naopak „bída“ (vysoké výnosy a náklady na refinancování, klesající udržitelnost dluhu). Rozhodovací strom po agregaci pro všechny země eurozóny vede pro blok zemí platících eurem nakonec jen ke dvěma možným negativním a jednomu pozitivnímu závěru.

Z horšího konce. Pokud členská země eurozóny přestane být schopna splácet své závazky a nezíská pomoc od MMF ani ECB, dospěje v rámci diagramu do „bídného“ levého dolního rohu, kde jí čeká odchod z eurozóny, který spustí rozpad bloku zdola. Podobného negativního konce by podle Goldman Sachs bylo dosaženo také, pokud by se Německo z pozice nejsilnější země eurozóny rozhodlo, že již nechce platit účty za ostatní (minimálně skrze zvýšenou inflaci).

Pozitivní závěr blahobytné eurozóny lze podle Goldman Sachs dosáhnout, pokud bude trh přesvědčen, že fiskální a strukturální reformy spolu s rekapitalizací bank dovedou všechny země eurozóny zpět k samostatně udržitelnému ekonomickému růstu.

Za zdůraznění stojí fakt, že o tom, kam se jazýčky vah nakonec převáží rozhoduje trh. Ať budou vlády jednotlivých členských zemí nebo společné evropské instituce nabízet jakékoliv plány řešení, nejde podle ekonomů GS tolik o jejich faktický obsah, jako o to, jak je bude trh vnímat. Teoreticky by totiž již dnes 17násobná odpověď ano v prvním kroku diagramu vedla ekonomiku eurozóny do rovnovážného blahobytného stavu...

My se však podle GS v současné době nacházíme v přechodném začarovaném kruhu (střední část diagramu), v němž banky zůstávají závislé na kapitálové podpoře ECB. Setrvání v této fázi přitom podle Goldman Sachs může být pouze tak dlouhé, jak dlouhé bude období nerostoucí inflace a tolerance trhů k rostoucí expozici ECB vůči evropskému bankovnímu sektoru a dluhu zkoušených členských zemí.

Za nejpravděpodobnější řešení situace analýza Golman Sachs označuje „dobře zvládnutý a omezený“ bankrot Řecka bez odchodu z eurozóny v doprovodu se záchrannou sítí pro banky s významnou řeckou expozicí a „silným firewallem“ pro ochranu solventnosti ostatních zemí. Svou roli v úspěšném řešení mají sehrát i důvěryhodné politické záruky působící proti šíření nákazy – např. neomezená likvidita od ECB a rozšíření EFSF. Tyto součásti soukolí by podle mohly podle Jima O’Neilla sehrát klíčovou roli v boji proti trhy nesnášené nejistotě a mohou vrátit Řecko (i ostatní země) zpět na realistickou cestu vedoucí k ekonomickému růstu a jeho udržitelnosti.

(Zdroj: Goldman Sachs, ZeroHedge, Bloomberg)

 


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů