Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rychlé nahrazení dolaru renminbi?

Rychlé nahrazení dolaru renminbi?

12.10.2011 7:59
Autor: Redakce, Patria Online

O renminbi se najednou mluví jako o další významné mezinárodní měně. Podle některých by čínská měna mohla mít v globální ekonomice silnější pozici než dolar již do deseti let. Základem tohoto vývoje by se měl stát růst čínské ekonomiky, která svou velikostí převýší ekonomiku Spojených států. A vývoj v minulosti, kdy význam dolaru převýšil váhu libry během první světové války.

Dříve převažoval názor, že status mezinárodní měny je předmětem velké setrvačnosti. Jeho zastánci poukazují na to, že mezi tím, kdy americká ekonomika přerostla ekonomiku Velké Británie (1872 podle HNP), a tím, kdy dolar nabyl vyššího významu než libra (1946 podle podílu na rezervách centrálních bank) uplynula dlouhá doba. Nový pohled, který zastává například Barry Eichengreen, ale hovoří o tom, že toto zpoždění bylo mnohem kratší. Pokud je totiž měřítkem velikosti obchod, Spojené státy dohnaly Velkou Británii během první světové války. Do roku 1913 pak v USA ani neexistovala stálá centrální banka. Hned poté přišly další významné změny – status věřitele, víra v sílu měny, vytvoření hlubokého a likvidního finančního trhu. Růst mezinárodního významu dolaru byl tak následně velmi rychlý.

Po pádu brettonwoodského systému si mezinárodní status udržely tři měny – dolar, jen a marka. Dnes je lehké zapomenout na to, že o jenu i marce se hovořilo jako o potenciálních rivalech dolaru. Jejich podíl na rezervách centrálních bank ale dosáhl vrcholu na počátku 90. let. Příběh renminbi se od historické zkušenosti liší v tom, že čínská vláda jeho užití jako mezinárodní měny aktivně podporuje. To alespoň zpočátku nečinila ani jedna z uvedených zemí. Jejich exportní zájmy byly totiž mnohem silnější než zájmy finančního sektoru a růst významu měny by vedl ke ztrátě konkurenceschopnosti. Ani u čínské vlády ale zatím není jasné, zda její snahy zahrnují i ukončení finanční represe domácího finančního systému. Znamenalo by to upuštění od omezování toku kapitálu a posílení renminbi. Dosavadní snahy o mezinárodní používání renminbi kombinované s izolací domácího systému dostatečné nejsou.

Uvedené je výtahem z „The Rise of the Renminbi as International Currency: Historical Precedents“ od Jeffreyho Frankela.

(Zdroj: Blog Jeffreyho Frankela)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data