Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Erste Bank - S&P snížila výhled ratingu na negativní, vidí vyšší úvěrové riziko

Erste Bank - S&P snížila výhled ratingu na negativní, vidí vyšší úvěrové riziko

12.10.2011 8:33, aktualizováno: 12.10. 10:18
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Ratingová agentura Standard & Poor's snížila výhled ratingu rakouského finančního ústavu Erste Bank (441,5 CZK, -0,56%) na negativní. Agentura tak reaguje na nečekané pondělní oznámení managementu banky, podle něhož Erste letos vykáže vysokou ztrátu namísto původně očekávaného zisku. Hlavní úvěrový rating agentura zatím nechala na stupni A. Stejné zhoršení výhledu ratingu dolehlo i na dceřinou Českou spořitelnu

"Z úvěrového hlediska je mnohem důležitější to, že banka čelí rostoucímu úvěrovému riziku. Toto riziko pramení z jejího portfolia v Maďarsku," píše se ve sdělení agentury, která připomíná, že Maďarsko a Rumunsko ke konci loňského roku dohromady tvořily 15 procent expozice Erste Bank v platební neschopnosti. S&P uvedla také, že Erste Bank stojí před výzvou zvyšování kapitálu za zhoršujících se ekonomických podmínek napříč Evropou. 

„Kombinace oznámených jednorázových položek a situace v Maďarsku zabrání Erste navýšit kapitálovou pozici v roce 2011, jak jsme původně očekávali,“ uvádí zpráva S&P s tím, že pro rakouskou bankovní skupinu může být obtížné obnovení hospodářských výsledků vykazovaných před vypuknutím krize. Agentura proto snížila hodnocení úvěrového profilu SACP banky na stupeň BBB plus z dosavadního A minus. Nadále se však domnívá, že se Erste Bank v případě nutnosti dostane opět vládní finanční podpory.

S&P dále očekává zpomalení ekonomického růstu napříč Evropou, což by mohlo bránit rozvoji podnikání i v zemích regionu CEE (včetně ČR a Slovenska), které byly podle agentury dosud vůči negativním vlivům odolné. To by však podle S&P znamenalo nižší zadržené zisky z těchto zemí, tedy nižší kapitálový polštář vůči rizikům pro Erste Bank.

„Rating Erste můžeme snížit, pokud se jí v příštím roce nepodaří posílit kapitál nad současné úrovně, buď kvůli zhoršení provozní výkonnost v méně příznivých ekonomických podmínkách nebo kvůli vyšším než očekávaným úvěrovým ztrátám,“ uvedl S&P s tím, že pokud se její obavy nevyplní, může se výhled ratingu vrátit na dosavadní stabilní.

Rakouská bankovní skupina Erste Bank vydala v pondělí varování, že v letošním roce očekává čistou ztrátu v rozsahu až 800 mil. EUR. Skupina uvedla, že v letošním roce nevyplatí dividendu. O jeden rok odkládá splacení státní pomoci v rozsahu 1,2 mld. EUR.

Erste Bank se rozhodla zcela odepsat firemní hodnotu (goodwill) maďarské dceřiné společnosti ve výši 312 mil. EUR po zdanění, vytvoří dodatečné rezervy a opravné položky k úvěrům a pohledávkám v celkové výši 450 mil. EUR po zdanění.

Tyto kroky jsou důsledkem státních intervencí v maďarském bankovním sektoru, zvýšení ukazatele krytí nebonitních úvěrů a zhoršení kvality aktiv. Erste Group dále částečně odepíše firemní hodnotu své rumunské dceřiné společnosti ve výši 700 mil. EUR před zdaněním (627 mil. EUR po zdanění) z důvodu nečekaně pomalého zotavování ekonomiky. Akcie se Erste Bank se v pondělí propadly o 13,4 % na 444 a včera pod tlakem snižování cílových cen umazaly další polovinu procenta.

Ratingová agentura Fitch uvedla, že po pondělním oznámení banky reviduje s možným snížením některé z ratingů Erste Bank, hlavní IDR potvrzen "A" se stabilním výhledem.(Zdroj: S&P , Erste Bank, Bloomberg)

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data