Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Shillerův černý kůň mezi kandidáty na bublinu

Shillerův černý kůň mezi kandidáty na bublinu

18.10.2011 16:46
Autor: Redakce, Patria.cz

Růst cen zemědělské půdy v USA, který například v Nebrasce dosáhl ve druhém čtvrtletí v meziročním vyjádření 30 %, je podle Roberta J. Shillera z Yale University „černým koněm mezi kandidáty na bublinu pro následující desetiletí“. Na pozoru se má i Fed, protože Shillerova predikce bubliny na trhu s bydlením, která přišla v roce 2005, se ukázala jako pravdivá. Fed tak na úrovni regionů zkoumá úvěrové standardy, dokumentaci a rizikový management 2.144 zemědělských bank v zemi.

Graf ukazuje černě vývoj cen zemědělské půdy a modře index cen nemovitostí S&P/Case-Shiller:

Shiller


Regulátoři pořádají v souvislosti s růstem cen zemědělské půdy i konference, kde se zabývají například možnými následky případného propadu cen zemědělské půdy o 50 %, či vlivem podpory zemědělství a výroby etanolu. Jason R. Henderson z Kansas City Fed uvádí, že jde o diskusi o černých labutích a málo pravděpodobných událostech.

Nicméně bankéři vidí mezi vývojem cen půdy a předchozí bublinou na trhu s bydlením znepokojivou podobnost. Ceny zemědělské půdy rostly prudce i v 70. letech, v roce 1976 se zvýšily o 28 %. Tato bublina praskla na počátku 80. let a ceny půdy se propadly. Regulátoři i banky jsou proto dnes opatrnější.

(Zdroj: Businessweek)


Váš názor
  • graf
    19.10.2011 14:14

    Kde jste vzali ten graf? V originálním článku (asi 5x delším) není jediný graf.
    nicknamed
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data