Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Konec anonymních společností v Čechách

Konec anonymních společností v Čechách

20.10.2011 9:44
Autor: Jan Dědič, KSB

Podle současných záměrů ministerstva spravedlnosti by měly listinné akcie na majitele v blízké budoucnosti zcela zmizet, ať již v důsledku zaknihování u Centrálního depozitáře, jejich uložení do zvláštní bankovní úschovy (takzvaná imobilizace) nebo tak, že budou změněny na akcie na jméno.

Útok proti nim vedou politické špičky snad všech parlamentních stran. Rétorika politiků vyvolává dojem, že korupce v Čechách je rozšířená právě proto, že listinné akcie na majitele existují. Argument, že zásadní „korupční“ kauzy, v nichž hraje roli skrytá akcionářská struktura, jsou spojeny se zahraničními společnostmi (z poslední doby stačí zmínit plzeňskou Škodovku či kauzu IZIP), zůstává ignorován. Stejně marně můžeme namítat, že si při zrušení listinných akcií na majitele pomůžeme nanejvýš v rychlosti, s jakou zjistíme například to, že jediným akcionářem české akciové společnosti je „neprůhledná“ americká, kyperská nebo švýcarská společnost. Absurdní závěry, podle nichž jsou dnes listinné akcie na majitele známy pouze v České republice a v tichomořském státě Nauru, které se objevují v tisku, není zájem vyvracet. Listinné akcie na majitele jsou snadným terčem, za jehož sestřelení hodlají sbírat body všechny strany.

Tanec na palubě Titaniku

Abychom byli spravedliví, je nutné přiznat, že tento proces není v evropském kontextu ojedinělý. Kroky k větší transparentnosti akcionářských struktur provedla již řada států, v tomto roce třeba Rakousko. Tyto kroky jsou převážně odůvodňovány nikoli bojem proti korupci, ale především snahou o zamezení praní špinavých peněz, tedy legalizace výnosů trestné činnosti. V tomto kontextu mohou některé u nás působící finanční instituce přijmout zrušení listinných akcií na majitele s jistou úlevou. Zjednodušilo by se jim totiž plnění jejich povinnosti  - řádného rozkrytí identity jejich zákazníků.

Přesto však chystané změny doprovází příchuť tance na horních palubách potápějícího se Titaniku. V současné době hospodářské nejistoty a v očekávání nesnadné hospodářské i politické budoucnosti se politici rozhodli naložit na bedra tisíců společností nemalé náklady spojené s transformací jejich akcií. Jde přitom i o společnosti, které se neúčastní veřejných zakázek, nečerpají dotace ani jinak nepřicházejí do styku s veřejnými prostředky. Současně je zjevné, že tyto změny korupci nevymýtí. Na změnách, které by byly nepochybně efektivnější, například na zanesení povinnosti odhalení vlastnické struktury do zákona o veřejných zakázkách, hledají politici srovnatelnou shodu jen velmi obtížně.

Nezbývá než doufat, že politický fait accompli bude technicky proveden tak, aby co nejméně zatěžoval soukromé společnosti a zároveň co nejméně zasahoval do práv jejich akcionářů. Není-li pro ně prostor v ideové rovině, o to více je nutné volat po uvážlivosti a respektu k základním principům korporátního práva v rovině technického provedení změn. Na diskuzi nad připravovanými legislativními návrhy, s nimiž kromě ministerstva spravedlnosti přichází i jednotlivé politické strany a různé zájmové skupiny, je nejvyšší čas.


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.10.2016
12:00Project Syndicate: Mohou evropské banky zachránit EU?
11:54Evropa od úvodu ztrácí, DAX -1 %
11:21Fond Horizon USD Low – široce diverzifikovaný investiční instrument v USD
11:00Citi: Dolarový cyklus je u konce, vše může skončit monetárním chaosem
10:26Oslabení dolaru může táhnout výběr zisků před rizikovými událostmi  
10:00Český start-up Apifier získal investory: Incomming ventures a Spread Capital
9:38Rozbřesk – Mario Draghi se snaží v Berlíně obhájit ECB
9:17Technická analýza - Bez významných makrodat může měnový pár EURUSD pokračovat v konsolidaci
8:56Praha open – Trhy se budou dopoledne pohybovat kolem nuly  
8:33Ropa a Apple srazily akcie v Asii. Tamní akciové trhy většinou oslabovaly  
25.10.2016
22:03Wall Street zakončila v červeném, Under Armour po výsledcích -13 %
18:00Pět růstových akcií, kterým by investoři měli nyní věnovat pozornost
17:52Summary - Orange, Fiat Chrysler, Visa, Caterpillar, GM, Procter & Gamble
17:24Nervózní libra doléhala i na euro, ale akciím pomohla  
17:00Praha close - Trh zisky neudržel, CETV a O2ČR po výsledcích v plusu
17:00Procter & Gamble šetřil, odprodával značky...a potěšil investory
16:47Největší výrobce brýlí Luxottica zvýšil příjmy
15:30Zmrtvýchvstání a pak propad: Monte dei Paschi
15:00Facebook vyráží na Čínu
14:54Technická analýza - DAX je z pohledu techniky nastaven na pokles. Výsledková sezóna ho však může poslat výše

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
ARM Holdings PLC (09/16 Q3)
16:00USA - Prodeje nových domů