Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČSÚ: Důvěra podnikatelů i spotřebitelů se v říjnu meziměsíčně zvýšila

ČSÚ: Důvěra podnikatelů i spotřebitelů se v říjnu meziměsíčně zvýšila

24.10.2011 9:16
Autor: Redakce, Patria.cz

Celková důvěra v domácí ekonomiku se v říjnu meziměsíčně po poklesech v minulých měsících zlepšila. Souhrnný indikátor důvěry (indikátor ekonomického sentimentu) se ve srovnání se zářím zvýšil o 3,2 bodu, a to vlivem zvýšení podnikatelského i spotřebitelského indikátoru důvěry. Mezi podnikateli se důvěra meziměsíčně zvýšila o 3,3 bodu, důvěra spotřebitelů se meziměsíčně zvýšila o 2,7 bodu. Ve srovnání s hodnotou v říjnu 2010 je však souhrnný indikátor důvěry o 1,4 bodu nižší, ve srovnání s hodnotami v období recese (ve druhém pololetí 2008 a v roce 2009) je ale vyšší.

Indikátor důvěry podnikatelů se v říjnu meziměsíčně po výraznějším snížení v minulém měsíci zvýšil o 3,3 bodu. Důvěra se zvýšila v průmyslu, v obchodě a ve vybraných službách; ve stavebnictví se důvěra zvýšila mírně a zůstává nadále velmi nízká. Ve srovnání s hodnotou v říjnu 2010 je důvěra podnikatelů o 0,1 bodu vyšší.

V průmyslu se v říjnu hodnocení současné celkové ekonomické situace téměř nezměnilo. Hodnocení současné celkové i zahraniční poptávky se snížilo. Zásoby se podle respondentů snížily také. Využití výrobních kapacit ve zpracovatelském průmyslu se v říjnu mírně snížilo a dosáhlo 83,6 %; zajištění práce zakázkami odhadují respondenti na 7,3 měsíce, což je nepatrně méně než v předchozím čtvrtletí. Hlavní bariérou růstu produkce je opět nedostatečná poptávka, uvádí ji téměř polovina respondentů. Respondenti očekávají pro příští tři měsíce zrychlení tempa výrobní činnosti při téměř stabilní zaměstnanosti. Očekávání vývoje ekonomické situace pro příští tři i šest měsíců jsou vyšší než v září. Celkově se důvěra v průmyslu meziměsíčně vlivem příznivého očekávání vývoje výrobní činnosti zvýšila o 3 body a oproti hodnotám v říjnu 2010 je o 2 body nižší.

Ve stavebních podnicích se hodnocení současné ekonomické situace v říjnu oproti minulému měsíci snížilo. Stále nízké hodnocení celkové poptávky se nepatrně zlepšilo. Pro příští tři měsíce respondenti očekávají zpomalení vývoje stavební činnosti při téměř neměnné zaměstnanosti. Respondenti odhadují zajištění práce zakázkami na 8,1 měsíce. Očekávání vývoje ekonomické situace pro období příštích tří i šesti měsíců jsou horší než v září. Celkově se nízká důvěra ve stavebnictví v říjnu meziměsíčně zvýšila o 1 bod a je o 4 body vyšší než před rokem.

V odvětví obchodu se v říjnu ve srovnání se zářím zvýšilo hodnocení současné ekonomické situace. Zásoby se podle mínění respondentů v říjnu nezměnily. Očekávání vývoje ekonomické situace pro období příštích tří měsíců jsou vyšší než v září, pro příštích šest měsíců jsou téměř stejná. Celkově se v říjnu důvěra v obchodě po zářijovém poklesu meziměsíčně zvýšila o 4,7 bodu a v meziročním srovnání je o 5,7 bodu vyšší než v říjnu 2010.

Ve vybraných odvětvích služeb se podle respondentů v říjnu ve srovnání se zářím zvýšilo hodnocení současné ekonomické situace. Hodnocení poptávky i její očekávání pro příští tři měsíce se zvýšilo také. Očekávání vývoje celkové ekonomické situace pro období příštích tří měsíců jsou vyšší než v září, pro příštích šest měsíců jsou téměř stejná. Hlavní bariérou růstu produkce zůstává nedostatečná poptávka (uvedlo ji 30,6 % respondentů). Celkově se důvěra ve vybraných službách po zářijovém poklesu meziměsíčně zvýšila o 4 body a v meziročním srovnání je o 1,3 bodu vyšší.

Indikátor spotřebitelské důvěry se v říjnu meziměsíčně zvýšil o 2,7 bodu a ve srovnání s říjnem 2010 je o 7,3 bodu nižší. Ze šetření mezi spotřebiteli v říjnu vyplynulo, že se pro příštích dvanáct měsíců mírně snížily obavy ze zhoršení celkové ekonomické situace i jejich vlastní finanční situace. Podíl respondentů, kteří očekávají zvýšení nezaměstnanosti, se v říjnu nepatrně snížil. Úmysl spořit se o něco zvýšil. Respondenti se nadále obávají růstu cen.

(Zdroj: ČSÚ)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
24.01.2025
22:01Inaugurační týden přinesl akciím silný růst; závěr týdne byl ale slabší  
18:05Americké trhy po nástupu Trumpa, vše stojí a padá s Nvidií a náhlý nárůst na ČEZ
17:58Tak trochu skrytá japonská transformace (a čínský status quo)
16:30Americká společnost Meta letos investuje až 65 miliard USD do umělé inteligence
16:10S&P500 pokořil historická maxima  
14:19Letos už to na akciových trzích v Evropě lepší nebude, očekávají stratégové
12:40Perly týdne: Nulová inflace a konkurence daleko za Netflixem
11:20Trump couvá z čínských cel, evropská data potěšila a další krok BoJ ke standardní politice  
10:55Očekávání Fidelity International: Den první Trumpa 2.0
10:33Důvěra spotřebitelů v českou ekonomiku je nejnižší od loňského února
10:29Handelsblatt: Německá vláda výrazně snížila odhad letošního růstu hospodářství
9:16Rozbřesk: Studená zima = jarní a letní doplňování plynových zásob bude dražší než obvykle
8:53Japonsko zvyšuje sazby, Trump slibuje nižší daně pro výrobce v USA a evropské futures jsou v zeleném  
8:32Trump v Davosu slíbil nižší daně pro ty, co budou vyrábět v USA, cla pro ostatní
8:26Japonsko zvýšilo základní úrokovou sazbu na nejvyšší úroveň od roku 2008
23.01.2025
22:03Čtvrtek na Wall Street v režii hodnotových akcií z Dow Jones  
18:48Dva pohledy na další vývoj na nejdůležitějším globálním finančním trhu
16:59Americké indexy rotují u maxim  
16:51Akcie Colt CZ Group na maximech. Podívali jsme se do závodu v Uherském Brodě
15:58Philip Morris ČR investuje miliardu korun do rozšíření výroby v Kutné Hoře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data