Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
HN: Cena bytů v řadě míst ještě klesne

HN: Cena bytů v řadě míst ještě klesne

25.10.2011 8:27
Autor: mediafax

Pokles cen domů a bytů v řadě lokalit neskončil. Navzdory růstu DPH se to může týkat i novostaveb, píši v úterý Hospodářské noviny.

Tři roky trvající pokles cen domů a bytů může podle většiny odborníků pokračovat i v roce 2012. Cihlové domy v dobrých lokalitách budou zřejmě výjimkou. Ceny ostatních realit ale mohou dál klesat. Týká se to i novostaveb, do jejichž cen se od ledna promítne vyšší daň z přidané hodnoty. Za kolik budou prodány, je ale otázkou.

"Pro růst cen nových bytů v roce 2012 neexistují silnější předpoklady. Domnívám se, že budou spíše stagnovat a v méně atraktivních lokalitách asi dál klesat," řekla listu Milada Kadlecová, jednatelka Institutu regionálních informací. Ten od roku 2000 sleduje na základě monitoringu cen bytů a nájemného trh rezidenčních nemovitostí.

Změna DPH je již podle Kadlecové v cenách realit do značné míry obsažen.

"Ceny bytů letos spíše stagnovaly a v konečných číslech se pohybovaly asi pět až osm procent pod nabídkovými. V Praze se můžete vybrat z více než osmi tisíc volných nových bytů," uvedl ředitel regionální realitní kanceláře Sting Martin Ďuriš. Připouští ale, že vyšší DPH by mohla v příštím roce ceny novostaveb ovlivnit.

Obchodní ředitel developerské společnosti Central Group Jiří Vajner soudí, že růst DPH se nutně promítne do cen nových bytů ve většině pražských lokalit. V prvním pololetí 2012 čeká útlum prodejů, protože se lidé kvůli růstu DPH předzásobí, ve druhém ale může výrazně vzrůst kvůli dalšímu očekávanému zvýšení DPH v roce 2013.


Váš názor
 • volné byty nejen v Praze
  25.10.2011 11:43

  Když ten byt zůstane 2-3 roky prázdný, aspoň pak na potenciálního kupce vyskáčou všechny nedodělky a poruchy laciných materiálů hned při koupi a odpadá moment překvapení. A někteří developeři než by pohnuli s cenou, tak ty byty raději pronajímají. Uvidíme, kdo vydrží hrát tuhle hru déle :) Byty jsou předraženy o víc než o vyšší DPH.
  Berounskej
 • Anebo
  25.10.2011 10:20

  Cena bytů v řadě míst..už nikdy (minimálně do jarních měsíců r.2049 :-) nepřekročí svou kulminaci z let 2007-2008.
  ...
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data