Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Převzetí Sazky nic nebrání: KKCG a PPF dostali zelenou od antimonopolního úřadu

Převzetí Sazky nic nebrání: KKCG a PPF dostali zelenou od antimonopolního úřadu

27.10.2011 16:11
Autor: ČTK

Společnosti KKCG Holding Limited a PPF Group N.V. mohou převzít loterijní firmu Sazka. Rozhodl o tom Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), informovala dnes ČTK asistentka předsedy úřadu Jana Havelková. Verdikt už nabyl právní moci.

Antimonopolní úřad začal zkoumat převzetí Sazky ve zjednodušeném řízení počátkem října. Návrh na zahájení řízení úřadu podala společnost Sázková kancelář, a.s., kterou společně nepřímo kontrolují KKCG a PPF.

ÚOHS se zabýval oblastí provozování loterií, kurzových sázek a jiných obdobných her, dobíjení kreditu pro mobilní telefony a internetových rezervací vstupenek. ÚOHS převzetí povolil "vzhledem ke skutečnosti, že se jedná o spojení čistě konglomerátního charakteru, které nebude mít za následek podstatné narušení hospodářské soutěže", píše se v tiskové zprávě ÚOHS.

Společný podnik PPF a KKCG Sázková kancelář získal Sazku ve výběrovém řízení. Za Sazku nabídl nejvyšší částku 3,81 miliardy . Insolvenční správce Sazky Josef Cupka podepsal smlouvu s vítězem tendru koncem září.

Skupina Penta, která se tendru kvůli jeho údajné nezákonnosti nezúčastnila a mimo soutěž nabídla za Sazku pět miliard korun, uvedla, že podá žalobu na neplatnost této smlouvy. Česká spořitelna, jež je členem věřitelského výboru, navrhla insolvenčnímu soudu zrušení výběrového řízení. Městský soud v Praze jí ale nevyhověl.

Tendru se zúčastnily i Synot Holding a společnost Charlcoal, spojovaná se jménem finančníka Pavla Tykače. Charlcoal nabídl 3,601 miliardy, Synot 0,5 miliardy korun. Sazka se do insolvence a následně do konkurzu dostala kvůli problémům se splácením úvěru na výstavbu pražské O2 areny.

Výběr posledních událostí kolem společnosti Sazka


2010
16. prosince - Sazka oznámila, že v lednu zaplatí jen část splátky dluhopisů, kterými financovala stavbu víceúčelové haly ve Vysočanech.
- Největším věřitelem Sazky se stal podnikatel Radovan Vítek.
22. prosince - Finanční skupina Penta nabídla pomoc Sazce za stoprocentní podíl. V lednu přišly s nabídkou i firma E-Invest Martina Ulčáka a loterijní skupina Synot.


2011
17. ledna - Vítek podal soudu insolvenční návrh na Sazku.
2. února - Společnost KKCG podnikatele Karla Komárka oznámila, že se stala jedním z největších věřitelů Sazky.
28. února - Hlavní akcionář Sazky, Český svaz tělesné výchovy (ČSTV), oznámil, že na výběr partnera pro Sazku vyhlásí tendr. Začátkem února přitom šéf ČSTV Kořan oznámil, že Sazka přijme pomoc od firem Penta a E-Invest. S návrhy na řešení situace od té doby přišli i Vítek a skupina KKCG.
9. března - Soud vyhověl žádosti předběžného insolvenčního správce Josefa Cupky, aby vedení Sazky mohlo nakládat s majetkem jen s jeho souhlasem. Cupkovi se nelíbilo, že představenstvo krátce předtím schválilo dvě smlouvy se společností Gladiolus, kterou založily Penta a E-Invest.
21. března - Investiční skupina PPF převzala od Vítka jeho pohledávky za Sazkou.
22. března - Představenstvo Sazky konstatovalo, že firma je v úpadku. Pověřilo Hušáka, aby podal vlastní insolvenční návrh; ten tak učinil 25. března.
29. března - Městský soud v Praze prohlásil úpadek na Sazku.
18. dubna - Sazka obdržela od zajišťovacího agenta držitelů dluhopisů, londýnské The Bank of New York Mellon, žádost o okamžité proplacení dluhopisů. Většina jich byla pod kontrolou PPF a KKCG.
9. května - Ministerstvo financí rozhodlo o dočasném pozastavení loterijní licence Sazky kvůli pomalému vyplácení lednové výhry.
10. května - Městský soud v Praze uzavřel počet věřitelů Sazky. Přihlásilo se jich 2075 s pohledávkami za necelých 41,1 miliardy korun. Insolvenční správce Cupka posléze popřel pohledávky ve výši 17,154 miliardy korun a jako nesporné uznal pohledávky za zhruba 15 miliard. Zbylé pohledávky za 9,273 miliardy korun zůstávají zatím nedořešené.
19. května - Ministr financí Miroslav Kalousek řekl, že Sazka neodvedla státu poplatky a hrozí jí odebrání licence.
25. května - Sazka požádala insolvenčního správce o souhlas se zastavením loterijní činnosti do doby, než se firmě podaří získat peníze na další činnost.
26. května - Začalo soudní jednání o Sazce.
27. května - Schůze věřitelů rozhodla o uvalení konkurzu na Sazku a soud jej potvrdil.
9. června - Předseda představenstva Hušák se odvolal proti prohlášení konkurzu. Totéž pak učinily i společnosti E-Invest a Gladiolus, ovládaný Pentou a E-Investem.
31. května - Ministerstvo financí zastavilo správní řízení se Sazkou; firma doplatila zbytek stomilionové výhry.
7. června - Insolvenční správce Cupka odvolal z funkce generálního ředitele Aleše Hušáka.
19. července - Předseda představenstva Hušák stáhl odvolání proti konkurzu.
20. července - Vrchní soud potvrdil konkurz na Sazku. Společnost Gladiolus kvůli tomu později podala stížnost k Ústavnímu soudu pro údajné porušení svých věřitelských práv.
17. srpna - Městský soud v Praze schválil návrh insolvenčního správce prodat Sazku ve výběrovém řízení.
19. srpna - Správce Cupka vyhlásil soutěž na prodej Sazky.
22. srpna - Aleš Hušák oznámil, že končí ve funkci předsedy představenstva Sazky; ještě týž den jej oficiálně odvolala i valná hromada firmy. Novým předsedou se stal člen výkonného výboru ČSTV a předseda Asociace extrémních sportů Marek Hájek.
7. září - Věřitelský výbor odmítl návrh finančních skupin Penta a E-Invest na zastavení prodeje Sazky.
8. září - Penta a společnost E-Invest potvrdily, že se výběrového řízení nezúčastní, protože jej považují za zmanipulované a netransparentní. Penta posléze za Sazku nabídla pět miliard korun. Učinila tak ale mimo výběrové řízení, a insolvenční správce proto odmítl brát na nabídku zřetel.
20. září - Městský soud v Praze zamítl návrh společnosti Gladiolus, aby byl prodej Sazky zastaven.
23. září - Právník insolvenčního správce Sazky prohlásil, že nejvyšší nabídku - 3,81 miliardy korun - podaly finanční skupiny PPF a KKCG. Tendru se kromě nich zúčastnil i Synot Holding a společnost Charlcoal, spojovaná s finančníkem Pavlem Tykačem.
26. září - Insolvenční výbor schválil uzavření smlouvy o prodeji Sazky skupinám PPF a KKCG. Insolvenční správce smlouvu podepsal ještě týž den.
- Penta uvedla, že podá žalobu na neplatnost smlouvy a Česká spořitelna požádala insolvenční soud, aby dal pokyn k okamžitému zrušení výběrového řízení.
29. září - Městský soud v Praze nevyhověl žádosti České spořitelny na zrušení tendru.
7. října - Ústavní soud zamítl stížnost společnosti Gladiolus na údajné porušení práv věřitele v insolvenčním řízení.
27. října - Antimonopolní úřad povolil skupinám KKCG a PPF převzít Sazku.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba