Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Opravdu je hlavním viníkem euro?

Opravdu je hlavním viníkem euro?

01.11.2011 7:59
Autor: Redakce, Patria.cz

O roli, kterou při současné krizi hraje euro, se živě debatuje. Někteří ho považují za hlavní příčinu toho, proč hrozí defaulty některých zemí. Brad DeLong dokonce tvrdí, že to, co se stalo Řecku, se může přihodit jen zemi bez vlastní měny (i když dobře ví, že v minulosti došlo k mnoha defaultům zemí, které svou měnu měly). Paul Krugman poukazuje na vývoj na Islandu a ve Velké Británii a srovnává ho s Irskem, Řeckem a Španělskem. První dvě z uvedených zemí podle něho mohou devalvovat svou měnu a tím podpořit růst, což zvýší i udržitelnost zadlužení.

Teoretické argumenty hovořící pro flexibilní kurz a jeho využívání pro vyhlazení cyklu nebudu zpochybňovat. Nevidím ale příliš mnoho důkazů hovořících proti euru. Můžeme si pohrávat s myšlenkou, že některá s ním spojená omezení jsou brzdou řešení současných problémů. Pokud ale pohlédneme na data, nějaký dramatický důsledek toho, že země eurozóny nemají flexibilní měnu, je těžké najít.

Mohli bychom porovnávat růst HDP, na ten má ale vliv příliš mnoho faktorů. Co když se namísto toho prostě zaměříme na význam exportů? Ty jsou obvykle ovlivněny podmínkami na zahraničních trzích a měnovým kurzem. Pokud v krizi hraje významnou roli kurz, měly by si země eurozóny vést po exportní stránce hůře než země, které nechaly svou měnu oslabit. První z grafů ukazuje růst objemu exportů Portugalska, Řecka, Irska a Španělska (tedy zemí eurozóny). Vedle toho je vyznačen vývoj exportů Švédska a Velké Británie. Druhý graf převádí uvedený růst na celkový vývoj v čase, hodnoty v roce 2005 jsou nastaveny na 100.

00eur

01eur

Zpozorovat nějaký efekt eura je v grafech obtížné. Je pravdou, že nejhůře si vede Řecko, Švédsko se naopak nachází mezi nejlepšími. Vývoj u Velké Británie se ale podobá Portugalsku, Španělsku či Irsku. Pokud bychom navíc začali pozorování v roce 2008, podobnost by ještě narostla.

Ohledně euro-efektu jsem tak pesimističtější než ostatní blogující ekonomové. Nepopírám sice, že euro přináší omezení spojená s pevným kurzem. Ovšem důkazy, že je hlavním důvodem krize, nevidím.

(Zdroj: Blog Antonia Fatáse, profesora ekonomie na INSEAD)


Váš názor
  • kdo je viníkem
    01.11.2011 10:01

    Euro jako měna určitě není jediným viníkem ,ale jeho podíl na stavu eurozóny je dle mého názoru značný. Za tragický omyl pro evropu osbně považuji eurozónu jako takovou a její nesmyslnou snahu o neustálé rozšiřování. Krása Evropy dle mého názoru spočívá zejména v kulturních a hystorických odlišnostech jednotlivých států , v pestrosti zvyků, architektury atd. To vše začala EU unifikovat , usměrňovat a různými direktivami z Bruselu cíleně likvidovat. Toto politické rozhodnutí evropských mocností a snaha států a na jejich pokyn i bank na zlepšování životní úrovně zadlužováním se nutně musí ukázat jako chybné , pro evropu tragické. Není třeba grafů a jejich vědeckého porovnávání , abychom pochopili, že blahobyt "na úvěr" asi definitivně končí. Snad se vrátíme zpět na zem a pochopíme , že utratit lze pouze to ,co jsme si vydělali . Asi to bude bolet ,ale dle mého selského rozumu jiné cesty není. Otázkou zůstává ,jak toto mohou politici demokraticky sdělit svým voličům, kterým se od korýtek příliž nechce.
    karel
  • Opravdu?
    01.11.2011 9:56

    Opravdu se nízká ekonomická a exportní výkonnost, nefunkční daňový systém a státní dluh vyřeší jako mávnutím kouzelného proutku tak, že devalvuje měna a inflací se sníží i její vnitřní hodnota? To můžeme tvrdit voličským masám a získávat tím volební preference, ale vskrytu duše každý ekonom ví, že to není pravda. bez odbourání neefektivních nákladů a zvýšení výnosů se nic nezmění. Krizový management podniku nemůže vést k úspěchu, když pouze restrukturalizuje dluhy.
Aktuální komentáře
23.04.2024
22:02Wall Street má za sebou druhou rally v řadě; je to již definitivní návrat k růstu?  
17:56Akciová korekce, prudký obrat finančních podmínek a dopad akciového trhu na celou ekonomiku
17:36Vrací se důvěra ve výsledky? Techy vedou Wall Street vzhůru  
16:43Korekce na amerických akciích ještě neskončila, varují stratégové
14:19WEBINÁŘ za okamžik: Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? 23. dubna od 16:00
14:07Moneta vyplatí z loňského zisku dividendy 4,6 miliardy, tedy devět korun na akcii
13:52Komentář analytika: Slabší prodeje Pepsico v Severní Americe byly kompenzovány silným růstem na mezinárodních trzích  
13:43Sázky na akcie staré ekonomiky pomohly fondu překonat benchmark
13:38MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění informace z valné hromady 23. 4. 2024
12:36Prodej iPhonů v Číně v prvním čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2020
11:28Česká národní banka příští týden podle Michla možná ještě sníží úrokové sazby
11:13České firmy by většinou uvítaly zavedení eura, ukázal průzkum Deloitte
10:55Světové ceny potravin by letos podle ekonomů z Oxford Economics měly klesnout
10:49Koruna nehledí na podpůrné komentáře, zatímco akcie ve světě se dál zvedají  
10:35Robustní ceny elektromobilů od Renaultu a nižší náklady kompenzují pomalejší poptávku na trhu
9:06Rozbřesk: Česko v pasti NIMBYsmu. Holub z ČNB preferuje snížení sazeb o 50bps
8:50ČNB nemusí se snižováním sazeb spěchat, v USA údajně hrozí prohloubení výprodejů a futures jsou zelené  
6:38FX Strategie: Fed zpomalí tempo kvantitativního utahování, a to přibrzdí dolar v krasojízdě. Přijde smršť důležitých makro-dat  
22.04.2024
17:32Téměř rekordní relativní nezájem o dluhopisy, akcie tančí na hudbu budoucnosti
16:48Techy se zvedají, ale Wall Street se nedaří nahrazovat páteční ztráty  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00USA - Prodeje nových domů