Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Areva lobuje za svoji nabídku: Velké 3300MW reaktory v Temelíně by byly ekonomicky výhodnější

Areva lobuje za svoji nabídku: Velké 3300MW reaktory v Temelíně by byly ekonomicky výhodnější

2.11.2011 17:11
Autor: ČTK

Velké reaktory s celkovým instalovaným výkonem kolem 3300 megawattů, které francouzská společnost Areva nabízí pro dostavbu Jaderné elektrárny Temelín, by byly ekonomicky výhodnější než menší zařízení nabízené konkurencí. V rozhovoru s ČTK to dnes řekl regionální ředitel Arevy pro střední a východní Evropu Thomas Epron. Ostatní uchazeči chystají dvojici reaktorů s výkonem kolem 2200 MW. Areva se uchází o dostavbu Temelína a v tendru proti ní stojí americký Westinghouse a rusko-české konsorcium Škoda JS, Gidropress a Atomstrojexport.

"Využití dvojice velkých reaktorů EPR je ekonomicky výhodnější, protože náklady na jeden megawatt se sníží. Staveniště v Temelíně je navíc dostatečně velké, aby je pojalo," řekl Epron. Někteří energetici ale upozorňují, že příliš velké reaktory by mohly způsobit problémy v energetické soustavě.

Podle Eprona se Areva poučila z problémů při stavbách svých jaderných reaktorů ve Finsku a Francii, které se potýkají s překročením původně stanovené ceny a termínu dokončení.

"Máme jisté problémy, protože jsme jediní, kteří staví reaktory tříapůlté generace v Evropě, kde jsou přísné standardy. Naši konkurenti zde v Evropě nestaví, proto tyto problémy nemají," uvedl Epron. Při stavbě nové jaderné elektrárny v Číně se již podle něj Areva ze svých chyb poučila a tento projekt běží podle plánu. Hladký průběh předpokládá i v případě dostavby Temelína, pokud by zvítězila v tendru. Na konci příštího roku chce mít Areva v provozu reaktor ve Finsku jako referenci pro Temelín.

Areva nyní studuje zadávací dokumentaci pro dostavbu Temelína, kterou v pondělí společně s konkurenty v tendru obdržela od provozovatele elektrárny ČEZ. "Čekáme, že v dokumentaci budou požadavky pro vysoké bezpečnostní standardy, a věříme, že je splníme," řekl Epron. Zatím je však podle něj předčasné hovořit o ceně reaktorů. Uchazeči mají předložit své nabídky na dostavbu v červenci příštího roku, o rok později má být vybrán vítěz tendru. Temelín má být dostavěn nejpozději v roce 2025.
 
Jelikož tendr nyní vstupuje do rozhodující fáze, všichni účastníci se snaží zviditelnit a informovat o svých plánech. Například ruský Rosatom, jehož součástí je člen česko-ruského konsorcia Atomstrojexport, podepsal minulý týden smlouvy o spolupráci s 15 českými výrobci a dodavateli služeb pro jadernou energetiku. Českým firmám v případě získání dostavby slibuje zakázky za více než sto miliard korun.

"My můžeme českým podnikům nabídnout stejný počet zakázek jako konkurence, možná více. V tomto směru nemáme žádnou nevýhodu," řekl Epron. Areva podle něj již našla 145 potenciálních partnerů mezi českými společnostmi, se kterými u Temelína nebo při jiných projektech může navázat spolupráci. S některými již uzavírá smlouvy o spolupráci. Možná je podle Eprona také spolupráce se Škodou JS, která je v tendru nyní členem konkurenčního konsorcia.

Epron poukázal také na časté komentáře v českých médiích o tom, že Areva má za sebou ve srovnání s ruskou a americkou konkurencí nejslabší politický lobbing. Francouzská iniciativa v prosazování Arevy podle něj není nijak okázalá, ale je častá a efektivní. "Francie je partnerem České republiky na evropské úrovni a mezi politiky probíhají v Bruselu neustále různá jednání... a samozřejmě často přijde řeč i na Temelín," uvedl. "Myslíte snad, že by (francouzský prezident) Nicolas Sarkozy neměl dostatečnou vůli se v něčem takovém (jako je dostavba Temelína) prosadit?," dodal.


Váš názor
 • Dostavba Temelínu nebude
  3.11.2011 12:28

  Dříve než se podaří vybrat dodavatele technologie pro dostavbu Temelína, dojde k celosvětovému rozšíření OverUnity technologií. Parametry budou natolik přesvědčivé, že i nejnatvrdlejší a nejzkorumpovanější politici a obdivovatelé Temelína hodí ručník do ringu.
  Detective
  • Re: Dostavba Temelínu nebude
   3.11.2011 12:33

   Obdiv za vytrvalost.
   Velkamedvědice
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba