Bankovní rada České národní banky nepřipravila trhům žádné překvapení a na svém dnešním měnovém jednání ponechala hlavní úrokovou sazbu 2T repo beze změny na úrovni 0,75 procenta. Nedochází tak ke změnám u nastavení diskontní sazby na 0,25 % a lombardní sazby na 1,75 %.
Guvernér ČNB Miroslav Singer na následující tiskové konferenci rovněž představil novou prognózu makroekonomického vývoje. ČNB v ní zhoršila odhad růstu tuzemské ekonomiky na 2,0 procenta v letošním roce, 1,2 procenta v roce 2012 a 2,7 procenta v roce 2013. V předchozí prognóze přitom ČNB počítala s růstem o 2,1 procenta letos, 2,2 % v příštím roce a 3,8 % v roce 2013. ČNB tak následuje ministerstvo financí, které již v pondělí výrazně zhoršilo odhad růstu ekonomiky na příští rok, a to na jedno procento.
Nová prognóza počítá podle guvernéra nejprve s mírným poklesem tržních úrokových sazeb a následně s jejich stabilitou až do přelomu let 2012 a 2013. Případná rizika odhadovaného ekonomického vývoje jsou ale podle guvernéra vychýlena v duchu alternativního scénáře spíše směrem ke stabilitě úrokových sazeb. Celkově jsou rizika podle guvernéra výrazná. K vývoji úrokových sazeb ČNB guvernér uvedl, že si dokáže představit pohyb sazeb oběma směry tak, aby byla zachována cenová stabilita.
Podle analytiků ponechá ČNB sazby beze změny většinu příštího roku. Růst sazeb lze podle nich čekat až v souvislosti s ekonomickým oživením na konci roku 2012. Někteří analytici ovšem nevylučují v průběhu příštího rok dokonce pokles sazeb. "Pokud by se situace zhoršila více, než se nyní předpokládá, nelze vyloučit, že se v příštích měsících bude uvažovat dokonce o snížení úrokových sazeb," uvedl hlavní ekonom Patria Finance David Marek.
Rozhodování o úrokových sazbách a měnového zasedání bankovní rady ČNB se zúčastnilo všech sedm členů rady. Pro sazby beze změny dnes hlasovalo šest ze sedmi centrálních bankéřů. Jeden člen bankovní rady ČNB hlasoval pro snížení sazeb o čtvrt procentního bodu. Na posledním měnovém zasedání 22. září bankovní rada ponechala úrokové sazby rovněž beze změny, a to jednomyslně.
Celková inflace se podle ČNB kvůli zvýšení daně z přidané hodnoty dostane v roce 2012 dočasně nad tříprocentní hranici, ale počátkem roku 2013 by se měla vrátit k dvouprocentnímu inflačnímu cíli ČNB. Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2012 by měla být inflace na 2,8 procenta, v prvním čtvrtletí roku 2013 by měla klesnout na 1,6 procenta.
Měnověpolitická inflace, tedy inflace očištěná o primární dopady změn nepřímých daní, by se měla podle ČNB pohybovat mírně pod dvouprocentním inflačním cílem. Inflační tlaky z domácí ekonomiky nejsou nyní podle guvernéra patrné. "Zdrojem inflace jsou především ceny komodit a potravin," uvedl.
Kurz české koruny v letošním roce centrální banka v nové prognóze očekává slabší na 24,50 Kč/EUR. Příští rok ČNB očekává posílení měny na 23,10 Kč/EUR a v roce 2013 na 22,50 koruny za euro. V případě vyplnění alternativního scénáře ČNB by se ovšem kurz koruny pohyboval příští rok kolem 24,20 Kč/EUR a v roce 2013 na 23,90 koruny za euro. Koruna se nyní obchoduje kolem 25 Kč/EUR.
ČNB rovněž vypracovala alternativní scénář ekonomického vývoje, který počítá se zpomalením růstu eurozóny téměř k nule a s pomalejším posilováním kurzu koruny. V takovém případě by tuzemská ekonomika v roce 2012 podle ČNB dokonce klesla o 0,4 procenta. "Základní scénář očekává zpomalení růstu v souvislosti s tím, co se již v eurozóně víceméně děje," uvedl Singer. Odhad vývoje v ČR podle guvernéra odpovídá horším odhadům vývoje eurozóny, které počítají s růstem zemí platících eurem o 1,4 procenta.
Podle ministerstva financí by tuzemská ekonomika měla v roce 2012 stoupnout jen o jedno procento. Ještě v červenci přitom úřad počítal s 2,5procentním hospodářským růstem, a to v letošním i příštím roce. Letos ekonomika podle nových odhadů ministerstva stoupne o 2,1 procenta.
Od 8. února roku 2008 ČNB srazila základní úrokovou sazbu z tehdejších 3,75 procenta postupně v osmi krocích již o kumulovaných 300 bazických bodů na nynější rekordně nízkou úroveň 0,75 procenta. K poslednímu snížení sazeb došlo 6. května loňského roku, od té doby jsou sazby přes všechna měnová jednání beze změny. K poslednímu zvýšení sazeb naopak došlo v únoru roku 2008.
Ve 13:45 o nastavení sazeb rozhodla Evropská centrální banka, poprvé pod vedením nového guvernéra ECB Mario Draghiho. Ta se o překvapení trhů postarala. Zatímco očekáváno bylo ponechání klíčové sazby beze změny na úrovni 1,50 procenta a její snížení o 0,25 procenta na měnovém jednání s prosinci, ECB se k tomuto kroku odhodlala hned na prvním měnovém jednání pod novým guvernérem. To spustilo korekci eura z dosažených úrovní až 1,3834 USD/EUR na aktuálních 1,3755 USD/EUR.
Česká koruna k euru po rozhodnutí o sazbách obchodovala na hladině 25,12 CZK/EUR a 18,18 CZK/USD, poté se vlivem snížení klíčové sazby ECB posunula až na 24,851 CZK/EUR a 18,044 CZK/USD. Aktuálně se se vrací zpět na 24,99 a vůči dolaru oslabuje na 18,26.
(Zdroj: ČNB, čtk, Bloomberg)