Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
G20 stanovila 29 bank důležitých pro globální finanční systém, pohled na ně bude přísnější

G20 stanovila 29 bank důležitých pro globální finanční systém, pohled na ně bude přísnější

4.11.2011 18:48
Autor: ČTK

Země skupiny G20 na dnešním summitu stanovily seznam 29 systémově důležitých finančních institucí. Krach těchto bank by ohrozil celý globální finanční systém, a tyto banky proto musí splňovat přísnější požadavky na potřebu kapitálu a vytvořit plán na likvidaci bez pomoci daňových poplatníků, pokud by se ocitly v problémech. Z bank na seznamu je jich 17 z Evropy, osm ze Spojených států a čtyři z Asie.

G20 se dohodla na zvýšení kapitálové přiměřenosti u těchto bank do roku 2016. Rada pro finanční stabilitu (FSB), mezinárodní orgán pro dohled nad bankami, rovněž uvedla, že banky budou muset vytvořit do konce roku analýzu "living will", což je výraz, který se používá pro dokumenty uvádějící přání člověka nebýt uměle udržován při životě v případě smrtelné nemoci. Daná opatření mají zajistit, aby daňoví poplatníci již nikdy nemuseli platit za účty těchto bank při bankovní krizi.

Seznam celosvětově systémově důležitých finančních institucí, nazývaný G-SIFI, by měl být přehodnocen každý rok v listopadu. Kritici často upozorňují na to, že přísnější požadavky na kapitálovou přiměřenost bank povedou k tomu, že velké banky omezí poskytování úvěrů, protože křehká globální ekonomika je stále na pokraji recese. Odcházející šéf FSB Mario Draghi však tyto kritiky odmítá. FSB má několik studií zabývající se zvýšením kapitálové přiměřenosti, které ukazují, že to nebude mít žádný výrazný makroekonomický vliv.

Na seznamu není Industrial and Commercial Bank of China, která je největší bankou na světě podle tržní kapitalizace. Podle FSB je sice tato banka velká, ale není systémově důležitá.

Seznam systémové důležitých finančních institucí:
Banka Země původu
Bank of America USA
Bank of China Čína
Bank of New York Mellon USA
Banque Populaire CdE Francie
Barclays Británie
BNP Paribas Francie
Citigroup USA
Commerzbank Německo
Credit Suisse Švýcarsko
Deutsche Bank Německo
Dexia Francie/Belgie/Lucembursko
Goldman Sachs USA
Group Crédit Agricole Francie
HSBC Británie
ING Bank Nizozemsko
JP Morgan Chase USA
Lloyds Banking Group Británie
Mitsubishi UFJ FG Japonsko
Mizuho FG Japonsko
Morgan Stanley USA
Nordea Švédsko
Royal Bank of Scotland Británie
Santander Španělsko
Société Générale Francie
State Street USA
Sumitomo Mitsui FG Japonsko
UBS Švýcarsko
Unicredit Group Itálie
Wells Fargo USA

Váš názor
  • to je len jedna strana "euromince-"
    7.11.2011 5:51

    Vytypovanie bánk G-sitom" bolo len jednostranné pomenovanie zúženého počtu možných alternatív riešenia eurozóny -BEZ GARANCIE, že "lýbjský syndróm" sa neposunie smerom na sever i na juh a NIELEN eurozóny-?! Ani BR OSN v ich "usadiplomacii" s EU & EP nemajú žiadne "europáky stability" či eurodiplomacie, ktorá VEREJNE odignorovala /až moc podobne?! eurodiplomaciu Deutschland - ste chytrejší ako ja -ale "eurohrám ďalej -frštenZÍ ?!
    turcan
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data