Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Hewlett-Packard představila meziročně horší výsledky a slabší výhled. Nová šéfka se připravuje na tvrdý rok. Akcie v after-market -2,3 %

Hewlett-Packard představila meziročně horší výsledky a slabší výhled. Nová šéfka se připravuje na tvrdý rok. Akcie v after-market -2,3 %

22.11.2011 10:14
Autor: Redakce, Patria Online

Největší světový výrobce počítačů Hewlett-Packard dosáhl ve fiskálním čtvrtém čtvrtletí čistého zisku na akcii 1,17 dolaru, čímž překonal očekávání na úrovni 1,13 USD, ačkoli šlo o meziroční pokles o více než desetinu. Čtvrtletní tržby po očištění 32,1 miliardy dolarů byly v souladu s konsensem trhu, meziročně však poklesly kvůli snižování výdajů na výpočetní techniku, s níž se firma potýká. Akcie HP v after-market ztratily 2,3 procenta na 26,25 USD.

Společnost zároveň zklamala výhledem pro první čtvrtletí nového fiskálního roku, pro které očekává očištěný zisk na akcii v rozmezí 83 – 86 centů, přičemž analytici v průměru předpovídají 1,11 USD. Nižší očekávání firma představila i pro celoroční výhled, když za fiskální rok očekává zisk na akcii 4 USD vůči analytickému odhadu 4,58 USD. Meg Whitman, která působí dva měsíce na pozici výkonné ředitelky společnosti, v rámci konferenčního hovoru k výsledkům uvedla, že firma má umírněná očekávání ohledně poptávky v dalším roce a nemá pro uvedené období žádné „velké akviziční aktivity“.

Příjmy od firem proti loňskému roku poklesly o dvě procenta, výraznější propad však nastal ve spotřebitelské poptávce, kde se tržby proti čtvrtému čtvrtletí loňského roku snížily o devět procent. Společnost uvedla, že výsledek za fiskální rok 2011 byl zatížen jednorázovými položkami po zdanění ve výši 3,3 miliardy dolarů, resp. 1,56 USD/akcii. Pokles zájmu spotřebitelů ve Spojených státech a Evropě byl částečně vykompenzován 9% růstem tržeb na trzích BRIC.

Výkonná ředitelka plánuje v první polovině roku představit novou strategii, která by společnost vrátila do sedla, která bude mimo jiné spočívat ve vyšších výdajích na výzkum a vývoj. Uvedla nicméně, že pomalý růst v Evropě a USA dopadne na výsledek HP i v příštím roce navzdory tomu, že podnikání na asijském trhu vypadá slibně. „Ohledně ekonomického výhledu ve dvou z našich třech hlavních regionů zůstáváme relativně pesimističtí. Rok 2012 bude zřejmě tvrdý,“ řekla Whitman.

Ziskový výhled pro toto čtvrtletí a fiskální rok 2012 ukazuje, že Whitman má realističtější smysl pro výzvy, jimž společnost čelí, domnívá se analytik Deutsche Bank Chris Whitmore. Předchůdce současné CEO Apotheker byl z funkce odvolán letos v září poté, co v průběhu necelého roku třikrát za sebou srazil výhled a nepříjemně překvapil investory návrhem na spin off divize osobních počítačů.

Akcie HP od začátku roku propadly o 36 procent. Po včerejším závěru na ceně 26,86 USD ztratily v poobchodní fázi dalších 2,3 procenta.

(Zdroj: Bloomberg, HP, čtk)


Váš názor
  •  
    22.11.2011 12:59

    After market? Snad Premarket, ne?
    Jindrich
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data