Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Otevřený dopis šéfovi Bundesbanky: ECB musí jednat, nebo přijde pohroma

Otevřený dopis šéfovi Bundesbanky: ECB musí jednat, nebo přijde pohroma

23.11.2011 7:58, aktualizováno: 23.11. 8:59
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Drahý Jensi

Stále větší počet kompetentních ekonomů je toho názoru, že dluhová krize neskončí, pokud ECB nebude jednat jako věřitel poslední instance. Vy ovšem zastáváte opačný názor a já se ptám: Proč? Zdá se, že Váš nesouhlas je založen na třech bodech - právní status pomoci od ECB, morální hazard a nezávislost ECB.

Právní status pomoci

Článek 123 má podle Vás zabránit ECB v podpoře vlád a já s tím souhlasím. ECB ho ale již porušila v květnu 2010, což byla historická chyba, která však doposud nemá žádné právní důsledky. Tím, že se ECB rozhodla pro přímý nákup řeckých obligací, porušila ducha Smlouvy o fungování Evropské unie, ale změnila i způsob, jak eurozóna funguje.

Uvedená smlouva byla od začátku omylem, ne ovšem fatálním. Implikovala totiž, že země bez fiskální disciplíny budou nakonec čelit důsledkům svých činů samy tím, že dojde k jejich defaultu. To by podpořilo disciplínu ostatních. Tím, že byl se tento nástroj odstranil, by ECB efektivně poevropštila národní dluhy zemí eurozóny. Ke škodě již ale došlo a věci nelze vrátit zpět. ECB musí jít dál dosavadním směrem. Rozumím tomu, jak trpké je pro Vás tuto realitu přijmout, alternativou je ale rozpad eurozóny, který by byl potenciálně destruktivní.

Morální hazard

Rozhodnutí z května 2010 samozřejmě vytvořilo obrovský morální hazard a s důsledky se budeme muset vypořádat. V současnosti k tomu ale není vhodná doba, protože krize vyžaduje urgentní řešení. Trestání nedisciplinovaných států je ve Vaší zemi evidentně populární, fungovat ale nebude, protože u zemí v recesi úsporné programy pouze prohloubí deficity.

Vhodným krokem by byl pečlivě promyšlený nový režim, který by zajistil fiskální disciplínu s respektováním národní suverenity. Řešení je více, mnohá ale závisí na ECB. Není například nutné měnit dohody na to, aby ECB přijímala jako kolaterál pouze dluhopisy vlád, které zajistí adekvátní fiskální disciplínu.

Nezávislost

Vytvoření nezávislé centrální banky eurozóny je zřejmě jedním z největších evropských úspěchů posledních dvaceti let. Květnové rozhodnutí o participaci na záchraně Řecka budí obavy, fatální ale není. ECB měla dobrý fundamentální důvod. ECB se musela alespoň implicitně domnívat, že nemůže dojít k defaultu u veřejného dluhu, což byla chyba. Byla to ovšem zároveň demonstrace toho, že věci nejsou vždy černobílé. Německá zkušenost ukazuje, jakou pohromou může být monetární financování veřejného dluhu. Poučení je ale složitější, než jen prosté „ne“. Hyperinflace znamenala důsledek dlouhodobého monetárního financování, které nebralo konce. Nyní se bavíme o řešení existujícího dluhu, který již nemůže být refinancován na trhu. Potřebujeme jednorázovou garanci ECB. Ta stanoví minimum pro ceny dluhopisů. Ve skutečnosti by velké nákupy pravděpodobně nebyly zapotřebí a mohly by být sterilizovány.

Musíme chápat, že nastávají situace, kdy se centrální banka nemůže distancovat od vývoje rozpočtu veřejného sektoru a musí jednat jako věřitel poslední instance. V první řadě musí být vytvořeny instituce, které zajistí fiskální disciplínu. Pak musíme přijmout možnost, že může nastat pohroma a podle toho musíme jednat. Řešení nebude černobílé. Jednou z možností je rozpad eurozóny v případě, že ECB odmítne jednat jako věřitel poslední instance. Tou druhou je přijmutí této role a naplnění některé z Vašich obav.

Uvedené je výtahem z „An Open Letter to Dr Jens Weidmann“ od Charlese Wyplosze.

Zdroj: VOX


Váš názor
 •  
  23.11.2011 12:01

  Milý Jene, kdyby ty dluhopisy, které Ti všichni radí, aby jsi nakupoval, byly vytištěny na papíře, mělo by smysl aby jsi je vykupoval za cenu paliva - takže 1 kg za kilogram. Protože jsou však v elektronické podobě, tak jsou naprosto bezcenné. Nejlepší by bylo, aby jsi banky a státy nechal vykoupat v tom co si napustili sami do rybníka. Problém bude se zamrznutím finančního systému, ale to se za pár měsíců vyřeší. Taky asi několik bank zbankrotuje, ale to je problém akcionářů, neměli si najímat za velké peníze pitomce, co kupují řecké, italské, španělské a další dluhopisy. Ale buď v pohodě, u nás, a to nemáme euro, jsou v politice stejní pitomci. Bankéři jsou o něco chytřejší a o něco opatrnější, ale taky si trochu namočili prstíky.
  Aleš Müller
 • TERMINATOR
  23.11.2011 11:10

  Je třeba spustit SKINET /ECB/ ten jediný to napravý.Soudný den je neodvratitelný
  prorok
 • Bezva rada
  23.11.2011 10:06

  Takže pokud jsem pochopil správně tak řešení je zlegalizovat morální hazard a zgajšlajchtovat dluhy..... Ale takové heslo "každému dle jeho potřeb a každý přispívá dle možností" jsem znal velmi dobře z minula a vůbec nikdy a fatáně NEFUNGOVALO!!! Takže za sebe si myslím, že radící idiot je jasně falešný krysař s flétnou co se snaží zavézt Evropu na konečný sráz... protože je asi sám v prdeli.... tak se snaží získat pomoc druhých zadáčo.... FAKT NECHCI!!!!KDO to podepsal je grázl grázlů...nebo blb.
  TOM
  • Re: Bezva rada
   23.11.2011 11:12

   slovni lobyismus. hystericka zadost o povoleni pokracovani porusovani pravidel. ve stejnem gardu jako hysterie ve slovenske narodni rade pri prosazovani zmeny pravomoci efsf. cim min duvery bude ecb mit, tim vic svinstev si bude moct dovolit, protoze se zacne rikat, ze uz je to stejne jedno, kdyz je ecb tak uspinena. zadne matematicke reseni nenabizi, takze me to nema cim zaujmout..
   Azb
 • Selský rozum
  23.11.2011 9:13

  Nevím, co si myslí stále více kompetentních ekonomů. Já (také ekonom) si myslím, že dluhová krize neskončí, dokud dluhy nebudou splaceny nebo odepsány. Kompetentní ekonomové, o kterých hovoří článek, jsou hlásné trouby těch, kdo hledají jakékoli cesty, aby dluh nemuseli odepsat k tíži vlastních chlebodárců - tj. bank, makléřů nebo národních vlád.
  • Re: Selský rozum
   23.11.2011 12:30

   Ale pokud jsi ekonom, tak je ti přece jasné, že ty dluhy (a to všech větších zemí) nemohou být nikdy zaplaceny jedině vytištěním nových peněz. A nebo zbývá pokračovat v rolování dluhu jako dosud , ale tento systém se právě porouchává. Zbývají tedy dvě možnosti bankrot nebo tisk jiná cesta není.
   Nero
   •  
    23.11.2011 12:38

    Ještě je třetí možnost - konfiskace majetků všech pijavic, které se na dluzích napakovali. A že jich je !!
    Jesse
 • proč jen si vždycky
  23.11.2011 8:21

  při čtení/poslechu takovýchto názorů vzpomenu na scénu s "mostem" z filmu "Bílá Paní" ?
  H.B.
  • most pres komonici (jiz zitra skutecnosti) - duverou k dalsim cilum
   23.11.2011 12:35

   (hrusinsky) "sesli jsme se tady vsichni, abychom zhodnotili vysledky nasi prace.. koukejte, je spravny rikat si pravdu.. a proto si ji ted tady musime rict. nikdy jsme nemohli pocitat s tim, ze bychom dostali neco zadarmo." -- (dedecek v davu) "at zije soudruh predseda!" -- (kopecky) "lidi prosimvas.. kazdej z vas prece vite naramne dobre jak veci nakonec jsou. my muzeme mit dneska jenom to, co jsme si sami udelali.. a tak to teda taky mame!" -- (lid plovajici ve vode) "at zije novy most!" -- (brodsky) "zdyt tady zadny most neni!" -- (chramostova) "furt s tou pravdou.. drz hubu a plav!"
   Azb
   • Re: most pres komonici (jiz zitra skutecnosti) - duverou k dalsim cilum
    23.11.2011 12:51

    krásné a sedí to jak ulité - což je docela hrůza ...
    Marťanka
Aktuální komentáře
25.09.2021
9:19Víkendář: Bouře na železné rudě, co hliník a měď?
24.09.2021
22:12Nevýrazný závěr týdne v USA  
17:46Je už tahle hra u konce?
17:01Akcie se snaží setřást dvojitý čínský zásah, dluhopisy dál pod tlakem  
16:52PPF Financial Holdings a.s.: IFRS konsolidované výsledky za první pololetí 2021
16:02Pavol Mokoš: Signál k dalšímu postupu ČEZu a dividendově zajímavá KB
15:20Čínská centrální banka označila veškeré kryptoměnové transakce za nezákonné
15:08Hypoteční banka, a.s.: Oznámení o zveřejnění pololetní zprávy a výplatě úrokových výnosů CZ0002001266 a CZ0002001308
14:10Komentář: Tržby Costco rostou spolu s inflací  
13:41Nikdo neví, jak to s elektromobily skončí, Musk a Peking se vzájemně potřebují, říká expert z Morgan Stanley
12:11Dodavatelské řetězce snižují výhled Nike (komentář analytika)  
12:05Perly týdne: Ropa k 80 – 90 dolarům, příklon k aktivnímu investování a kauza Evergrande
11:50ČTÚ chystá kvůli omezené konkurenci regulaci trhu mobilních dat
11:05Čínská Evergrande zmeškala termín pro uhrazení úroků z dluhopisů
10:56Návrat starých obav, akcie obracejí dolů, výnosy dluhopisů v Evropě dál stoupají  
10:26Čínské zpomalení ropu (zatím) netrápí  
10:12Daimler uzavře bateriovou alianci s koncerny Stellantis a Totalenergies
9:18Rozbřesk: O víkendu klíčové německé volby a koruna vyhlíží ČNB
9:11Důvěra v ekonomiku v září potřetí za sebou klesla
9:09Dopad vysokých cen energií délkou překoná covid, soudí Lagardeová

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data