Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
MMF zavádí mimořádné úvěry, které mají země chránit před šířením krize

MMF zavádí mimořádné úvěry, které mají země chránit před šířením krize

23.11.2011 8:28
Autor: ČTK

Mezinárodní měnový fond (MMF) se vyzbrojil novými protikrizovými nástroji, které mají pomoci zemím, jejichž finanční situace se kvůli krizi zhoršila. Vybrané země tak budou moci po dobu šesti měsíců čerpat flexibilní úvěr na posílení likvidity, a to až do výše 500 procent jejich přidělené kvóty. S čerpáním úvěrů jsou ale spojeny podmínky, které bude muset žadatel splňovat.

"Jednáme rychle, nové nástroje nám umožní rychleji a efektivněji využít všech výhod členství," poznamenala k zavedení nových nástrojů výkonná ředitelka MMF Christine Lagardeová. MMF ale k uvedeným kvótám nezmiňuje žádné podrobnosti a není ani jasné, které země by mohly pomoci potenciálně využít.

Oznámení fondu přichází v době, kdy narůstají obavy z dalšího šíření dluhové krize v eurozóně. Potíže, které loni začaly v Řecku, se přes Irsko a Portugalsko šíří na větší země, jako je Itálie a Španělsko a Francie. Na tyto země se teď zaměřují i finanční trhy, takže výnosy státních dluhopisů těchto zemí výrazně vzrostly, což prodražuje dluhovou službu.

Měnový fond uvedl, že jeho nový šestiměsíční program na posílení likvidity má sloužit jako pojistka proti budoucím šokům. Určen je těm zemím, které nemají vážné finanční problémy a které se do potíží dostaly v důsledku dopadů krize v jiných zemích.

Takzvaná likvidní linka MMF, která se oficiálně jmenuje Precautionary and Liquidity Line (PLL), by mohla být později využita i na dlouhodobější programy v délce 12 až 24 měsíců. Žadatel by pak měl přístup k úvěrům ve výši až 1000 procent přidělené kvóty. Musel by ale splňovat náročnější podmínky a měnový fond by si průběžně sám dělal kontrolu plnění.

Měnový fond zprovoznil i nový nástroj pro rychlé financování, který je určen pro země s ohroženou platební bilancí způsobenou vnějšími šoky. Tento program by mohl pomoci hlavně zemím na Blízkém východě a na severu Afriky, které se potýkají s politickými otřesy. K financování je možné se dostat prakticky okamžitě a výše úvěru může činit až 100 procent přidělené kvóty.

Zmíněné kvóty, jinak také příspěvky či abonmá, se pro každou zemi počítají zvlášť. Vychází se z velikosti ekonomiky, v úvahu se ale bere také objem zahraničního obchodu a výše devizových rezerv. Podle toho se určí, jak velký úvěr může daná země u MMF čerpat.


Váš názor
  • zbožné priania 1968-2011?!
    24.11.2011 9:15

    V časoch hlbokej totalitnej RVHPekonomiky umocňovanej Waršavskou dohodou komunistom Východného bloku všetko nevychádzalo tak, ako v KREMLI naplánovali....PO 22 rokoch od "pádu KREMEĽdiktatúry komunizmu 1945-1989 mám pocit, ako radový komunista "68, že či ešte "europlatí", že ," najlepšie je "UČIŤ SA,UČIŤ SA,UČIŤ SA / a nielen podľa LENINA 1923-2003&2008&2001/ z chýb protivníka, ale predovšetkým z vlastných chýb -podobných, aké robil "PROTIVNÍK" od 1917 do 1945 a zvlášť od 9. mája 1945 do MÁJA 1970- no predovšetkým od decembra 1970 do decembra 1989, včítane 1.1.1990 až 1.1.2012....LEBO,: ten kto sa smeje na začiatku/1917/ sa nemusí smiať "na konci/2011/ a ešte mať na pamäti, že,: KTO druhému jamu kope 1917 - sám do nej spadne 2017?! NEDAJ BOH&VATIKÁN a ináč ako v roku 1917?! alebo nie,či podobne?! AMEN&PRÁCI ČESŤ -DJa 24.11.2017?!
    turcan
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data