Aktualizováno Americká měnová autorita Fed uvalí na celkem 31 největších amerických bank nové zátěžové testy, které jejich portfolia podrobí scénáři hluboké recese ekonomiky v očekávání, zda mají dostatek kapitálu na krytí případných ztrát z ní plynoucích. U bank s nejrozsáhlejšími obchodními operacemi zahrnou také scénář šíření šoku na finančních trzích s epicentrem evropské dluhové krize. Testy se v jádru zaměří zejména na schopnost šestice největších bank, mezi které patří , , , Chase, a , odolat náhlým změnám na trhu a šíření evropské krize. Výsledky Fed zveřejní v příštím roce. Samotné testy mají být dokončeny v lednu, jejich výsledky pak oznámeny v březnu roku 2012.
Fed uvedl, že zátěžové testy budou prováděny na základě pohybu cen a úrokových sazeb z druhé poloviny roku 2008. V úvahu budou brány rovněž "dodatečné zátěže související se současnou situací v Evropě".
Nejpřísnější scénář Fedu bude počítat s 13% mírou nezaměstnanosti, 8% propadem hrubého domácího produktu ve Spojených státech a 6,9% poklesem ekonomiky eurozóny a 52% propadem akciového trhu počínaje třetím čtvrtletí roku 2011 do posledního čtvrtletí roku 2012. Jádrový ukazatel kapitálové vybavenosti Core Tier 1 musí přesáhnout úroveň 5 % rizikově vážených aktiv. Takto tvrdé podmínky testu mají konečně způsobem nezpochybnitelným co do vágnosti kritérií podpořit důvěru v americký finanční systém a banky.
Bankovní holdingové skupiny s aktivy přesahujcími 50 miliad dolarů budou muset v rámci čtyřech scénářů, z nichž dva dodá Fed a dva vyvinou samotné banky, naprojektovat kapitálovou pozici, vývoj tržeb a případné ztráty do konce roku 2013. Každý ze scénářů Fedu obsahuje proměnné, z nichž se pět týká ekonomické aktivity a cen, čtyři odrážejí ceny aktiv a podmínky na finančním trhu a čtyři vývoj úrokových měr.
Test, u kterého Fed zdůrazňuje, že není odrazem reálného očekávání vývoje ekonomiky, má poskytnout realistický pohled na kapitálovou vybavenost bank pro případ dalších šoků na finančních trzích a v situaci poklesu ekonomiky. V květnu 2009 zátěžové testy Fedu ukázaly na potřebu 10 největších amerických bank doplnit kapitál o 75 miliard dolarů.
Případná kapitálová potřeba, která vyplyne z výsledků testu, má ohraničit manévrovací prostor pro výplatu dividend či případné další odkupy vlastních akcií. Fed se na základě stress testů pokusí bankám omezit prostor pro vývoj na začátku a v průběhu finanční krize, kdy právě zpětné odkupy akcií a výplaty dividend vstoupily do prostředí poklesu ekonomiky a zhoršování úvěrových portfolií. 19 největších amerických bank vyplatilo v roce 2007 dividendy v objemu 43 miliard dolarů, v roce 2008 pak dalších 39 miliard dolarů, uvedl šéf Fedu pro oblast bankovního dohledu Patrick Parkinson.
Fed uvedl, že schválí navyšování dividend i jiné "distribuce kapitálu" pouze u těch bank, které prokáží dostatečnou finanční sílu v zátěžovém scénáři a jejich plány posvětí regulátor. Šéf JPMorgan Chase Jamie Dimon ještě v červenci na otázku, jak se dívá na případný dohled Fedu nad dividendami uvedl: "Považuji za podstatné zdůraznit, že to stále je vedení banky a ne jen regulátor, kdo je zodpovědný za tuto firmu. Jsme stále Amerika a kapitalismus stále žije. Jestli regulátoři chtějí činit všechna podstatná rozhodnutí, pak ať si sednou do čela banky."
(Zdroj: Fed, Bloomberg)