Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Fed podrobí banky tvrdému testu hluboké recese a šíření krize Evropy. Chce kontrolu nad dividendami a odkupy akcií

Fed podrobí banky tvrdému testu hluboké recese a šíření krize Evropy. Chce kontrolu nad dividendami a odkupy akcií

23.11.2011 9:43, aktualizováno: 23.11. 10:15
Autor: Redakce, Patria Online

Aktualizováno

Americká měnová autorita Fed uvalí na celkem 31 největších amerických bank nové zátěžové testy, které jejich portfolia podrobí scénáři hluboké recese ekonomiky v očekávání, zda mají dostatek kapitálu na krytí případných ztrát z ní plynoucích. U bank s nejrozsáhlejšími obchodními operacemi zahrnou také scénář šíření šoku na finančních trzích s epicentrem evropské dluhové krize. Testy se v jádru zaměří zejména na schopnost šestice největších bank, mezi které patří Bank of America, Citigroup, Goldman Sachs, JPMorgan Chase, Morgan Stanley a Wells Fargo, odolat náhlým změnám na trhu a šíření evropské krize. Výsledky Fed zveřejní v příštím roce. Samotné testy mají být dokončeny v lednu, jejich výsledky pak oznámeny v březnu roku 2012.

Fed uvedl, že zátěžové testy budou prováděny na základě pohybu cen a úrokových sazeb z druhé poloviny roku 2008. V úvahu budou brány rovněž "dodatečné zátěže související se současnou situací v Evropě".

Nejpřísnější scénář Fedu bude počítat s 13% mírou nezaměstnanosti, 8% propadem hrubého domácího produktu ve Spojených státech a 6,9% poklesem ekonomiky eurozóny a 52% propadem akciového trhu počínaje třetím čtvrtletí roku 2011 do posledního čtvrtletí roku 2012. Jádrový ukazatel kapitálové vybavenosti Core Tier 1 musí přesáhnout úroveň 5 % rizikově vážených aktiv. Takto tvrdé podmínky testu mají konečně způsobem nezpochybnitelným co do vágnosti kritérií podpořit důvěru v americký finanční systém a banky.

Bankovní holdingové skupiny s aktivy přesahujcími 50 miliad dolarů budou muset v rámci čtyřech scénářů, z nichž dva dodá Fed a dva vyvinou samotné banky, naprojektovat kapitálovou pozici, vývoj tržeb a případné ztráty do konce roku 2013. Každý ze scénářů Fedu obsahuje proměnné, z nichž se pět týká ekonomické aktivity a cen, čtyři odrážejí ceny aktiv a podmínky na finančním trhu a čtyři vývoj úrokových měr.

Test, u kterého Fed zdůrazňuje, že není odrazem reálného očekávání vývoje ekonomiky, má poskytnout realistický pohled na kapitálovou vybavenost bank pro případ dalších šoků na finančních trzích a v situaci poklesu ekonomiky. V květnu 2009 zátěžové testy Fedu ukázaly na potřebu 10 největších amerických bank doplnit kapitál o 75 miliard dolarů.

Případná kapitálová potřeba, která vyplyne z výsledků testu, má ohraničit manévrovací prostor pro výplatu dividend či případné další odkupy vlastních akcií. Fed se na základě stress testů pokusí bankám omezit prostor pro vývoj na začátku a v průběhu finanční krize, kdy právě zpětné odkupy akcií a výplaty dividend vstoupily do prostředí poklesu ekonomiky a zhoršování úvěrových portfolií. 19 největších amerických bank vyplatilo v roce 2007 dividendy v objemu 43 miliard dolarů, v roce 2008 pak dalších 39 miliard dolarů, uvedl šéf Fedu pro oblast bankovního dohledu Patrick Parkinson.

Fed uvedl, že schválí navyšování dividend i jiné "distribuce kapitálu" pouze u těch bank, které prokáží dostatečnou finanční sílu v zátěžovém scénáři a jejich plány posvětí regulátor. Šéf JPMorgan Chase Jamie Dimon ještě v červenci na otázku, jak se dívá na případný dohled Fedu nad dividendami uvedl: "Považuji za podstatné zdůraznit, že to stále je vedení banky a ne jen regulátor, kdo je zodpovědný za tuto firmu. Jsme stále Amerika a kapitalismus stále žije. Jestli regulátoři chtějí činit všechna podstatná rozhodnutí, pak ať si sednou do čela banky."

(Zdroj: Fed, Bloomberg)


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
 • FEDopkus o nemožné 2012?!
  23.11.2011 16:18

  Ak by už nešlo v rokoch 2008-2011, len o teoretický model riešenia v rovine vedeckej -teoretickej analýzy stavu ekonomiky USA,Eurozóny a "zbytku sveta" za účelom vypracovania koordinovaného postupu GLOBÁLNEHO bankového sektoru a pod záštirou OSN a jej adekvátnych inštitúcií -tak by sa tomu dalo aj veriť aj by to i laicky bolo a nielen euročitatľné riešenie....Ale MÁJové "bankovlaky 2008" súnenávratne preč a toto " FEDMEŠKANIE "nás už vyjde v roku 2012 -nekresťansky draho! Hovorím o daňových poplatníkoch v USA a EU predovšetkým, nehovoriac o "chudobnom ale REVOLUČNOM JUHU 2008-2011!!! Východiskom -možným i keď nie jedinným, ale asi najúčinnejším môže byť OSNPROGRAM -buď odzbrojania 2012-2022, alebo drastické zníženie výdajov na zbrojenie a ich globálny presun aj s bankosektormi na dôsledky ešte možného riešenia krízy 2008 a skôr, než nastane "bankocunami 2013"!!!!! DJa 23.11.2011
 • MODLITBA
  23.11.2011 10:38

  FEDe -prosííím,prosíím nedělej žádný testy a začni raději tisknout novou várku dolarů.... potřebujeme vyskočit z akcií alespoň na nule (Erste 440, NWR 185, CETV 320.....a další) a slibujeme ti svatosvatě, že potom 10 let na akcie ani nepomyslíme ! :-/
  věřící
  • Re: MODLITBA
   23.11.2011 16:26

   bodes mit sakra otlaceny kolena nez se dockas cetky aspon na svych...
   XYZ
  • Re: MODLITBA
   23.11.2011 10:40

   tak levne bys je vypustil...no to snad je az moc levne ne ???
   OPTIMISTA
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
ARM Holdings PLC (09/16 Q3)
16:00USA - Prodeje nových domů