Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
  Výsledky společností - Svět
   IPO, M&A
    Týdenní přehledy
      

     Detail - články
     Nečas se shodl se starosty, ve Frenštátě nechce otevřít uhelný důl OKD

     Nečas se shodl se starosty, ve Frenštátě nechce otevřít uhelný důl OKD

     25.11.2011 16:02
     Autor: ČTK

     Premiér Petr Nečas (ODS) podpořil starosty z Beskyd v jejich odporu proti otevření černouhelného Dolu Frenštát. Předseda vlády vidí budoucnost regionu jinde, v rozvoji lehkého průmyslu a cestovního ruchu. Po dnešním setkání premiéra se starosty Rožnova a Frenštátu pod Radhoštěm a Trojanovic o tom ČTK informoval předseda sdružení Naše Beskydy Stanislav Uruba. Jeho interpretaci výsledků schůzky následně potvrdil mluvčí vlády Jan Osúch. Mluvčí OKD Vladislav Sobol ale řekl, že společnost o otevření dolu neusiluje.

     O tom, že s těžbou uhlí v Beskydech se zřejmě nepočítá, hovořil už v únoru se zástupci dotčených obcí tehdejší ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek (ODS). Dnes tento postoj potvrdil premiér. "Ujistil nás, že je zásadně proti otevření dolu i proti zahájení průzkumné ražby," uvedla v tiskové zprávě starostka Rožnova pod Radhoštěm Markéta Blinková. Premiér prý řekl, že toto stanovisko zastává už deset let. Zároveň starostům slíbil, že zorganizuje jejich setkání s novým ministrem průmyslu Martinem Kubou (ODS).

     Důl Frenštát vznikl v Beskydech v 80. letech minulého století. Uhlí se v něm ale nikdy netěžilo, nyní je zakonzervovaný. OKD v září oznámily záměr prozkoumat tam zásoby uhlí a plynu, čímž chtějí získat informace pro budoucí rozhodování o těžbě. Okolní beskydské obce proti tomu bojují, protože se obávají toho, že by těžba uhlí nenávratně zničila okolní prostředí.

     Desítky staveb v areálu dolu, včetně těžních věží, měly povolení jen na dobu určitou. Už uplynula a stavební úřad ve Frenštátě nyní vede řízení o odstranění těchto staveb.

     Mluvčí OKD Sobol řekl, že stále platí to, co firma říká od počátku: že o otevření dolu neusiluje. "Cílem OKD je důkladný průzkum ložiska. Nyní známe jen údaje z desítky let starých vrtů vedených z povrchu. Výsledky průzkumu by posloužily všem zainteresovaným stranám - tedy obcím, státu i OKD, k odpovědné diskusi o budoucnosti dolu," uvedl Sobol. Dodal, že jakékoliv rozhodnutí bez důkladné znalosti ložiska by bylo neodpovědné.

     "Společnost (OKD) podniká všechny kroky k tomu, aby získala povolení k hornické činnosti. Důl Frenštát přitom leží v chráněné krajinné oblasti," řekl starosta Trojanovic Jiří Novotný. Starostové míní, že pracovníci Obvodního báňského úřadu (OBÚ) v Ostravě zneužívají pravomoci a těžební firmu OKD zvýhodňují. Na úředníky OBÚ proto před několika dny podali trestní oznámení. Mluvčí Státní báňské správy ČR, pod kterou ostravský OBÚ patří, Bohuslav Machek ČTK už dříve řekl, že o trestním oznámení zatím správa neví. "Obce využily svého práva. Musíme to nechat na posouzení orgánům činným v trestním řízení," uvedl Machek.


     Reklama
     Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
     Váš názor
     Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
     Aktuální komentáře

     Související komentáře
     Nejčtenější zprávy dne
      Nejčtenější zprávy týdne
      Nejdiskutovanější zprávy týdne
      Denní kalendář hlavních událostí
      Nebyla nalezena žádná data