Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nůše plná ovoce pro insolvenční správce

Nůše plná ovoce pro insolvenční správce

29.11.2011 7:30
Autor: Petr Sedlatý, KSB

Právo správce na odměnu a náhradu hotových výdajů, které se uspokojují z majetkové podstaty, stanoví insolvenční zákon. U konkursu se výše odměny určí z výtěžku zpeněžení majetkové podstaty, určeného k rozdělení mezi věřitele. Zpeněžením majetkové podstaty se rozumí převedení veškerého majetku, který do ní náleží, na peníze.

Insolvenční zákon výslovně uvádí, že za zpeněžení se považuje i využití finančních prostředků na účtu úpadce včetně peněžní hotovosti. Teprve pokud majetková podstata nestačí, lze přistoupit k uspokojení správce ze zálohy na náklady insolvenčního řízení, bylo-li její zaplacení insolvenčnímu navrhovateli uloženo. Na situaci, kdy není ani jedna z těchto variant možná, pamatuje zákon tím, že odměnu insolvenčního správce hradí stát, a to do maximální výše 50 tisíc Kč. V případě konkurzu je odměna stanovena procentuelně z výtěžku zpeněžení určeného k rozdělení mezi věřitele, přičemž činí nejméně 45 tisíc Kč.

Smůla, nebo pohodlnost? 

Podle původní vyhlášky se zpeněžením rozuměly veškeré příjmy konkursní podstaty, tj. veškerý majetek úpadce (dlužníka) podléhající konkurzu, s výjimkou finančních prostředků úpadce, které náležely do konkursní podstaty ke dni prohlášení konkursu. Současná, skoro čtyři roky stará vyhláška už podobnou výjimku neobsahuje. Samotný insolvenční zákon stanoví, jak už bylo uvedeno, přesný opak. Důvodová zpráva k insolvenčnímu zákonu se touto zásadní změnou nijak nezabývala, respektive omezila se jen na zarážející konstatování, že co do zpeněžení majetkové podstaty zůstává téměř vše při starém a nová úprava navazuje na vyhovující platnou úpravu, vžitou i v judikatuře soudů.

Změna je ale přinejmenším nespravedlivá. Podstata jakékoli odměny, nejen odměny insolvenčního správce, spočívá v satisfakci za odvedenou práci. Dříve musel insolvenční správce vynaložit úsilí k naplnění konkurzní podstaty, a pak teprve mohl sklízet plody své píle. Podle úpravy současné je však pro něj připravena nůše plná ovoce už v době jeho ustanovení. Paradoxní je, že i samotný pojem „zpeněžování“ předpokládá určitou aktivitu. V případě peněz, které na bankovním účtu společnosti byly již v době zahájení insolvenčního řízení, či dokonce v případě, kdy jsou tyto peníze coby hotovost fyzicky uloženy v pokladně úpadce, ale k žádné aktivitě nedochází.

V praxi se bylo možné setkat s konkursy, u nichž byla převážná část - více než 90 % -  majetkové podstaty tvořena původními finančními prostředky na bankovním účtu úpadce. Pohledávky, vymožené insolvenčním správcem, tvořily majetkovou podstatu pouze z desetiny. Otázkou je, do jaké míry byl tento nepoměr způsoben tím, že dotyčný insolvenční správce při své smůle narážel

na samé obtížně vymahatelné pohledávky, a do jaké míry mu jen po zakousnutí šťavnaté hrušky chyběla náležitá motivace k práci.

Lukrativní archivace a účetnictví

Jen pro ilustraci: při hodnotě majetkové podstaty odpovídající 10 milionům Kč náleží insolvenčnímu správci odměna ve výši patnácti procent zmíněné sumy. A to i tehdy, když správce žádné pohledávky nevymůže, ale celou částku tvoří pouze peníze z bankovního účtu úpadce, které se na něm nacházely již v době zahájení insolvenčního řízení. Insolvenční správce pak obdrží 1,5 milionu Kč za zajištění archivace dokumentů úpadce a vedení účetnictví. Tyto náklady se navíc hradí ještě nad rámec správcovy vypočtené odměny. Zmíněnou odměnu insolvenční správce obdrží na úkor věřitelů, mnohdy dlouholetých obchodních partnerů úpadce, kteří by si ji za odvedenou práci skutečně zasloužili. Na otázku, do jaké míry je taková odměna insolvenčního správce spravedlivá, nechť si každý odpoví sám.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.09.2021
7:57Víkendář: Co táhne ceny nemovitostí? Význam sazeb je přeceňován
17.09.2021
22:08Wall Street v červeném, Visa -1,15 %  
18:23Tapering a logika psí boudy
17:29Skandál Světové banky ohledně manipulace hodnocení Číny vyvolává znepokojení u ekonomů
17:22Jak se vyhnout masivní tvorbě peněz
17:06Cena plynu v Evropě zamíří na rekordy, varuje šéf Gazpromu. A je připraven dodávat skrze Nord Stream 2...
16:42Závěr týdne nevyšel, akcie i dluhopisy padají  
16:09Berlín koupí 15.000 bytů od firem Vonovia a Deutsche Wohnen za 2,5 miliardy eur
15:48Jaromír Strnad: Navýšení sazeb ČNB by mohlo nahrát bankám obchodovaným v Praze
15:39Infineon v Rakousku otevřel závod na výrobu čipů za 1,6 miliardy eur
14:38Bankám v tuzemsku pomohla k vyšším ziskům v pololetí hlavně nižší rizika
14:09Carbon Tracker: Ropné firmy musí změnit kurz, jinak jejich hodnota propadne
12:25Perly týdne: Elektromobily Ferrari, pokrizových 12,5 % ročně a nejpopulárnější sázky na finančních trzích
12:04Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
11:35Inflace v EU i v eurozóně v srpnu výrazně vzrostla, je nejvýše za deset let
10:48Pozitivní dopoledne pro akcie a rostoucí šance na větší akci ČNB  
10:34Americký akciový trh zpomaluje. Některé sektory klesají z 52týdenních maxim o více než dvacet procent
9:04Rozbřesk: Jestřábí výroky Marka Mory zvyšují pravděpodobnost prudšího růstu sazeb a hrají do not koruně
8:57Dnešní ráno ukazuje na otevření s přírůstky, proběhne rebalance indexů PX a CECE  
8:3610 nejhodnotnějších firem světa: V čele Apple, Microsoft, Alphabet. Poprvé od 2017 bez Číny

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data