Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pro stále více Čechů končí sen o vlastním bydlení krachem, nesplacené hypotéky dosahují 25 mld. Kč

Pro stále více Čechů končí sen o vlastním bydlení krachem, nesplacené hypotéky dosahují 25 mld. Kč

1.12.2011 8:53
Autor: ČTK

Pro stále více Čechů končí jejich sen o vlastním bydlení pořízeném na hypotéku životním krachem, nucený prodej střechy nad hlavou v dražbě totiž už většinou ani nepokryje celou dlužnou hypotéku. Banky obavy z rostoucího počtu případů před veřejností bagatelizují, protože se bojí, že by to ohrozilo prodeje nových hypoték, ale interně jim to dělá stále hlubší vrásky. Píše to dnešní Právo.

"Objem nesplácených hypoték rychle roste. Banky se bojí zhroucení realitního trhu; prodeje zástav navíc často blokují na nemovitost navázané exekuce menších dluhů z půjček," prohlásil Radek Laštovička z Ernst & Young na odborném setkání zástupců vymáhacích oddělení z konkurenčních bank.

V ČR už nejsou spláceny hypotéky za 25 miliard z celkového objemu 800 miliard. Další tisíce hypoték se drží nad vodou jen díky půjčkám od lichvářských firem. Podle Laštovičky je 97 procent nesplacených hypoték zašpiněno tím, že nemovitost nelze snadno prodat kvůli oprávněným nárokům dalších věřitelů dlužníka.

"Průměrně se v nucené dražbě pokryje 75 procent jistiny pohledávky, tedy včetně poplatků," uvedla ředitelka odboru vymáhání České spořitelny Marie Švagrová. Průměrná nesplacená hypotéka se pohybuje kolem 1,6 milionu . Nejproblematičtější jsou prý nyní hypotéky uzavřené v letech 2007 a 2008 na 20 a více let. Po vynucených dražbách zbývá dlužníkům k doplacení 250.000 až 300.000 .


Váš názor
 •  
  1.12.2011 10:03

  opravdu ale opravdu nechapu jak se tohle muze stat..???hmmmmnnnmmmm opravdu ale opravdu me nic nenapada...
  OPTIMISTA
 •  
  1.12.2011 9:41

  Jestli objem nesplacenych hypotek rychle roste, trochu mi tu - na fin. portalu - chybi nejaky vyvoj. Ted je to kazda 32 koruna, tj. 3%. Kolik to bylo loni? Pred 5ti lety? Jo aha, to je z rudeho *rava...
  mph1
 • proč se banky bojí?
  1.12.2011 9:24

  Nechápu. Vždyť na těch dluzích 25 miliard parádně vydělají !! Dílem na úrocích, které nahrabou po dobu splácení hyoték, dílem exekucí a zabavením domů a dílem následnou sanací bank... Co si tu lichváři furt stěžují...
  Jesse
  • Re: proč se banky bojí?
   1.12.2011 11:05

   Nejdříve si nastudujte jak fungují banky. Pak se podívejte, jak na krachu nemovitostního trhu vydělávají banky v USA. A pak možná přestanete plácat nesmysly..
   Apra
   •  
    1.12.2011 11:16

    Další zmanipulovaný účetními triky? A ty ohromné majetky v podobě zástav (domů) po exekuci se vypařili, že... Banky zkrachovaly díky odpisům, ale majetek v bilanci jim narostl do astronomické výše, což neradno veřejnosti sdělovat. To by pak do bank politici nelili miliardy vytažené z daňových poplatníků. Pane, vy si naoplátku prostudujte, jak banky ovládají veřejné finance, abyste neplácal nesmysly :-))
    Jesse
 • Zodpovědnost obyvatel
  1.12.2011 9:07

  kopíruje finanční zodpovědnost všech vlád po roce 1989. Také si musíme uvědomit, že každý neumí hospodařit s dluhem a to se předem dost dobře nedá odhadnout. Osobně nejsem zastáncem hypoték ani úvěrů a pokud to jde snažím se jím vyhnout obloukem. Bohužel dnes, aby byl člověk tzv. společensky "in" tak musí mít vlastní byt a nejlépe domek a dvě auta.
  Richard
  • Re: Zodpovědnost obyvatel
   1.12.2011 11:00

   Tak řekněme, že banky beze zbytku využily finanční negramotnosti obyvatel. Pokud si někdo, kdo opravdu neumí s dluhem hospodařit, nepořídil "na zkoušku" 100.000 za pouhých 2.499,- měsíčně, ale rovnou hypo, pak jsou právě o něm ty řádky výše...
   Berounskej
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data