Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Španělská a francouzská aukce uklidňuje trhy, výnos 10letého dluhopisu Francie klesá nejvíce v historii

Španělská a francouzská aukce uklidňuje trhy, výnos 10letého dluhopisu Francie klesá nejvíce v historii

1.12.2011 12:11, aktualizováno: 1.12. 13:38
Autor: Redakce, Patria Online

Aktualizováno

Dnešní den přinesl hned dvě důležité aukce státních dluhopisů v eurozóně. Španělsko i Francie dnes prodaly nabízené dluhopisy za velmi vysoké poptávky, což svědčí o poklesu averze investorů vůči evropskému riziku. Dluhopisové trhy na výsledek reagovaly silným růstem a společná evropská měna se po těchto zprávách opět na chvíli dostala nad 1,35 USD/EUR a evropské akciové burzy umazaly ranní ztráty a dokonce i mírně rostly.

Španělské ministerstvo financí v dnešní aukci prodalo dluhopisy různých splatností v celkovém objemu 3,75 miliardy eur a dosáhlo tak maximální hranice cílovaného rozpětí 2,75 až 3,75 miliardy korun. Španělé se ale museli smířit s růstem výnosu. Průměrný výnos dluhopisů splatných v dubnu 2015 stoupl na 5,187 % ze 3,639% výnosu v poslední realizované aukci stejně dlouhých obligací, která proběhla na začátku října. U dluhopisů splatných v lednu 2016, které Španělsko naposledy emitovalo v únoru, výnos vzrostl na 5,276 %. Průměrný výnos dluhopisů splatných v lednu 2017 potom vzrostl na 5,544 % z 4,782 % v říjnové aukci.

Zvláště pozitivně však byla přijata zpráva o silném zájmu kupců. Poměr poptávky vůči nabídce vzrostl u všech tří splatností: u nejkratších na 2,7násobek z říjnových 2,1x, u střední na 2,8x z únorových 1,8x a na 2,7x z říjnových 1,8x u dluhopisů splatných v roce 2017.

Pozitivním překvapením byl také výsledek francouzské aukce, když se tamnímu ministerstvu financí podařilo vydat 10leté dluhopisy s nižším výnosem a přesto dosáhnout vyššího zájmu investorů. Průměrný výnos těchto referenčních dluhopisů v dnešní aukci klesl na 3,18 % z 3,22 % v aukci z 3. listopadu. Převis poptávky přitom zesílil na 3,05x z 2,24x. Další vydávané splatnosti se také těšily vysokému zájmu kupujících.

Uklidnění bylo citelné i na trhu dluhopisů. Výnos 10letého francouzského dluhopisu zamířil o 27 bazických bodů níže na 3,13 procenta, a zaznamenal tak největší propad od počátku měření agenturou Bloomberg v roce 1990. U 5letého španělského dluhopisu došlo po aukci k poklesu o 28 bazických bodů na 5,58 procenta.

Výnos 10letého francouzského dluhopisu

fr výnos

Nic na věci nezměnilo ani varování šéfa pro státní ratingy u Fitch Ratings o tom, že další zhoršení dluhové krize v Evropě může ohrozit francouzský rating. Zároveň však uvedl, že banky nepotřebují pomoc s nynějším stavem dluhopisového trhu, ačkoliv vláda má kapacitu je podpořit.

Pozitivní vyhlídky dnes neposkytl ani hlavní evropský analytik S&P Jean-Michel Six, když uvedl, že recese v Evropě už zasáhla Španělsko, Portugalsko a Řecko a nyní se hospodářské potíže začaly šířit i do hlavních ekonomik, což je Francie a Německo (více v článku ZDE).

(Zdroj: Bloomberg, CNBC, Reuters)


Váš názor
 • jeden malý chlapec z Turca
  1.12.2011 16:52

  keď mu poviem adekvátny nezmysel, tak ma uzemní výrokom,: ha-ha-ha-zasmiali sa zbrojnoši! Po tejto "správe" si pripadám ako malý Jarda, ktorému strejda "PŔECECHTĚL" přece chtěl něco "nablábolit"?! Alebo sa začína VIANOČNÝ ČAS eurorzprávok" ?! Kdebolo tambolo, bola raz jedna eurokrajina, kde sa voda sypala a "piesok sa lial,lial,lial,lial -až sa "europrelial a bolo pokačinej svatbe EU & bankového SEC tora-tora-tora?!
  turcan
 • Svět se zbláznil
  1.12.2011 13:32

  Rozumíte tomu někdo? Minulý týden neprodalo Německo své dluhopisy, a dnes prodá Francie a Španělsko. Asi bankéři dávají přednost polední siestě před německou pracovitostí :- ) "Trhy" vyhodnotily, že F a Š nezbankrotují, asi je konec dluhové krize, a Tak 6% slunečného středomořského úroku je lepších než 2% mrazivého německého úroku. :- )
  Aleš Müller
  • Re: Svět se zbláznil
   1.12.2011 13:48

   prodalo..prodalo je v Tisnove
   OPTIMISTA
  • Re: Svět se zbláznil
   1.12.2011 13:46

   Nezbláznil. Francouzká aukce byla v zásadě ve velmi srandovním objemu a pro ECB, nebyl problém výnosy citelně ovlivnit. A když ne přímo tak klidně přes nějakého prostředníka. Nervozita na trzích na pár dní či hodin poleví a to je asi tak všechno.
   ..
   •  
    1.12.2011 14:01

    chachacha , to je komedie co ? Trhy to fakt uklidní než zjistí že Šárkozi dal pokyn k nákupu německých dluhopisů a Angelika nakupuje od frantíků . A hotovo jaká pak krize.
    karel marx
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data