Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Šéf české RWE: Energetická koncepce spoléhá na jádro příliš, nedává dostatečný prostor plynu

Šéf české RWE: Energetická koncepce spoléhá na jádro příliš, nedává dostatečný prostor plynu

2.12.2011 12:32
Autor: ČTK

Navrhované scénáře aktualizované Státní energetické koncepce počítají s využitím plynu kolem 18 procent v českém energetickém mixu, což je méně než v současnosti. Na dnešní konferenci o plynárenství Gas Business Breakfast to řekl ředitel společnosti RWE Martin Herrmann, podle něhož by podíl plynu v mixu měl být kolem 25 procent. Náměstek ministra průmyslu a obchodu František Pazdera uvedl, že koncepce se stále projednává a její konečná podoba je ještě otevřená.

Herrmann poznamenal, že stát počítá s investicemi plynárenských firem do infrastruktury, ale zároveň se tomuto sektoru v energetické strategii státu nedostává dostatečné podpory. "Proč máme investovat do infrastruktury, když objemy zemního plynu v České republice stagnují?" uvedl Herrmann. Podle něj nová energetická koncepce spoléhá hlavně na jadernou energetiku.

Podle Pazdery se bude spotřeba zemního plynu v ČR během příštích zhruba čtyř let pohybovat v rozpětí 8,8 miliardy a 9,1 miliardy metrů krychlových. Významnější nárůst pak přijde po zahájení provozu paroplynové elektrárny společnosti ČEZ v Počeradech, která má být hotova v roce 2013.

Aktualizovaná Státní energetická koncepce v budoucnosti podle Pazdery se zemním plynem počítá jako se zdrojem pro výrobu elektrické energie, tento jeho význam však bude spíše doplňkový ve vztahu k jaderným elektrárnám.

"Paroplynové zdroje vidí (koncepce) vhodné zejména pro překlenutí případných nedostatků výkonu po dobu výstavby jaderných elektráren," uvedl Pazdera.

V nejbližším období bude spotřebu plynu podle Pazdery zřejmě tlumit nepříznivý vývoj evropské ekonomiky. Již v letošním roce za tři čtvrtletí klesla v tuzemsku spotřeba plynu o devět procent, a to především kvůli menšímu odběru v průmyslovém sektoru. Loni spotřeba rostla na 8,89 miliardy m3, ale to bylo podle odborníků hlavně kvůli chladnějšímu počasí.

Podle Herrmanna existuje potenciál plynu hlavně v tuzemském teplárenství. Pazdera ale neupřesnil, do jaké míry bude v budoucnu plyn při dodávkách tepla využíván, či zda nahradí centrální zásobování teplem z uhelných zdrojů. Tyto věci jsou podle něj stále předmětem diskuse. Paroplynové zdroje by podle Pazdery měly fungovat vedle uhelných tepláren a tepláren na biomasu a také poskytovat podpůrné služby.

Skupina RWE se již na stát obrátila se svými námitkami proti navrhované energetické koncepci, která má stanovit vývoj českého energetického mixu na dalších asi 50 let. Vláda má koncepci projednat do konce roku, ale podle Herrmanna by měla termín schvalování dokumentu o půl roku prodloužit a upřednostnit kvalitu zpracování před termíny.


Váš názor
 • Zoufale irelevantní
  2.12.2011 13:58

  Je naprosto irelevantní co vykřikují představitelé RWE. RWE během 4 až 8 let zbankrotuje stejně jako ČEZ a teplárny. Důvodem bude celosvětové rozšíření Low-cost OverUnity technologie HephaHeat. Nebude RWE, nebude ČEZ, nebude nikdo kdo by si kupoval plyn nebo teplo. Teplo bude 40ti násobně levnější než dnes. Nevyplatí se jej někam "dodávat" ani jej měřit.
  Detective
  • Re: Zoufale irelevantní
   2.12.2011 14:08

   Naivko, náš parlament si nějakou daň vymyslí. Známí ,známých musí mít pravidelný příjem i pro svoje děti.
   Homo
   •  
    2.12.2011 14:12

    Jak tě stát uhlídá, když si budeš moci vyrábět teplo a elektřinu sám? Pravdu máš, že mohou vymyslet daň za dýchání atmosféry... to pak jo. Tomu i věřím.
    Jesse
 • Komunikace s naším státem
  2.12.2011 13:45

  Tneto článek krásně ukazuje problémy komunikace našeho státu s podnikovou sférou. Stále ji považuje za něco, komu může určovat, kam se půjde dál v duchu "my zodpovídáme za budoucí rovoj" a vy hájíte jen své zájmy. Ochotni naslouchat jsou ještě tak vlastnímu ČEZu. Když už jsme u RWE, stačí se podívat na zprávy u této společnosti na boerse-frankfurt.com, abychom pochopili, že komunikace má probíhat jinak, jako mezi partnery.
  neugebauer
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC