Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Roach: Evropa si místo bazuky hraje s drobnými, žádné tvrdé přistání v Číně

Roach: Evropa si místo bazuky hraje s drobnými, žádné tvrdé přistání v Číně

5.12.2011 12:23
Autor: Redakce, Patria Online

Myšlenka na použití monetární bazuky, která by vytvořila dno pro trhy, je správnou teorií. Současný plán, v rámci něhož by ECB půjčila MMF 270 miliard eur na boj s evropskou krizí, ale není bazukou, jsou to jen „drobné“. A i kdyby byla bazuka na boj s krizí likvidity použita správně, nezajistí se tím udržitelné oživení ekonomiky, jak ukazuje příklad Spojených států. Pro Bloomberg to uvedl Steven Roach z Morgan Stanley Asia.

Za fundamentální problém Evropy ekonom považuje nedostatečné fiskální transfery a hrozící růst zadlužení. Na něj ale není upřena dostatečná pozornost, místo toho se řeší relativně detailní problémy s využitím MMF. „Fed byl se všemi svými programy schopen dát dohromady palebnou sílu převyšující 12 - 13 bilionů dolarů. To jasně ukončilo krizi a umožnilo silné posílení na rizikových trzích. Evropané se tomu ovšem ani zdaleka neblíží,“ uvedl ekonom.

Roach se věnoval i vývoji v Číně. Obavy ze špatných úvěrů v čínském bankovním systému jsou podle něho „značně nadhodnocené“. Názory, že se tamní bankovní systém nachází na hraně krize, „nejsou podpořeny fakty.“ Snížení povinných rezerv podle ekonoma ukazuje, že Čína čelí zhoršující se ekonomické situaci na nejvýznamnějším ze svých exportních trhů - v Evropě. Čína má ale na rozdíl od Evropy mnohem více nástrojů k podpoře ekonomiky. Sazby leží na vyšších úrovních a může přijít i opětovné snižování rezerv. Inflace v Číně klesá a v následujících měsících pravděpodobně dojde k dalšímu poklesu.

V USA by mělo být naprostou prioritou oživení poptávky, Fed ale bude s dalším uvolňováním opatrný. Ekonomika Spojených států se nachází v „rozvahové recesi“, která představuje výsledek vysokého zadlužení domácností a jejich nedostatečných úspor. Kvantitativní uvolňování na tom nic nezmění, všechna QE pouze poskytují „pocit stability na trzích“, jejich vliv na reálnou ekonomiku je ovšem nulový, domnívá se Roach.

(Zdroj: Bloomberg)


Váš názor
 • Ano, Evropa
  5.12.2011 13:41

  ...by se konečně měla dohodnout, sjednotit se....a "protisknout" se pomocí ECB k dlouhodobé prosperitě :-) (tak jak to udělali v USA - viz palebná síla FEDu 12-13biliónů dolarů - není nad to, mít "bazuku", která dokáže zamést pod povrch špatnou alokaci kapitálu ve světovém měřítku :-)
  S.tK
 • Už jsem se dlouho tak upřímně nezasmál
  5.12.2011 12:44

  Roachu, Roachu! První odstavec a čtvrtý odstavec vyvracejí druhý. Nevšiml jsem si, že by krize v USA skončila. Čína přichází evropskou krizí od odbytiště a bude ho muset nahradit tuzemskou spotřebou. Jak rychle to dokáže, je otázka.
  neugebauer
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data