Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Maloobchod se v říjnu vrátil k mírnému růstu (komentář)

Maloobchod se v říjnu vrátil k mírnému růstu (komentář)

6.12.2011 9:14
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Maloobchodní tržby se v říjnu zvýšily oproti minulému měsíci o procento. Meziroční růst dosáhl 1,5 procenta po zářijové stagnaci (revize na 0,0 z -0,5 %). Vliv kalendáře byl i tentokrát neutrální, neboť počet pracovních dní byl letos i loni v říjnu stejný. Tahounem maloobchodu byly prodeje aut (8,5 %), což už naznačily velmi slušné říjnové registrace aut. Ty rostly meziročně dvouciferným tempem. Slušný růst si také drží prodeje počítačů a telekomunikační techniky (7,1 %) a meziroční zvýšení tržeb sledujeme také v segmentu oděvů, obuvi nebo nábytku. Na druhé straně stojí především klesající tržby z prodeje potravin (-2,7 %) a pohonných hmot (-4,5 %), které mají relativně velkou váhu.

Říjnová čísla jsou jen nepatrně lepší než tržní odhad. Současné představy o spotřebitelské poptávce se vzhledem k tomu nijak podstatně nemění. Poptávka zůstává slabá kvůli zvýšené nezaměstnanosti a nízkému růstu reálných mezd. Ten potvrdila i data za třetí kvartál. Mimo to na náladu spotřebitelů a jejich chuť utrácet doléhá rovněž horšící se výhled ekonomiky. Ta by měla v příštím roce jen stagnovat a roste riziko poklesu. Takový výhled nedává dobré vyhlídky pro růst mezd a navíc zvyšuje riziko ztráty zaměstnání. Navíc ještě připočtěme chystané zvýšení DPH, které dolehne na rozpočty domácností, a pravděpodobné další utahování fiskální politiky, ať už skrze výdajové škrty, či vyšší daně. V předvánočním období tak maloobchod zřejmě nebude mít prostor k růstu. V meziročním srovnání by měl stagnovat či mírně klesat.

Vzhledem k tomu, že se s novými daty nemění pohled na domácí poptávku, beze změny zůstávají i očekávání o úrokových sazbách. Těmi momentálně může nejvíce pohnout kurz koruny, poté co se volatilita domácí měny v posledních několika měsících zvýšila. Náš základní scénář pro příští měsíce ale zůstává stabilita sazeb.


Váš názor
  • Nelze se divit
    6.12.2011 12:04

    maloobchodnici vyhánějí kupce do okolních zemí, kde je levněji Tento výpadek bude určitě v řádu desetin procent a poroste, dokud maloobchodníci nepochopí základní princip podnikání - být levnější a kvalitnější než ti druzí.
    lime
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data