Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Eichengreen: USA už moc času nemají, možná je probere dolarová krize

Eichengreen: USA už moc času nemají, možná je probere dolarová krize

09.12.2011 15:29, aktualizováno: 9.12. 16:04
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

S nízkými sazbami a slabou ekonomikou bude pro vládu USA lákavé pokračovat s rozpočtovými deficity a dalším zadlužováním. V určitém bodě však investoři pochopí, že toto chování představuje Ponzi schéma, jehož pravděpodobným výsledkem bude snaha o snížení reálné hodnoty dluhu inflací. Vývoj v Evropě přitom ukazuje, že Spojené státy mají na odvrácení podobné situace méně času, než se předpokládá. Investoři hledí do budoucnosti a své dolarové pozice budou chtít uzavřít dobu před tím, než inflace skutečně vzroste. Americké sazby by se pak mohly zvýšit o více než jeden procentní bod, pokud investoři odmítnou kupovat další dluhopisy. A jejich prodej zahraničními investory by měl na sazby a na kurz dolaru ještě větší vliv.

Pokud je historie vodítkem, k uvedenému nedojde postupně, ale skokově. Přijde krize podobná vývoji v Evropě v roce 2010, bude ale větší. Nestane se tak zítra, ovšem na potřebné kroky máme pravděpodobně méně času, než se obecně předpokládá. Bude potřeba zvýšení daní a omezení výdajů. Poměr federálních příjmů k HDP dosahuje v USA 19 %, což je hluboko pod úrovní dosahované v dalších vyspělých ekonomikách. Pokud z výdajů vyloučíme zdravotní péči, sociální výdaje, obranu a úrokové náklady, dosáhnou 10 % HDP. Prostor pro úspory je v těchto 10 % minimální. Existence velkého plýtvání a podvodů, na kterých by se dalo ušetřit, je jen zbožným přáním. Pokud se nezmění zákony, v následujících 25 letech vzrostou celkové federální výdaje na 40 % HDP. To znamená, že zákony musí být změněny.

Je těžké si představit, že fiskální rovnováhu bude možné obnovit bez omezení penzijních nákladů zvýšením věku odchodu do důchodu. Problém s financováním sociálních výdajů může být zmírněn liberalizací imigrační politiky. Představit si můžeme vyšší daně z paliv, aukce na emisní povolenky či zavedení daně z přidané hodnoty. Jak ale právě ukázala neschopnost dohody v rozpočtovém supervýboru, dosažení rozumné dohody je v rámci běžné kongresové politiky nejisté. Reformy uspíší možná až dolarová krize, lepší by bylo, kdyby tak zafungovala už jen její hrozba.

Je ale také důležité uvést, že Spojené státy nejsou jedinou zemí čelící fiskálním výzvám. Eurozóna se dnes díky včasnému budíčku snaží o fiskální konsolidaci, na možné dosažení úspěchu si ale počkáme roky. Japonsko si věří, protože jeho dluh téměř kompletně drží domácí investoři. S reformami tak téměř nezačalo. Situaci v eurozóně i Japonsku pak ještě komplikuje pomalu rostoucí pracovní síla a rychle stárnoucí populace. Výhled pro dolar je tedy sice chmurný, u měnových kurzů se ale musíme ptát, zda je chmurnější než u jiných měn. Lidé proti němu sázeli již dříve a mýlili se. Možná se budou mýlit znovu.

Uvedené je výtahem z „U.S. Futures and Out-of-Control Deficits“ od Barryho Eichengreena.


(Zdroj: the Globalist)


Váš názor
  • huh
    09.12.2011 15:47

    Autor clanku asi nikdy v US nebyl/nezil. Kazdy v US odchazi do duchodu az ma penize na to aby odesel. Nekdo ve 30ti, nekdo v 50ti, nekdo nikdy. Vety typu: "zvýšením věku odchodu do důchodu" jsou nemyslne a "evropske". Platby z US soc. systemu jsou radove stovky dolaru mesicne, penzijni pripojisteni 401k je v krizi. US nam muze dnes poslouzit jako pohled do budoucna jak bude Evorpa vypadat pote co socialni model zkolabuje. Jak budou vypadat investive do penzijnich fondu, kde je investuji 20-30ti leti amateri.
    s
Aktuální komentáře
26.09.2020
8:40Víkendář: Jsme potěšení, že se z Tesly stává německá značka
25.09.2020
22:08Zelený závěr týdne na Wall Street, Apple +3,7 %  
17:45Co zvedne investiční úspěšnost z pár procent na více než 80 procent?
17:10Home Credit se kvůli pandemii propadl do ztráty 16,8 miliardy Kč
16:45PPF Financial Holdings B.V. – IFRS konsolidované výsledky za první pololetí 2020
16:44Strach z koronaviru ovládá sentiment a dodává sílu dolaru  
15:58Druhá vlna koronavirové pandemie ohrožuje ropnou poptávku  
15:24AMISTA investiční společnost, a.s.: MKP SICAV, a.s. zveřejňuje Informace o snížení počtu akcií Emitenta přijatých k obchodování na BCPP
15:21Costco finišuje skvělý fiskální rok (komentář analytika)  
14:35Ifo: Očekávání německých exportérů jsou nejlepší za dva roky
14:07Demokraté v USA chystají nové stimuly za 2,4 bilionu USD. Dohoda je otázkou
13:55Polská vláda se dohodla s odbory na postupném ukončení těžby uhlí
12:52Komise se rozhodla odvolat proti verdiktu ohledně daní Applu v Irsku
12:36Perly týdne: Mnohaletý náskok Tesly, nereálný návrat do roku 2019 a u nás levnější elektřina
10:59AP: Americká vláda zřejmě podá antimonopolní žalobu na Google
10:54Societe Generale má nejhorší dopady koronaviru za sebou a zotavuje se
10:49Naděje na fiskální pomoc trhům příliš nepomohla, Evropa je znovu červená  
9:41Vláda schválila pravidla kurzarbeitu
9:09Rozbřesk: Tlak na forint a liru si vynutil zvýšení oficiálních úrokových sazeb v Maďarsku a Turecku
8:59BMW zaplatí v USA pokutu kvůli nadhodnocování údajů o prodeji

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data