Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČNB: HDP ve 3Q pod prognózou kvůli zahraniční poptávce a úsporám. Za vyšší inflací potraviny

ČNB: HDP ve 3Q pod prognózou kvůli zahraniční poptávce a úsporám. Za vyšší inflací potraviny

9.12.2011 13:13
Autor: Redakce, Patria Online

Tuzemská ekonomika dle dnes revidovaných údajů ve 3Q11 klesla mezikvartálně o 0,1 %, vzrostla meziročně o 1,2 %, ukázal HDP očištěný o cenové, sezónní a kalendářní vlivy. Oproti stávající prognóze ČNB je vykázaný růst ekonomické aktivity nižší o 0,5 procentního bodu v meziročním a o 0,3 procentního bodu v mezičtvrtletním vyjádření, uvedla ČNB. Rozdílná výše odchylky od prognózy v meziročním a mezičtvrtletním srovnání odráží revizi časové řady čtvrtletních národních účtů od roku 1995, kterou ČSÚ dnes také zveřejnil a která navazuje na nedávnou revizi ročních národních účtů, doplňuje centrální banka.

Za celkově nižším než prognózovaným meziročním růstem HDP ve 3. čtvrtletí roku 2011 stály drobné odchylky skutečnosti od prognózy ve všech složkách poptávky. Do značné míry se naplnilo očekávání ČNB o pokračujícím mírném meziročním poklesu spotřeby domácností a o prohloubení propadu vládní spotřeby. V obou těchto složkách domácí poptávky se tak i nadále projevuje fiskální restrikce, přičemž spotřeba domácností je vedle přijatých rozpočtových konsolidačních opatření tlumena také stále jen pozvolným oživováním na trhu práce. Hrubá tvorba fixního kapitálu oproti očekávané stagnaci meziročně poklesla o téměř 2 %, což však bylo z hlediska naplnění prognózy celkových investic téměř zcela kompenzováno méně výrazným než očekávaným záporným příspěvkem tvorby zásob. Tempa meziročního růstu reálného vývozu i dovozu zboží a služeb jen o málo předčila očekávání ČNB. Významně kladný příspěvek meziroční změny čistého vývozu k růstu HDP pak byl rovněž jen nepatrně nižší než prognóza ČNB.

V souhrnu se tak naplňují očekávání ČNB, že růst české ekonomiky v průběhu letošního roku dále zpomalí v důsledku odeznění investic do zásob a vlivem fiskální konsolidace v podmínkách postupného utlumování zahraniční poptávky. Zdrojem růstu, který za celý rok 2011 dle prognózy dosáhne 2 %, bude zejména čistý vývoz.

Dle základního scénáře stávající prognózy HDP zpomalí v roce 2012 (na 1,2 %), kdy v souvislosti se zpomalením v zahraničí vykáže čistý vývoz záporný příspěvek, zatímco domácí poptávka mírně poroste. Vedle toho byl zpracován i alternativní scénář předpokládající stagnaci reálné ekonomické aktivity v „efektivní“ eurozóně. Tento předpoklad se promítl do očekávaného výraznějšího ochlazení domácí ekonomické aktivity. Růst domácího HDP v roce 2012 je v alternativě o 1,6 procentního bodu nižší ve srovnání se základním scénářem, a dostává se tedy do mírně záporných hodnot (-0,4 %).

Celková meziroční inflace byla v listopadu letošního roku o 0,5 procentního bodu vyšší v porovnání s aktuální prognózou ČNB. Odchylka od prognózy směrem nahoru byla způsobena z valné části cenami potravin. Je pravděpodobné, že se v cenách potravin v posledních dvou měsících začíná s předstihem projevovat vliv zvýšení snížené sazby DPH, ke kterému dojde od ledna 2012. Podobně se daňové změny promítaly s předstihem do cen i v několika případech v minulosti. Je-li tomu tak i nyní, pak by došlo ke kompenzaci dosavadního rychlejšího než očekávaného růstu cen potravin začátkem příštího roku, kdy by inflace z titulu změny sazby DPH již nezaznamenala skokový nárůst, jak se doposud očekávalo. Nepatrně vyšší oproti očekávání ČNB byly v listopadu letošního roku i korigovaná inflace bez cen pohonných hmot a ceny pohonných hmot.

Celkově zveřejněná data prozatím představují jen mírné proinflační riziko prognózy a výrazně nezpochybňují náhled ČNB. Ta hodnotí situaci v uplynulém období tak, že inflační tlaky z domácí ekonomiky nebyly patrné a zdrojem inflace zůstávaly především ceny komodit a potravin, k nimž se v posledních měsících zřejmě přidává i vývoj měnového kurzu. Podle prognózy ČNB celková inflace v roce 2012 dočasně vzroste těsně pod 3 % v důsledku zvýšení DPH; od začátku roku 2013 se sníží pod cíl. Měnověpolitická inflace se bude v roce 2012 i 2013 pohybovat mírně pod cílem.

(Zdroj: ČNB)


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
27.10.2016
12:06ČEZ - Oznámení o splacení emise dluhopisů CZ0003514622
11:59Pět růstových akcií hodných pozornosti: Kontrariánská Zoe a povinná biotechnologie
11:38Evropa mírně ztrácí, Nokia po výsledcích -8 %
11:28Třetí čtvrtletí 2016 bylo pro Deutsche Bank ziskové. Překvapivě
10:17Pražská burza v poslední obchodní den tohoto týdne maže část týdenních ztrát
9:14Technická analýza - EURUSD dnes pravděpodobně půjde opět pohybem stranou
9:13Rozbřesk – Neochota Iráku omezit produkci posílá ceny ropy k 50 USD/barel
8:46Praha open - Komerční banka může atakovat 900 Kč  
8:22Investorům se nelíbí výsledky firem, proto asijské akciové trhy oslabovaly už druhý den  
26.10.2016
22:30Fond Horizon USD Low – široce diverzifikovaný investiční instrument v USD
22:00US indexy zakončily smíšeně. Apple po výsledcích - 2,25 %
19:30Pět růstových akcií hodných pozornosti: Krása na prodej a globální gigant
17:52Summary: Bayer, Airbus, Heineken, Coca-Cola, Apple
17:40Technická analýza - Pohyb libry k dolaru se ustálil, technicky může libra dál růst
17:31Výnosy se vydaly vzhůru a pomáhaly stejným směrem eurodolaru  
17:14Praha close – Pražská burza ve středu ztrácela  
17:03Ropa si pohrává s 50 dolary. Rusko nechce snížit produkci
16:35Coca Cola s novým receptem: méně cukru v nápojích, vyšší tržby v účetnictví
16:30Mimoni v Evropě – tentokrát ti inflační
15:15Bayer zvýšil zisky, táhly hlavně léky

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Rozjednané prodeje domů, m/m