Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČNB: HDP ve 3Q pod prognózou kvůli zahraniční poptávce a úsporám. Za vyšší inflací potraviny

ČNB: HDP ve 3Q pod prognózou kvůli zahraniční poptávce a úsporám. Za vyšší inflací potraviny

09.12.2011 13:13
Autor: Redakce, Patria.cz

Tuzemská ekonomika dle dnes revidovaných údajů ve 3Q11 klesla mezikvartálně o 0,1 %, vzrostla meziročně o 1,2 %, ukázal HDP očištěný o cenové, sezónní a kalendářní vlivy. Oproti stávající prognóze ČNB je vykázaný růst ekonomické aktivity nižší o 0,5 procentního bodu v meziročním a o 0,3 procentního bodu v mezičtvrtletním vyjádření, uvedla ČNB. Rozdílná výše odchylky od prognózy v meziročním a mezičtvrtletním srovnání odráží revizi časové řady čtvrtletních národních účtů od roku 1995, kterou ČSÚ dnes také zveřejnil a která navazuje na nedávnou revizi ročních národních účtů, doplňuje centrální banka.

Za celkově nižším než prognózovaným meziročním růstem HDP ve 3. čtvrtletí roku 2011 stály drobné odchylky skutečnosti od prognózy ve všech složkách poptávky. Do značné míry se naplnilo očekávání ČNB o pokračujícím mírném meziročním poklesu spotřeby domácností a o prohloubení propadu vládní spotřeby. V obou těchto složkách domácí poptávky se tak i nadále projevuje fiskální restrikce, přičemž spotřeba domácností je vedle přijatých rozpočtových konsolidačních opatření tlumena také stále jen pozvolným oživováním na trhu práce. Hrubá tvorba fixního kapitálu oproti očekávané stagnaci meziročně poklesla o téměř 2 %, což však bylo z hlediska naplnění prognózy celkových investic téměř zcela kompenzováno méně výrazným než očekávaným záporným příspěvkem tvorby zásob. Tempa meziročního růstu reálného vývozu i dovozu zboží a služeb jen o málo předčila očekávání ČNB. Významně kladný příspěvek meziroční změny čistého vývozu k růstu HDP pak byl rovněž jen nepatrně nižší než prognóza ČNB.

V souhrnu se tak naplňují očekávání ČNB, že růst české ekonomiky v průběhu letošního roku dále zpomalí v důsledku odeznění investic do zásob a vlivem fiskální konsolidace v podmínkách postupného utlumování zahraniční poptávky. Zdrojem růstu, který za celý rok 2011 dle prognózy dosáhne 2 %, bude zejména čistý vývoz.

Dle základního scénáře stávající prognózy HDP zpomalí v roce 2012 (na 1,2 %), kdy v souvislosti se zpomalením v zahraničí vykáže čistý vývoz záporný příspěvek, zatímco domácí poptávka mírně poroste. Vedle toho byl zpracován i alternativní scénář předpokládající stagnaci reálné ekonomické aktivity v „efektivní“ eurozóně. Tento předpoklad se promítl do očekávaného výraznějšího ochlazení domácí ekonomické aktivity. Růst domácího HDP v roce 2012 je v alternativě o 1,6 procentního bodu nižší ve srovnání se základním scénářem, a dostává se tedy do mírně záporných hodnot (-0,4 %).

Celková meziroční inflace byla v listopadu letošního roku o 0,5 procentního bodu vyšší v porovnání s aktuální prognózou ČNB. Odchylka od prognózy směrem nahoru byla způsobena z valné části cenami potravin. Je pravděpodobné, že se v cenách potravin v posledních dvou měsících začíná s předstihem projevovat vliv zvýšení snížené sazby DPH, ke kterému dojde od ledna 2012. Podobně se daňové změny promítaly s předstihem do cen i v několika případech v minulosti. Je-li tomu tak i nyní, pak by došlo ke kompenzaci dosavadního rychlejšího než očekávaného růstu cen potravin začátkem příštího roku, kdy by inflace z titulu změny sazby DPH již nezaznamenala skokový nárůst, jak se doposud očekávalo. Nepatrně vyšší oproti očekávání ČNB byly v listopadu letošního roku i korigovaná inflace bez cen pohonných hmot a ceny pohonných hmot.

Celkově zveřejněná data prozatím představují jen mírné proinflační riziko prognózy a výrazně nezpochybňují náhled ČNB. Ta hodnotí situaci v uplynulém období tak, že inflační tlaky z domácí ekonomiky nebyly patrné a zdrojem inflace zůstávaly především ceny komodit a potravin, k nimž se v posledních měsících zřejmě přidává i vývoj měnového kurzu. Podle prognózy ČNB celková inflace v roce 2012 dočasně vzroste těsně pod 3 % v důsledku zvýšení DPH; od začátku roku 2013 se sníží pod cíl. Měnověpolitická inflace se bude v roce 2012 i 2013 pohybovat mírně pod cílem.

(Zdroj: ČNB)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.09.2021
10:39Korekce 7 %, příležitosti mimo S&P 500
10:28Špatná vlna akvizic. Technologičtí giganti skupují menší konkurenty
9:32Akcie čínské realitní společnosti Evergrande spadly nejníže od roku 2010
9:14Rozbřesk: Týden o Fedu a německých volbách. Ukončí nebo prohloubí pokles akcií?
8:54Evropské burzy mohou zahájit týden v mínusu  
8:45Schillerová má problém s růstem sazeb ČNB, zdraží státní dluh. Schodek letos kolem 400 miliard korun
6:21Jak může ETF vydělávat víc než podkladové aktivum a další zajímavosti
19.09.2021
15:47Všichni jsou najednou experty na covid. K naší škodě
8:25Víkendář: Co vyžaduje úspěšná transformace firmy
18.09.2021
7:57Víkendář: Co táhne ceny nemovitostí? Význam sazeb je přeceňován
17.09.2021
22:08Wall Street v červeném, Visa -1,15 %  
18:23Tapering a logika psí boudy
17:29Skandál Světové banky ohledně manipulace hodnocení Číny vyvolává znepokojení u ekonomů
17:22Jak se vyhnout masivní tvorbě peněz
17:06Cena plynu v Evropě zamíří na rekordy, varuje šéf Gazpromu. A je připraven dodávat skrze Nord Stream 2...
16:42Závěr týdne nevyšel, akcie i dluhopisy padají  
16:09Berlín koupí 15.000 bytů od firem Vonovia a Deutsche Wohnen za 2,5 miliardy eur
15:48Jaromír Strnad: Navýšení sazeb ČNB by mohlo nahrát bankám obchodovaným v Praze
15:39Infineon v Rakousku otevřel závod na výrobu čipů za 1,6 miliardy eur
14:38Bankám v tuzemsku pomohla k vyšším ziskům v pololetí hlavně nižší rizika

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Lennar Corp (08/21 Q3, Aft-mkt)