Průmyslová produkce v říjnu v eurozóně meziměsíčně klesla o 0,1 procenta a v celé Evropské unii o 0,2 procenta. Propad statistici z Eurostatu zaznamenali i v září, kdy v unijních státech platících eurem poklesla o dvě procenta a v "sedmadvacítce" o 1,5 procenta. Meziměsíční pokles průmyslu v eurozóně byl však zklamáním, jelikož konsensus z odhadů 31 ekonomů oslovených agenturou Bloomberg počítal se stagnací.
Meziročně průmyslová produkce v říjnu v obou blocích podle odhadu evropských statistiků stoupla o 1,3 procenta, ačkoliv konsensus pro eurozónu byl nastaven na 2,1 procenta. Meziměsíčně například produkce energie klesla v eurozóně o 0,9 procenta a v EU o 0,6 procenta. U kapitálového zboží naopak nárůst činil 1,2 procenta v eurozóně a v EU o 0,9 procenta.
Mezi členskými státy největší propad zaznamenaly meziměsíčně Řecko (- 4,4 procenta) a Litva (- 3,7 procenta). Naopak největší růst připadl Irsku (+ 6,6 procenta) a Estonsku (+ 2,9 procento).
Zpomalení výkonu průmyslu však není problémem pouze evropského kontinentu. Listopadový výkon amerického průmyslu bude znám sice až zítra, ale aktuální konsensus agentury Bloomberg počítá s tím, že došlo ke zpomalení růstu na 0,1 procenta z říjnových 0,7 procenta. „Rok 2011 byl obtížný pro mnoho zemí ze skupiny G-10 a příští rok bude ještě horší,“ soudí Steven Barrow, hlavní měnový stratég Standard Bank právě pro skupinu G-10. „Eurozóna sklouzává do recese, která podle našeho odhadu bude trvat šest až 9 měsíců,“ dodal.
(Zdroj: Bloomberg, ČTK)